Na této stránce plánujeme zveřejňovat seznam zajímavých odborných akcí a přednášek v ČR, které chystají i jiné instituce, než naše Centrum. Doufáme, že si vyberete.
 

Právnická fakulta MU, Brno

Cyberspace 2020 - ONLINE

27. - 28. 11. 2020

 • The International Conference on Cyberspace will cover topics like Cybersecurity, Cybercrime, E-commerce, E-finance, Government 2.0, Intellectual Property On-Line, and International Internet Law. The event is organized by the Institute of Law and Technology, Faculty of Law in cooperation with the Faculty of Social Studies, Masaryk University and the European Academy of ICT Law.
 • The conference will be this year fully online.
 • You can find more information here.

 

Univerzita Palackého

Odborná konference: Zdravotní postižení v kontextu sociální práce 

20. 10. 2020

 • Odborná konference je tematicky zaměřena na otázku „Co by měly, mohly a chtěly pomáhající profese dělat lépe a jinak“. Reflektuje na aktuální otázky, týkající se osob s postižením (inkluzivní život, dostupnost dávek a služeb, posuzování funkčního stavu, zaměstnávání, transformace sociálních služeb, respekt vůči spirituálním potřebám klientů, dopady Covid-19, poradenství, bezpečnost aj.).
 • Více informací včetně přihlašování naleznete zde.

 

Ústav mezinárodních vztahů

12th International Symposium "Czech Foreign Policy: Building Sustainable Connections” - ONLINE

8. 10. 2020

 • The Symposium aims to explore connectivity and building sustainable connections in various spheres to bring about more lasting solutions, especially through strengthening the collaboration of like-minded democratic nations seeking a rule-based world order. 
 • The panels are going to explore topics related to sustainable development goals, mainly support of human rights and stronger institutions (democracy, good governance, and rule of law), gender equality (and women’s empowerment), the environment, energy, the efficiency of foreign aid, cyber security, propaganda and coalition-building. It is also pertinent to discuss how to navigate within the complex post-COVID-19 environment and what roles there are for various stakeholders.
 • The event is going to be online.
 • You can find more information here.
   

Czernin Security Forum 2020 - ONLINE

23. 10. 2020

 • This year’s topic of an annual Czernin Security forum will be “Invisible Threats to Global and European Security: Actors, Targets and Responses”. 
 • A variety of security challenges occupy the gray zone between war and peace. Many of them are borderless, hardly intelligible and barely visible using traditional frames of reference. These threats and challenges range from now already more familiar ones such as terrorism, political propaganda and insecurity over natural resources to more recent issues like adverse security impacts of climate change and social vulnerability to pandemics as shown by the advent of a silent threat of COVID-19. What capacity do the state actors have to counter nonstate malicious actors or adverse global phenomena, and what kind of new partnerships and support networks can they benefit from? How to effectively deploy the state power to deter, contain and brace against borderless security threats? Are international institutions, providing fundamental support not only to smaller states such as the Czech Republic, prepared to deal with invisible threats and how can their capacities to do so be enhanced?
 • The event is going to be online.
 • You can find more information here
   

Intercultural and Interfaith Dialogue: Enriching Future Communities

5. 11. 2020

 • The Covid-19 pandemic might have been our generation´s most formative crisis experience. We have navigated through unprecedented lockdowns of our societies and immense economic shocks. We witnessed international interaction downgraded close to zero as well as vacant churches, mosques and synagogues. We understood the great value of communication, social interaction and open world.
 • We aspire to contribute to long-term global efforts enhancing mutual understanding and multilateral cooperation while at the same time focus our attention on very present opportunities and threats which need to be addressed in a consensual, peaceful and creative ways. Reflecting upon Future Communities, young people participation, opinions and ownership seem indispensable and beneficial. Community life needs care and constant effort to flourish. The Conference aims to contribute to this end by providing a platform to debate and identify potential ways how to reach there.
 • You can find more information here.

 

FORUM 2000

Nový svět na obzoru? Jak obnovit odpovědnost a solidaritu - ONLINE

12. - 14. 10. 2020

 • Jak aktuálně probíhající pandemie ukazuje, mezinárodní společenství se zdá být naprosto nepřipravené nalézat společná řešení a přistupovat ke globálním výzvám jednotně. Transatlantická spolupráce byla oslabena a světové demokracie jsou rozděleny individuálními zájmy a domácími politickými problémy. Řada zemí stále nepřekonala vlnu populismu, radikalismu a sebestředného nacionalismu, které se mohou dále prohloubit v případě ekonomického útlumu. 
 • Navzdory výše uvedenému rostoucí občanský aktivismus, zejména mladých lidí, projevující se nejen při mnohých příležitostech a v různých zemích během současné pandemie, nabízí naději na větší solidaritu a možná i na demokratickou obnovu. Jaké jsou odpovědné cesty k řešení globálních výzev a bezprostředních hrozeb? Jak čelit dramatickým následkům pandemie, hrozícímu podlomení mezinárodního řádu založenému na respektu k pravidlům, ekologickému kolapsu nebo závažnému narušování sociálních a politických pořádků pomocí nových technologií? Jak mobilizovat odpovědnost? A jak můžeme posílit solidaritu a globální spolupráci?
 • 24. Konference Forum 2000 bude vzhledem k probíhající pandemii probíhat online. 
 • Více informací včetně odkazu na online vysílání naleznete zde.