Na této stránce plánujeme zveřejňovat seznam zajímavých odborných akcí a přednášek v ČR, které chystají i jiné instituce než naše Centrum. Doufáme, že si vyberete.

 

Asociace pro mezinárodní otázky

Odchod z Afghánistánu: kontext, dopady a lekce 

4. 11. 2021

Západ v čele se Spojenými státy letos ukončil svou dvacetiletou přítomnost v Afghánistánu. Jaký dopad mělo celé působení a odchod na postavení USA ve světě? A co znamená v kontextu měnící se globální geopolitiky? O minulosti, současnosti a budoucnosti Západu ve světě s analytikem Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Petrem Boháčkem.

Více informací naleznete zde.

 

Bělorusko

18. 11. 2021

Co se děje v této „poslední evropské diktatuře“ a jaká je její historie od 90. let? V přednášce se kromě aktuálních událostí dozvíte i o historii, kultuře a běloruštině. Přednáší Pavel Havlíček z Asociace pro mezinárodní otázky. 

Více informací naleznete zde.

 

Ústav mezinárodních vztahů Praha

Intercultural and Interfaith Dialogue: Building Trust Among Future Communities 

11. 11. 2021

In these times of anxiety and uncertainty, in which we experience rising levels of populism, polarization and extremism on one side, and increasing levels of religiosity on the other, it is important to highlight the pivotal ways that faith-based organisations and spiritual leaders can help in renewing trust in intercultural and diplomatic relations. On the other hand, it is essential to explore the instruments that civil society activists can use to build trust in state-society relations in cooperation with religious actors and organisations. This conference aims to discuss the progressive role that religion and interreligious dialogue can play in building trust among future communities.

You can find more information here.

 

Prague security studies institute

Economics and Technology: Emerging New Threats

9. 11. 2021

There is an increased awareness about the risks of economic interdependence with authoritarian countries like China, but currently little consensus on what the appropriate response could be. The event will provide a concrete discussion of how the Economic and Financial sphere can be used as a target for influence, technology transfer, espionage, and sabotage as well as how economic measures may be used defensively to protect key national interests and technological sectors.

You can find more information here.