Kolumbie obstála v předběžném šetření žalobce MTS

Hlavní žalobce Mezinárodního trestního soudu, Karim Asad Ahmad Khan, ukončil předběžné šetření o situaci v Kolumbii. Jeho výsledkem bylo podepsání dohody o spolupráci s kolumbijskou vládou, která stipuluje zakotvení vzájemných vztahů a společné úsilí k posílení tranzitivního soudnictví v zemi. Konkrétně se vláda zavazuje kromě jiného chránit ústavní a legislativní rámec, zabezpečit nezávislost soudnictví a jeho dostatečné financování nebo informovat žalobce MTS o postupu domácího vyšetřování a stíhání.

Karim Khan ve svém stanovisku vyloučil, že by kolumbijské orgány byly neochotné nebo neschopné (unwilling or unable) vyšetřovat a stíhat zločiny podle Římského statutu. Naopak se vyjádřil, že zásada komplementarity je zajištěna prostřednictvím kombinace řízení před obecnými soudy, soudy aplikujícími zákon o spravedlnosti a míru (Justice and Peace Law) a Zvláštního soudu pro mír (Special Jurisdiction for Peace).

Předběžné šetření situace v Kolumbii probíhalo od června 2004 pro podezření z neefektivity justice při vyšetřování četného porušování mezinárodního humanitárního práva v souvislosti s ozbrojeným konfliktem mezi vládními silami a polovojenskými ozbrojenými skupinami až do podpisu mírové dohody v prosinci 2016.

Dohoda je první svého druhu uzavřená mezi Úřadem žalobce MTS a členským státem a představuje nové možnosti spolupráce mezi oběma subjekty. Důležité je však zmínit, že žalobce má pravomoc své stanovisko ve světle možných významných změn přehodnotit. Podepsání dohody proto nutně neznamená ukončení angažmá MTS, ale spíše vytvoření základu pro dlouhodobou spolupráci.

Arménie v. Ázerbájdžán a Ázerbájdžán v. Arménie - dozvuky války v Náhorním Karabachu

Arménie zahájila v polovině září proti Ázerbájdžánu řízení před Mezinárodním soudním dvorem (MSD), a to pro rasovou diskriminaci a porušování podmínek příměří i lidských práv. V žádosti obviňuje Ázerbájdžán z násilí páchaném na arménských civilistech a válečných zajatcích v průběhu i po skončení války v Náhorním Karabachu, která trvala od září do listopadu 2020. Po sedmi dnech Ázerbájdžán odpověděl podáním vlastní žádosti na zahájení řízení proti Arménii, ve které ji obviňuje z etnických čistek směřujících k vytlačení ázerbájdžánských občanů z oblasti Náhorního Karabachu, které je mezinárodně uznáno jako ázerbájdžánské území.

Oba státy se tak vzájemně obviňují z porušování čl. 2–7. Mezinárodní úmluvy o odstranění všech forem rasové diskriminace (CERD) a připomínají historické porušování humanitárního práva a páchání válečných zločinů protistranou. Kvůli obavám z pokračujícího násilí požádali MSD o zavedení předběžných opatření.

Celý spor je nutno chápat jako další projev neutuchajícího konfliktu mezi oběma státy, který se táhne od začátku 20. století a znovu nabyl intenzity událostmi druhé poloviny minulého roku. Napětí navíc eskaluje vyhrocená rétorika představitelů obou stran. Arménská strana dokonce postoj ázerbájdžánské vlády vůči Arménii v žádosti označila za „státem podporovanou politiku arménské nenávisti“.

Obě žádosti byly adresovány Mezinárodnímu soudnímu dvoru až na základě dlouhé korespondence mezi oběma státy, která však nevedla k žádné dohodě.

 

Zdroje

Wang, Yilin. Warfare to Lawfare under CERD: Armenia v. Azerbaijan and Azerbaijan v. Armenia. Opinio Juris. 9. 11. 2021.

https://opiniojuris.org/2021/11/09/warfare-to-lawfare-under-cerd-armenia-v-azerbaijan-and-azerbaijan-v-armenia/.

Fontanelli, Filippo. The Disputes Between Armenia and Azerbaijan: The CERD Compromissory Clause as a One-way Ticket to Hague. EJIL: Talk!. 11. 11. 2021

https://www.ejiltalk.org/the-disputes-between-armenia-and-azerbaijan-the-cerd-compromissory-clause-as-a-one-way-ticket-to-hague/.

Pitchford, Samuel. Armenia and Azerbaijan Take Case To The International Court of Justice. Human Rights Pulse. 17. 10. 2021.

https://www.humanrightspulse.com/mastercontentblog/armenia-and-azerbaijan-take-case-to-the-international-court-of-justice.

Mezinárodní trestní soud. 2021. Application of the International Convention of the Elimination of All Forms of Racial Discrimination (Azerbaijan v. Armenia). Conclusion of the public hearings on the request for indication of provisional measures submitted by the Republic of Azerbaijan. Haag:

https://www.icj-cij.org/public/files/case-related/181/181-20211019-PRE-01-00-EN.pdf.

Mezinárodní trestní soud. 2021. ICC Prosecutor, Mr Karim A. A. Khan QC, concludes the preliminary examination of the Situation in Colombia with Cooperation Agreement with the Government charting the next stage in support of domestic efforts to advance transitional justice. Haag:

https://www.icc-cpi.int/Pages/item.aspx?name=pr1623.

Mezinárodní trestní soud. 2021. Cooperation Agreement between the Office of the Prosecutor of the International Criminal Court and the Government of Columbia. Haag:

https://www.icc-cpi.int/itemsDocuments/20211028-OTP-COL-Cooperation-Agreement-ENG.pdf.

Mezinárodní trestní soud. 2021. Preliminary examination – Colombia. Haag:

https://www.icc-cpi.int/colombia.

Fotografie

[1] Palác míru, sídlo Mezinárodního soudního dvora. International Court of Justice, autor: Victor R. Ruiz, 16. říjen 2016, zdroj: Flickr, CC BY 2.0, editace: ořez.