Na této stránce plánujeme zveřejňovat seznam zajímavých odborných akcí a přednášek v ČR, které chystají i jiné instituce, než naše Centrum. Doufáme, že si vyberete.

 

Asociace pro mezinárodní otázky

Jak na Čínu a Rusko? České trable s „východními velmocemi“ - ONLINE

8. 6. 2021

Vztahy České republiky s „východními velmocemi“ Čínou a Ruskem jsou dlouhodobě jednou z nejkontroverznějších otázek české zahraniční politiky. Přístup k Číně a Moskvě do určité míry polarizuje nejen českou politickou scénu, ale i společnost.

Jaké vysvědčení má současná česká zahraniční politika v přístupu vůči Moskvě a Pekingu? Co v tomto směru přinesou české říjnové parlamentní volby? Jak bude nová vláda v zahraniční politice spolupracovat s prezidentem, jenž neustále prosazuje blízké partnerství s Moskvou a Pekingem? O těchto a dalších otázkách se bude na debatě diskutovat. 

Více informací naleznete zde.

 

Člověk v tísni

ONE WORLD IN BRUSSELS / Opening ceremony + discussion + screening of 'Coded Bias' - ONLINE

31. 5. 2021

One World in Brussels is an annual showcase of a selection of documentary films from the One World festival in the Czech Republic, currently the largest human rights film festival in the world. This year's edition will take place from 31 May to 4 June 2021, exclusively online. Each film will be accompanied by a discussion through the One World Online platform with guests who have an influence and strong voice.

You can find more information here.

 

Metropolitní univerzita Praha

Virtual EUCTER Conference - ONLINE

14. 6. - 16. 6. 2021

EUCTER is a research-led excellence network, comprising fourteen partners (including C4SS on behalf of Metropolitan University Prague), with the aim of advancing cutting-edge blended learning formats with a strong policy relevance in the area of the EU Counter-Terrorism. We invite you to the next Virtual EUCTER conference on terrorism organized by The International Centre for Policing and Security (ICPS) at the University of South Wales with a panoply of distinguished speakers from different expertise and backgrounds.

You can find more information here.