Výzkum lidských práv

Centrum pro lidská práva a demokratizaci a jeho členové se v rámci své akademické a odborné činosti podílejí na mnoha výzkumných projektech. Samotné Centrum zaštítilo vypracování stínové zprávy o stavu rasismu a diskriminace v České republice, která je každoročně publikována sítí evropských nevládních organizací European Network Against Racism. Centrum tak v rámci tohoto projektu reprezentovalo Českou republiku.

 

Stínová zpráva o stavu rasismu v České republice 

Stínová zpráva o stavu rasismu a diskriminace v České republice je každoročně publikována nevládní organizací ENAR, která mapuje rasismus a rasovou diskriminaci ve všech zemích EU. Každý rok je osloven národní autorský tým, který zpracuje téma rasismu a diskriminace z pohledu nevládního sektoru do národní stínové zprávy a ENAR na základě těchto zpráv vypracovává Stínovou zprávu o stavu rasismu a dikriminace v EU. Autorský kolektiv Centra je autorem české národní zprávy za období 2011/2012. V tomto období bylo navíc reflektováno speciální téma islamofobie.

Stínovou zprávu si můžete přečíst zde.  Anglickou verzi zprávy a veškeré předchozí zprávy ENAR z České republiky a dalších zemí pak najdete na tomto odkazu.

Členka Centra Linda Janků v rozhovoru pro Českou televizi představila hlavní závěry nové Stínové zprávy pro European Network Against Racism (ENAR), kterou Centrum za Českou republiku vypracovalo. Záznam rozhovoru můžete zhlédnout zde