V prvním Bulletinu roku 2011, kterým zároveň zahajujeme 3. ročník, bychom vás rádi upozornili na článek Heleny Bončkové k otázce komunistické minulosti soudců v České republice. Text se zabývá nejen rozhodnutím Ústavního soudu, který umožnil zveřejnění informací o komunistické minulosti soudců, ale také dalšími okolnostmi celé debaty.

V novém Bulletinu naleznete také rozhovor s pákistánskou bojovnicí za lidská práva Mukhtār Mā‘ī, které byl nedávno na Laurentian University v Kanadě udělen čestný doktorát. Při této příležitosti ji vyzpovídala Monika Mareková. Obsáhlý rozhovor si můžete přečíst hned na začátku Bulletinu.

V únorovém Bulletinu na vás čeká řada aktuálních textů o tématech, kterým se v ČR příliš pozornosti nevěnuje. V sekci o mezinárodní trestní spravedlnosti jsou například texty o Sierra Leone nebo o Zvláštním tribunálu pro Libanon, v sekci o ochraně lidských práv v Evropě pak najdete řadu zajímavých článků o judikatuře ESLP, o zátěži, se kterou se ESLP za rok 2010 musel vyrovnat, a například i o vztahu mezi Evropským soudem pro lidská práva ve Štrasburku a Soudním dvorem Evropské unie v Lucemburku. Tématem čísla je naopak mediálně velmi pokrytá otázka revolucí v arabském světě a severní Africe. V článku o roli sociálních sítí v revolučních událostech se Petr Přibyla pokusil zmírnit nadšení technologických optimistů a pozornost obrátil zpět ke skutečným a důležitým problémům obyvatel regionu. V únorovém čísle jsme vám také přichystali přehled aktuálních odborných článků s lidskoprávní tematikou.

Březnový Bulletin je nabitý články, aktualitami, recenzí knihy o ESLP, rozhovorem s australskou studentkou práv, zprávou z mexické konference a tentokrát obsahuje i nikoliv jednoduché grafy. V titulním článku, jehož autorem je Hubert Smekal, v současné době Fulbrightův stipendista na prestižní UC Berkeley v USA, je rozebírán rozsudek Soudního dvora EU v případu Test-Achats. Tento judikát o diskriminaci dle pohlaví v pojišťovnictví byl v českém tisku nepřesně rozebírán a Hubert Smekal tak vyvrací mýty s rozsudkem spojených.

V březnovém Bulletinu najdete dále kromě tradičních rubrik i recenzi na knihu o ESLP, rozhovor s australskou účastnicí brněnské zimní školy lidských práv a nebo také zprávu Ladislava Vyhnánka z mexické konference. Nechybí ani aktuální přehled posledních lidskoprávních publikací v českém odborném tisku.

Blízkovýchodní „arabské jaro" opět výrazně ovlivnilo náš Bulletin. Kromě titulního textu od Huberta Smekala o reakci Evropské unie na revoluce v regionu najdete v dubnovém čísle také reflexi Obamovy zahraniční politiky a jeho „demokratizačního obratu". V tomto Bulletinu bychom vás nicméně rádi upozornili především na rozhovor s Janem Kamínkem, který se jako volební pozorovatel zúčastnil nedávného referenda o samostatnosti Jižního Súdánu, a dále na tradiční, ale dlouho v Bulletinu nenaplněnou, rubriku Jak se studují lidská práva ve světě?, tentokrát z Oxford Brooks University. O studiu tamního programu Development and Emergency Practice nám napsal Petr Schmied, který předtím získal bakalářský titul v Olomouci a v současné době působí jako vedoucí mise organizace Člověk v tísni v Kambodži.

Květnový Bulletin je plný zajímavých textů, nicméně tím nejneobvyklejším je článek o lidskoprávním aktivismu bývalého prezidenta Mezinárodní automobilové federace (FIA) Maxe Mosleyho, který si po provalení svých sexuálních hrátek s prostitutkami stěžoval u ESLP na Velkou Británii, že neochránila jeho soukromí. I lidskoprávní otázky mají svou bulvární tvář.

Tématem květnového Bulletinu je však kandidatura soudce Roberta Fremra do Mezinárodního trestního soudu. Procesu kandidatury, šancím českého kandidáta a zákulisí podpory Roberta Fremra za strany České republiky se věnuje rozhovor Ľubomíra Majerčíka s Renátou Klečkovou z mezinárodněprávního odboru Ministerstva zahraničních věcí ČR. Rozhovor nabízí pohled do této poměrně skryté součásti české zahraniční politiky.

 

Tématem červnového Bulletinu je zpráva z Ženevy od přímého účastníka jednání Rady OSN pro lidská práva. Autorem textu je Jan Lhotský z Právnické fakulty Masarykovy univerzity. Ve svém textu píše: „Rada je orgánem, ve kterém se mezinárodní právo reálně konfrontuje s mezinárodní politikou a diplomacií. Když jsem jednoho dne usedal na místo vyhrazené pro Českou republiku a zrovna končilo jednání univerzálního periodického přezkumu s Nauru, zeptal jsem se zvědavě souseda po levé straně, jímž byl delegát ze Severní Koreje (zasedací pořádek států je organizován abecedně ve francouzštině), zda jsem přišel o něco zajímavého. Představitel KLDR se na mě usmál, zakroutil hlavou a řekl: "No... I think, it is just procedural!" Jan Lhotský však namítá, že Rada není pouhým „správcem procedur", ale má skutečný význam. Více najdete v jeho textu na straně 16.

Druhým „highlightem" červnového čísla je rozhovor s Dr. Zaid Eyadatem, profesorem politologie a mezinárodních vztahů na Jordánské univerzitě. Ten nedávno zavítal na Masarykovu univerzitu a na Fakultě sociálních studií vedl kurz o islámu a lidských právech.

Vyšel letní Bulletin Centra pro lidská práva, které od září zahájí již třetí akademický rok své existence. V následujících týdnech připravíme výroční zprávu, ve které se vás budeme snažit přesvědčit, že jsme za posledních dvanáct měsíců udělali kus práce.

V tomto Bulletinu bychom vás rád upozornil na rozhovor se světoznámým myslitelem a profesorem bioetiky na Princeton University Peterem Singerem, který během své letní návštěvy na Melbourne University poskytl exkluzivní rozhovor stážistovi našeho Centra Petru Přibylovi. První část rozhovoru, kde profesor Singer hovoří o základech svých politicko-filosofických názorů, o globální chudobě a lidských právech, najdete v tomto Bulletinu. V příštím čísle budeme publikovat druhou část rozhovoru o problematice eutanazie, potratech a právech zvířat. Doufám, že vás rozhovor s osobností světového významu a provokativních názorů zaujme.

Zářijový Bulletin přináší druhou část exkluzivního rozhovoru s Peterem Singerem, světově uznávaným profesorem z Princetonu na téma eutanázie, potraty či práva zvířat. Můžete se také těšit na informace od Heleny Bončkové o unijních lidskoprávních novinkách přímo z Lucemburku.

V říjnovém čísle Bulletinu Centra pro lidská práva, se o své zážitky ze stáže u Evropského soudu pro lidská práva se podělil Martin Kopa, který zároveň přidává rady, jak se do „Štrasburku" na zkušenou dostat a jak si ji (nejen) pracovně užít. Stážistka Monika Mareková reprezentuje nejen naše Centrum, ale zejména Slovensko jako mládežnická delegátka u Organizace spojených národů, nedávno si dokonce vyzkoušela projev na Valném shromáždění v New Yorku a popovídala si s generálním tajemníkem OSN Ban Ki-moonem. Dále na vás čekají tradiční novinky z celého širého lidskoprávního světa.

V listopadovém vydání Bulletinu Centra pro lidská práva se můžete těšit na rozhovor Petra Přibyly s Anjou Mihr, docentkou renomované univerzity v Utrechtu, na téma demokratizace a lidská práva. Dozvíte se například, jestli je vhodné co nejdříve soudit pohlaváry předchozího režimu.  Z dalšího pestrého obsahu vás snad zaujmou zážitky Mateje Kuriana, jenž působil jako volební pozorovatel v Zambii, či dobrá zpráva od českého ústavního soudu pro černé pasažéry.

 

V novém čísle našeho anglického bulletinu se můžete dočíst o českých lidskoprávních novinkách v anglickém jazyce. Hlavním lákadlem aktuálního vydání je rozhovor s předním myslitelem, profesorem Peterem Singerem. 

Content

  • On Global Poverty, Human Rights and Ethical Questions

    Interview with Peter Singer, Ira W. DeCamp Professor of bioethics at Princeton University


    Petr Přibyla
  • Landmark Convention of Council of Europe: Czech Republic not among signatories

    Lenka Lakotová
  • This time, we were fortunate not to be gunned down

    About the experience from the observation mission to South Sudan


    Ľubomír Majerčík - Hubert Smekal
  • World Justice Project Rule of Law Index 2011

    Czech Republic in Comparison with Other Countries in The World

    Zuzana Melcrová
  • The Czech Republic was elected to the UN Human Rights Council

    Kristina Horňáčková
  • Mukhtar Mai - Crusader in the Name of Honour

    Monika Mareková
  • Supreme Court of the Czech Republic: Poor Living Conditions of Family

    Alone do not Justify Placing Child into Institutional Care

    Lenka Popovičová
  • Czech Republic in Strasbourg

    Ladislav Vyhnánek
  • Provisions Implementing the EU Data Retention Directive Are Unconstitutional

    Monika Mareková

V prosincovém vydání Bulletinu Centra pro lidská práva se můžete těšit na rozhovor s profesorem Kodaňské univerzity Christianem F. Rostbøllem, jenž vede výzkum o mnohdy napjatém vztahu svobody projevu a náboženské tolerance.

Dále přinášíme reportáž Jana Lhotského z konference v Maastrichtu, která se zabývala evaluací Všeobecného periodického přezkumu - diskutované novinky, jež vznikla  v rámci transformace Komise OSN pro lidská práva v Radu OSN pro lidská práva v roce 2006.