Turecký soud poslal v únoru tohoto roku na doživotí do vězení šestici novinářů pro jejich údajné napojení na organizátory puče z července 2016. Takřka současně s vyhlášením tohoto rozsudku jiný soud v Turecku propustil z vazby německo-tureckého reportéra Denize Yücela.

Pokus o vojenský převrat v Turecku v roce 2016

Neúspěšný pokus o převrat se odehrál v noci z 15. na 16. července 2016 v Ankaře, Istanbulu a třech dalších tureckých městech. Část tureckých ozbrojených sil se pokusila získat pod svou kontrolu státní instituce a odstranit tureckou vládu a prezidenta Recepa Erdogana, kteří podle ní ztratili veškerou legitimitu. Pokus o převrat trval několik hodin, zemřelo při něm více než 300 lidí a dalších více než 2 100 osob bylo zraněno, než jednotky věrné vládě a prezidentovi dokázaly převratu zabránit.

Následně bylo na základě podezření z podílu na puči zadrženo přes 15 tisíc osob, z toho 10 tisíc tvořili turečtí vojáci a skoro půldruhého tisíce tvořili soudci. Více než osm tisíc z nich bylo poté také odsouzeno. Prezident Recep Erdogan po neúspěšném pokusu o převrat upevnil svou moc. V srpnu 2017 se v Turecku uskutečnilo referendum, které mělo za cíl změnu ústavy a přeměnu Turecka z parlamentní na prezidentskou demokracii. Referendum skončilo 51 % ku 49 % pro změnu ústavy.

Z organizace neúspěšného převratu byl později prezidentem Erdoganem obviněn jeho kritik imám Fethullah Gülen, vůdce hnutí Hizmet. Ten již v roce 1999 opustil Turecko a usadil se v Pensylvánii v USA, odkud nadále kritizoval tureckou vládu. Po Erdoganově obvinění Gülen jakékoliv napojení na organizátory neúspěšného převratu popřel. Prezident Erdogan požádal tehdejšího amerického prezidenta Baracka Obamu o zatčení Gülena a jeho vydání do Turecka, to ale Obama odmítl.

Odsouzení za údajné napojení na imáma Gülena

Šestice tureckých novinářů byla odsouzena k doživotnímu vězení po několik měsíců trvajícím soudním líčení. Obžaloba je vinila z protistátních novinových článků vybízejících ke svržení vlády a z napojení na Fethullaha Gülena, jenž je z pohledu Erdoganovy administrativy stále hlavním organizátorem neúspěšného pokusu o převrat. Mezi šestici odsouzených jsou také přední turečtí novináři, Nazli Ilicak a bratři Ahmet a Mehmet Altanovi. Dalšími třemi odsouzenými jsou Fevzi Yazici, Yakup Simsek and Sukru Tugrul Ozsengul. Odsouzeného Mehmeta Altana přitom ještě v lednu tohoto roku nařídil turecký Nejvyšší soud propustit na svobodu, neboť jeho zadržování již od července 2016 podle Nejvyššího soudu porušovalo jeho lidská práva.

Celému procesu přihlíželi pozorovatelé z OSN a OBSE, neunikl ani pozornosti mezinárodních novinářských a lidskoprávních organizací, které po vyhlášení rozsudku nešetřily ostrou kritikou. Podle generálního tajemníka organizace Reportéři bez hranic Christophe Deloire se turecká justice a režim, jenž ovládá soudce, nadále zesměšňují před celým světem. Evropský ředitel Amnesty International Gauri van Gulik označil den vyhlášení rozsudku za temný den pro svobodu tisku a spravedlnost v Turecku, zvláštní zpravodaj OSN pro podporu a ochranu práva na svobodu přesvědčení a projevu David Kaye zase uvedl, že jsou tyto kruté rozsudky nepřijatelným útokem na svobodu projevu a média v Turecku. Ve vazbě stále zůstává dalších více než sedmdesát tureckých novinářů.

Deniz Yücel tureckým soudem propuštěn

Sotva pár hodin před vynesením rozsudků nad šesticí novinářů jiný turecký soud propustil na svobodu po více než roce od zadržení německo-tureckého reportéra Denize Yücela pracujícího pro německý deník Die Welt. Yücel byl obviněn z podněcování k násilí, z napojení na imáma Gülena a šíření propagandy kurdské separatistické Strany kurdských pracujících (PKK), která je tureckou vládou považovaná za teroristickou organizaci. Yücel tato obvinění od začátku odmítal.

Jeho případ se stal zdrojem velkého napětí mezi německou a tureckou vládou, za jeho propuštění demonstrovaly před tureckou ambasádou v Berlíně tisíce lidí. Novinářovo propuštění z vazby přišlo den po setkání tureckého ministerského předsedy Yildira s německou kancléřkou Merkelovou. Ta vyjádřila své potěšení nad tím, že se Deniz Yücel bude moci vrátit ke své rodině, a poděkovala občanské společnosti za její aktivitu v boji za novinářovým propuštěním.

Deniz Yücel ještě večer v den svého propuštění přistál zpět v Berlíně. I přes propuštění z vazby ale jeho obvinění nebyla stažena, turecká obžaloba pro něj stále požaduje osmnáct let vězení.

Zdroje

Vongberg, Judith; Schmidt, Nadine: Turkey jails 6 Turkish journalists for life, releases German reporter, CNN, 20. února 2018, (https://edition.cnn.com/2018/02/16/europe/deniz-yucel-german-journalist-freed-intl/index.html).

Six Turkish journalists jailed for life for 'coup links', BBC, 16. února 2018. (http://www.bbc.com/news/world-europe-43087351).

Shaheen, Kareem: Turkey sentences journalists to life in jail over coup attempt, The Guardian, 16. února 2018, (https://www.theguardian.com/world/2018/feb/16/turkey-sentences-six-journalists-life-imprisonment-failed-coup).

Toksabay, Ece: Turkish court sentences six journalists to life, drawing international criticism, Reuters, 16. února 2018 (https://www.reuters.com/article/us-turkey-security-trial/turkish-court-sentences-six-journalists-to-life-drawing-international-criticism-idUSKCN1G01AN).

German journalist Deniz Yücel released from jail in Turkey, DW, 16. února 2018 (http://www.dw.com/en/german-journalist-deniz-yücel-released-from-jail-in-turkey-lawyer/a-42612785).