Bývalý americký prezident Donald Trump figuruje hned v několika kauzách. V současnosti je Trumpovo jméno nejvíce skloňováno v souvislosti s možným porušením zákonu o špionáži. Kromě toho i nadále probíhá vyšetřování útoku na Kapitol z 6. ledna 2021, v němž mohl Trump rovněž sehrát zásadní roli. Americká justice se také zabývá možnými volebními podvody a daňovými nesrovnalosti.

V polovině srpna provedli příslušníci Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) domovní prohlídku floridského sídla Donalda Trumpa Mar-a-Lago. K razii, která nemá v moderních amerických dějinách obdoby, nedošlo bezdůvodně, což FBI vysvětlila ve své zprávě.

Podle amerických zákonů musí odcházející prezident předat všechny své dokumenty a emaily Národnímu archivu. Právě ten v únoru tohoto roku požádal americké ministerstvo spravedlnosti, aby prošetřilo, zda bývalý prezident Donald Trump neporušil federální zákony, když si při odchodu z Bílého domu odvezl do svého floridského sídla krabice s oficiálními vládními dokumenty. Jak vysvětlila FBI v odtajněné zprávě, srpnové razii předcházela několikaměsíční komunikace úřadu s Trumpovým týmem a snaha získat materiály zpět. Úřad bývalého prezidenta také upozornil na to, že sídlo Mar-a-Lago není bezpečné místo k uchování utajovaných informací.

V polovině srpna pak provedli příslušníci FBI v Trumpově sídle domovní prohlídku, přičemž z něj mimo jiné odvezli 184 dokumentů, z nichž skoro polovina byla označena jako tajné, dalších 25 jako přísně tajné.

Trump mohl porušit zákon o špionáži, tvrdí experti

FBI ve své zprávě uvedla, že americká vláda vede trestní vyšetřování kvůli nezákonnému přemístění a skladování utajovaných dokumentů v nepovolených prostorách. Dle některých médií mohl Trump kvůli nevhodnému nakládání s tajnými vládními dokumenty porušit třímá různé zákony.

Jedním z nich je zákon o špionáži, který zakazuje komukoli sdílet nebo šířit informace, které by mohly poškodit nebo znevýhodnit USA. Pokud by soud shledal, že Trump zákon porušil, hrozilo by mu podle právní analytičky Lisy Rubin až deset let vězení.

Podobně se vyjádřil také profesor Clark Cunningham. Ten uvedl, že způsobem, kterým byly informace uchovávány, byla ohrožena národní bezpečnost země. Připomněl také, že v době, kdy byl Trump prezidentem, pronikl do Mar-a-Lago čínský špion a sídlo je tak nezabezpečenou lokalitou.

Vyšetřování má podle Američanů pokračovat, republikánští politici stojí za Trumpem

Z průzkumů, který byl proveden týden po zásahu FBI, vyplývá, že 57 % všech amerických voličů si přeje, aby vyšetřování Trumpových činů pokračovalo. Velmi odlišně však vnímají situaci demokratičtí a republikánští voliči. Zatímco mezi příznivci demokratů panuje jasná podpora vyšetřování (92 %), jen každý pátý republikánský volič považuje konání FBI za nutné.

Podobné rozložení nálad panovalo bezprostředně po zásahu FBI také mezi politiky. Značná část významných republikánů s vyšetřováním nesouhlasí. Trumpa jednoznačně podpořil šéf republikánské menšiny ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy, ale také další republikánští politici jako členka Sněmovny Marjorie Taylor Greene nebo kandidát na generálního prokurátora Arizony Abe Hamadeh.

Samotný Trump označil zásah FBI v jeho domě za politicky motivovaný útok a hon na čarodějnice. Na své sociální síti Truth Social také sdílel odkaz na text, který přejmenoval FBI na Fašistický úřad pro vyšetřování.

Parlamentní komise stále vyšetřuje útok na Kapitol

Srpnový průzkum mapoval také názor Američanů na Trumpovu roli a jeho vliv na události z 6. ledna 2021, kdy došlo k povolebním nepokojům před sídlem Kongresu a demonstrantům se podařilo vniknout do budovy. Během násilného protestu zemřelo pět osob a další desítky byly zraněny. V souvislosti s nepokoji bylo obviněno přes 870 lidí, z nichž více než 370 se přiznalo k vině. Obvinění se různí, objevil se útok na policisty, krádež, vyhrožování nebo spiknutí.

Dle zjištění průzkumu si 50 % veřejnosti myslí, že je Trump výhradně nebo z velké části zodpovědný za útok na Kapitol. To je přitom o 5 % více než ukazoval květnový průzkum. Za tu dobu zároveň klesl o 6 % počet lidí, kteří se domnívají, že Trump je odpovědný pouze částečně nebo vůbec.

Po osmém veřejném slyšení není stále jasno

Vyšetřováním lednových nepokojů byla pověřena devítičlenná vyšetřovací parlamentní komise, v níž má převahu se svými sedmi zástupci Demokratická strana. Zbývajícími členy jsou republikánští zástupci, kteří v minulosti hlasovali pro impeachment Donalda Trumpa, Komise za dobu své existence uspořádala již osm veřejných slyšení a vyslechla více než tisíc lidí, mezi nimi také bývalého ministra zahraničí Mika Pompea. Bývalý viceprezident Mike Pence uvedl, že by v případě pozvání zvážil před komisí svědčit.

V osmém veřejném slyšení předložila komise důkazy o tom, že Trump odmítl zastavit nepokoje. Místo toho několik hodin sledoval útok na Kapitol v televizi v Oválné pracovně. Trump údajně také ignoroval prosby svých dětí a poradců, aby vyzval příznivce k zastavení násilí.

Přes tato tvrzení a poskytnuté důkazy práce komise nekončí. Panel nyní plánuje zahájit druhou fázi vyšetřování, během níž by měl připravit předběžnou zprávu o stavu věci a následně uspořádat další slyšení. Zdali bude mít vyšetřování nějaké politické nebo právní důsledky pro působení Trumpa, není zatím stále jasné. Komise totiž Trumpa zatím nezažalovala.

Proti některým žalobám není Trump imunní, míní soudce

Zatímco vyšetřovací komise si dává s případnou žalobou na čas, Trumpa již dříve zažalovali někteří politici a policisté. Už v únoru minulého roku tak učinili zástupci z řad Demokratické strany, kteří v době útoku na Kapitol byli v budově. Ti poukázali na více než 150 let starý zákon zakazující politické zastrašování, který byl tehdy přijat v boji proti rasistickému hnutí Ku-klux-klan. V březnu pak další žalobu proti Trumpovi podali dva policisté patřící k jednotce střežící sídlo Kongresu. Podle dvojice bývalý prezident vyprovokoval protestující k útoku a je odpovědný za fyzickou a citovou újmu.

Trump a spoluobžalovaní, mezi kterými je například bývalý starosta New Yorku právník Rudy Giuliani, obvinění odmítli. Soudce Amit Mehta již v únoru tohoto roku rozhodl, že by Trumpa v tomto případě nechránila prezidentská imunita, protože jeho projev nespadal do oficiálních povinností prezidenta.

Další legální problémy Trumpa

Kromě FBI a parlamentní komise je Trump v hledáčku některých soudů, a to ve státech Georgie a New York, kde je vyšetřován pro volební podvod a trestné činy finančního charakteru.

Stát Georgie vyšetřuje úsilí Trumpa a jeho spojenců zvrátit volební vítězství Joea Bidena v prezidentských volbách v roce 2020. Trump tehdy volal tamnímu ministru zahraničních věcí Bradu Raffenspergerovi s požadavkem, aby našel 11 780 hlasů. Telefonát by mohl být v rozporu s georgijským zákonem o vydírání.

Dále je Trump podezříván z podvodných daňových praktik jeho firmy Trump Organization. Další ze série slyšení v tomto případu proběhla v srpnu. Tehdy bývalý prezident odpověděl pouze na otázku, jak se jmenuje. Následující čtyři hodiny se více než 440krát odvolal na pátý dodatek americké ústavy, který zaručuje právo nevypovídat. Bývalý manažer Trump Organization podvody přiznal.

Týdeník The Economist poukázal na to, že přes probíhající soudní spory, které by dříve politici jen stěží ustáli, zůstává Donald Trump hlavní postavou v Republikánské straně s rozhodujícím slovem. Svou pozicí si je jistý i sám Tump, který navzdory řadě vyšetřování a hrozícím obviněním plánuje kandidovat i v příštích prezidentských volbách v roce 2024.

 

Zdroje:

Brown, Lee. ´WITCH HUNT!!!´ Trump rips heavily redacted affidavit as ´public-relations subterfuge´. NYpost. 26. srpen 2022 (https://nypost.com/2022/08/26/trump-responds-to-fbi-raid-affidavit/).

Cunningham, D. Clark. FBI´s Mar-a-Lago search warrant affidavit reveals how Trump may have compromised national security – a legal expert answers 5 key questions. The Conversation. 26. srpen 2022 (https://theconversation.com/fbis-mar-a-lago-search-warrant-affidavit-reveals-how-trump-may-have-compromised-national-security-a-legal-expert-answers-5-key-questions-189500).

ČTK. Proč FBI zasahovala v sídle Donalda Trumpa? Odůvodnění je veřejné, většina textu je ale začerněná. iROZHLAS.cz. 26. srpen 2022 (https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/trump-domovni-prohlidka-tajne-dokumenty-fbi-zprava_2208262123_ban).

Dzhanova, Yelena. If Trump gets convicted of the Espionage Act, he faces a 10-year prison sentence, legal analyst says. Business Insider. 14. srpen 2022 (https://www.businessinsider.com/trump-could-face-10-years-prison-if-convicted-espionage-act-2022-8).

Hosenseidlová, Petra; Musil, Adam. Trumpovu floridskou rezidenci prohledal FBI, odnesla si několik krabic. ČT24. 9. srpen 2022 (https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3521002-trumpovu-rezidenci-mar-a-lago-prohledava-fbi).

Jacobs, Ben. Georgia´s big Trump election investigation, explained. Vox. 22. srpen 2022 (Georgia’s investigation of Trump and the 2020 election, explained - Vox).

Jedlička, Petr. USA: Trumpových právních trablů přibývá. Deník Referendum. 15. srpen 2022 (https://denikreferendum.cz/clanek/34302-usa-trumpovych-pravnich-trablu-pribyva).

Jones, Kipp. Trump Shares Article Calling the FBI ´Fascist Bureau of Investigation´ Days After Calling to Lower the Temperature. Mediaite. 17. srpen 2022 (https://www.mediaite.com/politics/trump-shares-article-calling-the-fbi-fascist-bureau-of-investigation-days-after-calling-to-lower-the-temperature/).

Matza, Max. Donald Trump sues justice department over Mar-a-Lago search. BBC. 23. srpen 2022 (https://www.bbc.com/news/world-us-canada-62640448).

Murray, Mark. 57% of voters say investigations into Trump should continue, NBC News poll finds. CNBC. 21. srpen 2022 (https://www.cnbc.com/2022/08/21/57percent-of-voters-say-investigations-into-trump-should-continue-nbc-news-poll-finds.html).

Panetta, Grace; Sonam, Sheth. The National Archives asked the Justice Department to investigate if Trump broke the law when he took official documents to Mar-a-Lago: report. Business Insider. 9. únor 2022 (https://www.businessinsider.com/national-archives-asks-doj-investigate-trump-official-documents-mar-a-lago-2022-2).

Rahman, Rema. McCarthy threatens to probe Garland after FBI raid. The Hill. 8. srpen 2022 (https://thehill.com/policy/national-security/3593582-mccarthy-threatens-to-probe-garland-after-trump-fbi-raid/).

Scannell, Kara. Mike Pompeo meets with January 6 committee. CNN. 9. srpen 2022 (https://edition.cnn.com/2022/08/09/politics/mike-pompeo-january-6-committee/index.html).

The Economist. Donald Trump´s hold on the Republican Party is unquestionable. The Economist. 18. srpen 2022 (https://www.economist.com/briefing/2022/08/18/donald-trumps-hold-on-the-republican-party-is-unquestionable).

Tucker, Eric; Balsamo, Michael. FBI: Trump mixed top secret docs with magazines, other items. The Washington Post. 26. srpen 2022 (https://www.washingtonpost.com/politics/trump-search-redacted-affidavit-set-to-be-released/2022/08/26/7d08ad56-24f4-11ed-a72f-1e7149072fbc_story.html).

Fotografie:

[1] Bývalý americký prezident Donald Trump. Donald Trump March 2015, autor: Michael Vadon, 2. březen 2015, zdroj: Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.0, editace: ořez.