Petr Suchánek

Nezisková organizace Sherpa obvinila francouzskou stavební společnost VINCI z praktik představujících „moderní otroctví“ na svých projektech v Kataru. Kauza poukazuje na podíl nadnárodních společností na špatných pracovních podmínkách v Kataru a trvající obtížnost dovozování jejich odpovědnosti za porušování lidských práv.

Špatné pracovní podmínky dělníků z řad migrantů v Kataru jsou v současné době již všeobecně známou záležitostí (o tématu jsme psali např. v Bulletinu 6/2014, s. 14). Podle údajů publikovaných v listu the Guardian zemřel v Kataru v důsledku pracovních úrazů v roce 2014 každé dva dny jeden dělník [1].

Diskuze o tomto tématu většinou přehlíží roli nadnárodních obchodních společností, které se na mohutné výstavbě v Kataru podílí. To se však může brzo změnit. Francouzská nezisková organizace Sherpa podala v březnu letošního roku státnímu zástupci v pařížském předměstí Nanterre podnět k podání obžaloby na VINCI Construction Grand Projets, divizi francouzské stavební společnost VINCI, vlastnící 49% podíl v katarské společnosti QDVC, která provádí v Kataru výstavbu infrastruktury spojené s chystaným mistrovstvím světa ve fotbale 2022.

Veni, Vidi, VINCI

VINCI se prostřednictvím QDVC podle obvinění měla podílet na praktikách představujících „moderní otroctví“.  Svým zaměstnancům zabavovala cestovní pasy a vyhrožovala jim, pokud se dožadovali zlepšení pracovních podmínek, chtěli podat výpověď nebo změnit zaměstnavatele. Výkonný ředitel VINCI Xavier Huillard pro časopis Figaro přiznal, že společnost zaměstnancům až do ledna 2015 skutečně cestovní pasy brala do úschovy. Nemělo se tak však údajně dít nuceně a zaměstnanci je prý mohli dostat kdykoliv zpátky. Tato praxe byla údajně zavedena, protože zaměstnanci neměli v ubytovacích prostorách k dispozici individuální bezpečnostní schránky. Ostatní obvinění vztahující se k pracovním podmínkám jsou podle Huillarda nepravdivá.

VINCI se proto na oplátku rozhodla Sherpa zažalovat za pomluvu. Kromě Kataru realizuje stavební projekty i v mnoha dalších zemích světa a obvinění je způsobilé poškodit její pověst a připravit ji o zisky. Politická opozice v kanadském Saskatchewanu a Londýně, kde VINCI buduje své projekty, již naznačila negativní následky pro společnost v případě, že by se obvinění ukázala jako pravdivá.

Sherpa označila žalobu za příklad praktiky „SLAPP“, tedy „Strategic Lawsuit Against Public Participation“, která má za cíl odradit kritiky hrozbou nákladného soudního řízení a případné povinnosti zaplatit náhradu škody. Sherpa si však za svými obviněními stojí. Šetření v Kataru zahájila na základě podnětu tamních odborových organizací a dle svých tvrzení má podepsaná prohlášení od 15 zaměstnanců QDVC, podle kterých byly pracovní podmínky na jejích projektech naprosto nepřípustné. Dělníci měli pracovat v průměru 66 hodin týdně v horku a nebezpečných podmínkách za velmi nízké platy.

Trvající nedostatky

Krkolomný výběr adresáta obvinění, kterým je divize společnosti VINCI vystupující jako menšinový akcionář v katarské QDVC, a spolu s ní i někteří individuální manažeři QDVC, poukazuje na obtížnost dovozování odpovědnosti nadnárodních společností za porušování lidských práv. Absence závazného mezinárodního právního rámce si v tomto případě žádá dovozovat odpovědnost dle francouzského trestního práva.

Tento postup byl přitom v minulosti v podobném případě neúspěšný. Sherpa ve spolupráci s Global Witness obvinila v roce 2009 dánskou společnost DLH z trestného činu podílnictví, které spočívalo v prodeji dřeva zakoupeného v Libérii od společností těžících jej za nelegálních podmínek. Francie tehdy posloužila jako alternativní fórum, protože společnost DLH vyvíjela obchodní aktivity ve francouzských přístavech Séte a Nantes. Vyšetřování zahájené na základě obvinění však díky důkazní nouzi způsobené mimo jiné jazykovou bariérou s Libérií k žádnému výsledku nevedlo. V roce 2013 bylo totiž zastaveno, aniž by státní zástupce podnikl jakékoliv kroky.

Na rozdíl od případu společnosti DLH bylo ve věci VINCI již zahájeno předběžné vyšetřování, jehož výsledky by měly být známy v řádu měsíců. Pravděpodobnost prošetření obvinění vznesených organizací Sherpa v tomto případě zvyšuje skutečnost, že pracovní podmínky v Kataru jsou díky přípravám na mistrovství světa ve fotbale 2022 pod drobnohledem. Je tedy pravděpodobné, že kauze bude věnována vyšší pozornost než v případě DLH.

Ať už však vyšetřování povede k odhalení prohřešků nebo nikoliv, kauza samotná upozorňuje na důležitou skutečnost, tedy že na vytváření kritizovaných pracovních podmínek v Kataru se podílí i nadnárodní obchodní společnosti. Kauza společnosti VINCI tak může být dalším kouskem mozaiky, která povede k posílení odpovědnosti obchodních společností za porušování lidských práv a zlepšení pracovních podmínek dělníků v Kataru.

 

Poznámky:

[1] Viz Owen Gibson, Pete Pattison. 2014. Death toll among Qatar’s 2022 World Cup workers revealed. The Guardian. 23. 12. 2014 (http://www.theguardian.com/world/2014/dec/23/qatar-nepal-workers-world-cup-2022-death-toll-doha).

Zdroje:

Kim Willsher. 2015. France: Vinci Construction investigated over Qatar forced labour claims. The Guardian. 26. 4. 2015 (http://www.theguardian.com/world/2015/apr/26/france-vinci-construction-qatar-forced-labour-claims-2022-world-cup)

Dominique Vidalon, Gilles Guillaume. 2015. UPDATE 3-French builder Vinci to sue over claims of forced labour in Qatar. Reuters. 24. 3. 2015 (http://in.reuters.com/article/2015/03/24/vinci-qatar-labour-idINL6N0WQ19Y20150324?type=companyNews)  

Complaint against Vinci Construction, Vinci denies the charges but the evidence is there. Sherpa. 2. 4. 2015 (http://www.asso-sherpa.org/complaint-vinci-construction-vinci-denies-charges-evidence)

Gwynne Skinner, Robert McCorquodale, Olivier De Schutter. 2013. The Third Pillar: Access to Judicial Remedies for Human Rights Violations by Transnational Business. ICAR, CORE, ECCJ (http://icar.ngo/wp-content/uploads/2013/12/The-Third-Pillar-FINAL1.pdf)

Viz NDP questions Regina bypass company VINCI's human rights record. CBC News. 10. 6. 2015 (http://www.cbc.ca/news/canada/saskatchewan/ndp-questions-regina-bypass-company-vinci-s-human-rights-record-1.3107663);  Ben Rumsby. 2015. Olympic Stadium operators accused of forced labour in Qatar for build up to 2022 World Cup. The Telegraph. 24. 3. 2015 (http://www.telegraph.co.uk/sport/olympics/11492043/Olympic-Stadium-operators-accused-of-forced-labour-in-Qatar-for-build-up-to-2022-World-Cup.html).

Foto: StellarD; CC 4,0