Maďarský premiér Viktor Orbán pozval na návštěvu premiéra Izraele Benjamina Netanjahua, na kterého je vydán zatykač Mezinárodního trestního soudu. Při jeho dubnové návštěvě Orbán oznámil, že se Maďarsko chystá odstoupit od Římského statutu. Jak toto své rozhodnutí maďarský premiér zdůvodňuje? Jak se k němu staví Mezinárodní trestní soud a Evropská unie? A jaké důsledky to může mít pro Mezinárodní trestní soud?
Na začátku dubna 2025 se uskutečnila návštěva izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v Maďarsku. Taková zahraniční návštěva by nebyla nijak zvlášť zajímavá, kdyby jí nepředcházelo vydání zatykačů na Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Izraele Yoava Gallanta Mezinárodním trestním soudem (MTS) v listopadu 2024. Ti jsou podezřelí z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti páchaných na území Pásma Gazy nejméně od 7. října 2023 (blíže k zatykačům viz například Bulletin prosinec 2024, s. 7-9).
Maďarsko jakožto smluvní stát Římského statutu má povinnost osobu, na níž je zatykač vydán, zadržet a předat MTS. Nejenže maďarská vláda tuto svou povinnost nesplnila, ale naopak bezprostředně po vydání zatykačů prohlásila, že hodlá Netanjahua do Maďarska pozvat. To se nakonec také stalo a premiér Netanjahu tak poprvé od vydání zatykačů navštívil evropskou zemi.
Prohlášení o odstoupení, jeho odůvodnění a právní následky
Již samotné pozvání a návštěva vrcholného představitele Izraele vzbuzují kontroverze. V průběhu návštěvy však navíc maďarský premiér oznámil, že se Maďarsko chystá odstoupit od Římského statutu. Stalo by se tak první evropskou zemí, která není členským státem MTS.
Odstoupení od Římského statutu Viktor Orbán ve svém projevu odůvodnil tím, že se v posledních letech MTS z neutrálního právního soudu stal soudem politickým a zaujatým. Benjamin Netanjahu Orbánovo rozhodnutí podpořil, označil MTS za zkorumpovanou organizaci a vyzval další státy, aby se připojily k bojkotu a opuštění MTS.
Celá situace je na první pohled paradoxní. Maďarský premiér kritizuje zaujatost MTS a činí tak při setkání s osobou, která je soudem vyšetřována. To naznačuje, že za prohlášením o odstoupení od Římského statutu jsou s největší pravděpodobností jiné politické zájmy Maďarska nebo samotného Orbána.
Co se právních podmínek odstoupení týče, je podle článku 127 odst. 1 Římského statutu potřeba odstoupení písemně oznámit generálnímu tajemníkovi OSN. Odstoupení pak nabývá účinnosti uplynutím jednoho roku od data obdržení oznámení generálním tajemníkem. Podle článku 127 odst. 2 se stát odstoupením nezprošťuje závazků, které mu ze Statutu vyplývaly v době, kdy byl jeho smluvní stranou. Povinnost Maďarska zatknout premiéra Izraele tak stále trvá a Maďarsko se proto dopouští porušení svých mezinárodněprávních závazků.
Jak na situaci reaguje MTS a Evropská unie?
Na oznámení o odstoupení Maďarska z MTS reagovalo Předsednictví Shromáždění smluvních stran Římského statutu. Na svém zasedání vyjádřilo své znepokojení a politování. Tento krok Maďarska podle Předsednictví oslabuje snahu o potlačení beztrestnosti ve světě.
Předsednictví vyzvalo Maďarsko, aby znovu zvážilo své rozhodnutí. Každý smluvní stát má právo vyjádřit své obavy a pochybnosti před Shromážděním smluvních států, a Předsednictví proto apeluje na Maďarsko, aby o důvodech svého odstoupení vedlo smysluplnou diskuzi.
Možné odstoupení Maďarska od Římského statutu je zajímavé také z pohledu Evropské unie a evropského práva. Samotná Evropská unie sice není smluvní stranou Římského statutu, mezi EU a MTS však byla roku 2006 uzavřena dohoda o spolupráci a pomoci. Plná spolupráce členských států s MTS je navíc součástí předvstupních podmínek Unie a dala by se zařadit pod společnou zahraniční a bezpečnostní politiku.
Před Evropskou komisí byl již vznesen dotaz, zda odstoupení členského státu od MTS představuje porušení právního řádu Evropské unie a jaké nástroje je Komise ochotna použít v reakci na takové odstoupení. Na oficiální vyjádření postoje EU k této otázce se však zatím čeká.
Z evropského pohledu se pak otevírá otázka, zda lze skloubit členství v EU s ignorováním mezinárodních závazků a základních principů mezinárodního práva. A pokud ano, jak vykonávat společnou a jednotnou bezpečnostní a zahraniční politiku se státem, který nebude členem MTS?
Co to může znamenat pro MTS?
V minulosti už možnosti odstoupit od Římského statutu využily například Filipíny nebo Burundi. Maďarsko by se však stalo prvním evropským státem, který by se k tomuto kroku uchýlil. Historicky první odstoupení evropského státu může mít dopady na celkovou pozici MTS a vnímání jeho legitimity jinými členskými i nečlenskými státy. O to více je možné odstoupení Maďarska znepokojující v době, kdy je role MTS často napadána a zpochybňována.
MTS v součastnosti čelí řadě výzev – od nerespektování jeho zatykačů přes snahy o zpolitizování mezinárodní trestní justice až po kritiku pomalého tempa vyšetřování a špatnou vymahatelnost jeho zatykačů. Pro členské státy může rozhodnutí Maďarska představovat příležitost pro posílení kritiky MTS nebo naopak impulz pro vyslovení trvající a pevné podpory. Jak se k celé situaci mezinárodní společenství postaví ukáže jen čas.
Zdroje
AFP. (2025, duben). Hungary dumps the ICC. Justice info. Získáno z: https://www.justiceinfo.net/en/143867-hungary-dumps-the-icc.html
European Parliament. (2025, duben). Parliamentary question - P-001396/2025. Hungary’s withdrawal from the Rome Statute. Získáno z: https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/P-10-2025-001396_EN.html
Kotasová, I. (2025, duben). Hungary says it will pull out of ICC as Orban hosts Israel’s Netanyahu – who is wanted by the court. CNN world. Získáno z: https://edition.cnn.com/2025/04/03/world/hungary-withdraws-icc-intl/index.html
Mezinárodní trestní soud. (2025, duben). Presidency of the Assembly of States Parties responds to announcement of withdrawal from the Rome Statute by Hungary. Získáno z: https://www.icc-cpi.int/news/presidency-assembly-states-parties-responds-announcement-withdrawal-rome-statute-hungary
Tasch, B. Holligan, A. (2025, duben). Hungary withdraws from International Criminal Court during Netanyahu visit. BBC. Získáno z: https://www.bbc.com/news/articles/c807lm2003zo
Van Esluwege, P. (2025, duben). How Hungary’s Withdrawal from the International Criminal Court Affects the Credibility of the European Union. Verfassungsblog. Získáno z: https://verfassungsblog.de/how-hungarys-withdrawal-from-the-international-criminal-court-affects-the-credibility-of-the-european-union/