11. 7. 2024   Klára Popelková

Since 7 October 2023, the Gaza Strip has been involved in an intense armed conflict between Israel and Hamas, sparking numerous legal debates. Two international courts, the International Court of Justice and the International Criminal Court, have both intervened, addressing various aspects of the conflict.

29. 6. 2024   Jan Nevlída

In May 2024, the European Commission completed its analysis of Poland's state of the rule of law. As a result, Poland is no longer at risk of severe breaches of the rule of law. Poland has been facing proceedings over the rule of law since 2017 due to certain actions of the previous Polish government.

16. 6. 2024   Klára Popelková

The verdict of the Appeals Chamber of the International Criminal Court, issued on  1 March 2024, marks a significant milestone in the ongoing investigation concerning the Bolivarian Republic of Venezuela. The Appeals Chamber unanimously rejected Venezuela's appeal against the decision of the Pre-Trial Chamber from 2023 and affirmed the authorization to resume the investigation despite previous attempts to halt it.

26. 5. 2024   Karin Lišková

In recent years, the Kyrgyz authorities have continuously suppressed independent media in an attempt to crack down on investigative journalism and consolidate the power of the government. As of 16 January 2024, eleven current and former employees of the respected investigative media outlet, Temirov Live, have been arrested on dubious charges.

26. 5. 2024   Da Bean Ye

Nejvyšší soud v americkém státě Alabama rozhodl v únoru 2024, že embrya vytvořená in vitro fertilizací, neboli IVF, mají být chráněna jako děti a uplatní se na ně tamní zákon o usmrcení nezletilé osoby. Jedná se o první rozhodnutí svého druhu, které však bude mít dle kritiků negativní dopad na reprodukční medicínu v Alabamě.

26. 5. 2024   Karin Lišková

V nadcházejících červnových volbách se bude v průběhu čtyř dnů hlasovat o 720 poslancích do Evropského parlamentu, což je o 15 více než v roce 2019. Z řad euroskeptiků dlouhodobě proudí kritika a pochybnosti o skutečné moci tohoto orgánu, v České republice a na Slovensku navíc v roce 2014 volební účast nepřesáhla dvacet procent. Evropský parlament přitom každoročně přijímá stovky zákonů týkající se každodenního života občanů, nehledě na jeho klíčovou roli při schvalování rozpočtu. 

8. 5. 2024   Natália Hamadejová

Belgické předsednictví Rady EU dosáhlo v rámci trialogů 23. ledna tohoto roku dohody s Evropským parlamentem o posílení pravidel EU proti obchodování s lidmi a o zintenzivnění úsilí zabránit těmto zločinům.