8. 6. 2023   Kristýna Tylšová

When discussing gender equality and gender-based violence, it is important to address the concept of machismo. Machismo refers to traditional gender roles within a society, often transmitted from one generation to another and seen as “normal”. This article will help us understand the causes of machismo, its influence, and its consequences on society.

2. 5. 2023   Kamila Pelíšková

Výbor pro odstranění rasové diskriminace projednával periodickou zprávu Slovenska, v níž se zabýval zejména diskriminací romského obyvatelstva. S politováním hodnotil nedostatečné kroky v odškodnění obětí nucené sterilizace. V periodických zprávách Jamajky, Brazílie nebo Francie se pak zaměřil na diskriminaci domorodého obyvatelstva, které žije v oblastech se zhoršenou kvalitou životního prostředí v důsledku těžby nebo klimatických změn.

1. 5. 2023   Dalibor Jirda

V listopadu loňského roku se na internetu strhlo velké pozdvižení, které vyvolala nová technologie s názvem ChatGPT – chatbot s umělou inteligencí, který je navržen tak, aby uživateli poskytoval přirozené, plynulé a dialogové odpovědi na jeho dotazy. Tento počin byl jedním z mnoha hybatelů, kvůli kterým se stále častěji začíná hovořit o nutnosti regulace vývoje v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jednou z takových iniciativ je mimo jiné vyjednávání nové úmluvy o kybernetické kriminalitě na půdě OSN.

23. 4. 2023   Nikola Burdová

Trestný čin nuceného manželství není novým pojmem. Jako zločin proti lidskosti ho posoudily již tři mezinárodní soudní orgány, naposledy Mimořádné senáty soudu pro Kambodžu (ECCC), které se zabývaly nuceným manželství v rámci státní politiky Rudých Khmerů v sedmdesátých letech minulého století. 

28. 2. 2023   Dalibor Jirda

The Indonesian Parliament has passed a new criminal code. Sex outside of marriage will now be punishable by up to a year in prison. Insulting the president, blasphemy or spreading information on contraception are also considered criminal offenses. The new changes have brought a huge wave of negative criticism not only in Indonesia, but also around the world.

26. 1. 2023   Adam Crhák

With the rising intensity of environmental difficulties ecocide has achieved more widespread recognition and broader awareness. The UN Human Rights Council’s recognition of the right to a healthy environment as a human right in October 2021 constitutes a breakthrough in environmental law understanding. It is no surprise that the world is  currently witnessing renewed efforts to legally protect the environment and prosecute those responsible. One of these efforts is to legally recognize and criminalize ecocide. What is ecocide, how does it impact the world today, and what can be done about it?

23. 1. 2023   Dominika Šudová

The 27th UN Conference on Climate Change, also known as COP27, took place in November 2022 in Sharm el-Sheikh, Egypt. The conferences have been held annually since the first United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC) in 1992. This time, the Czech Republic had the position of a country negotiating on behalf of the entire European Union, as it holds the presidency of the Council of the EU. The conference had high expectations, but not all of them were fulfilled.