V roce 2014 celý svět zděšeně sledoval, jak se na Blízkém východě zjevila teroristická organizace, jež během půl roku ovládla podstatnou část Sýrie a Iráku, kde vyhlásila chalífát a měla ambice ovládnout rozsáhlé regiony nejen na Blízkém východě, ale také v Asii, Africe, a rovněž část Evropy. Tzv. Islámský stát neudivoval jen rychlostí postupu, ale i mimořádnou brutalitou, kterou se vyznačoval. V krutostech neslavně proslula skupina čtyř britských džihádistů označovaná médii jako „Beatles“.

A právě dva ze členů této skupiny jsou v současné době souzeni ve Spojených státech amerických.

Kdo byli „Beatles“?

Skupinu tvořili čtyři britští občané, kteří původně žili v západním Londýně. Vůdcem skupiny byl kuvajtský rodák Mohammed Emwazi (známější jako „Džihádista John“), jenž v šesti letech odešel se svou rodinou do Spojeného království, kde vystudoval programování na univerzitě ve Westminsteru. Dalším členem byl Aine Davis, drogový dealer, který k islámu konvertoval. Třetím byl, původně ortodoxní křesťan, Alexanda Kotey, který byl ghansko-kyperského původu a k islámu konvertoval v devatenácti letech. Posledním byl londýňan súdánského původu El Shafee Elsheikh, který původně patřil k Al-Kaidě.

Přezdívku „Beatles“ dostali od vězňů, které mučili, a to z důvodu jejich britského přízvuku a také proto, že neustále chodili spolu. Jeden z vězňů doslova vypověděl: „Beatles byli vždy spolu a vždy sadističtí.

Podle dalšího z přeživších rukojmích skupina působila v podzemních místnostech velkého domu v Sýrii, kde drastickými způsoby mučili vězně, včetně novinářů a humanitárních pracovníků. Docházelo zde k waterboardingu, mučení bitím, elektrickým proudem, nucení vězňů k vzájemným bitkám, a k simulovaným popravám. Skupina byla údajně mnohem brutálnější než „běžní“ dozorci.

Javier Espinoza, španělský novinář, kterého tzv. Islámský stát (IS) věznil šest měsíců, přičemž podstoupil simulované popravy, uvedl: „Skupina neměla žádné povědomí o tom, co to je náboženství a svou víru používala pouze jako ospravedlnění svých zločinů. Když někoho znásilnili, říkali tomu manželství, když něco ukradli, říkali tomu konfiskace…

Brutalita skupiny vyvrcholila koncem léta 2014, kdy „John“ začal popravovat západní vězně, což bylo natáčeno na kameru a šokující záběry poté obletěly svět. Skupina má údajně na svědomí 27 popravených vězňů.

Osudy členů

Aktivita skupiny, a hlavně sadistická videa, na kterých „John“ podřezává vězně ze západních zemí, samozřejmě nezůstala nepovšimnuta armádami a zpravodajskými službami. Poté co byli na kameru zavražděni američtí novináři James Foley, Steven Sotloff, britští a američtí humanitární pracovníci David Haines, Alan Hennig a Abdul-Rahman Kassig [1], či japonští novináři Kenji Goto a Haruna Yukawa, stal se Emwazi jedním u nejhledanějších lidí na světě.

Pátrání po teroristovi bylo úspěšné, a nakonec byl 12. listopadu 2015 zabit americkým dronem.

Bývalý drogový dealer Aine Davis konvertoval k islámu okolo roku 2006 a v západolondýnské mešitě se poznal s Emwazim. V roce 2013 odcestoval na Blízký východ, kde se připojil k IS.

V roce 2015 se Davis setkal poblíž Istanbulu s dalšími teroristy, se kterými měl plánovat útoky. Skupina byla ovšem odhalena a všichni přítomní byli zatčeni tureckou policií. Davis byl později v Turecku odsouzen na 7 a půl roku vězení za členství v teroristické skupině. Během procesu odmítl, že by byl členem IS, či dokonce „Beatles“. Pouze přiznal, že Emwaziho znal z Londýna, kde oba navštěvovali stejnou mešitu.

V srpnu 2022 byl Davis propuštěn z tureckého vězení a po svém návratu do Velké Británie byl hned na letišti zatčen a obviněn z terorismu. Jeho případ bude mít tedy pokračování i před britskými soudy.

Poslední dva členové, Alexanda Kotey a El Shafee Elsheikh, byli zbaveni britského občanství a v současné době jsou drženi ve vězení ve Spojených státech amerických.

Kotey: od IS k americkému soudu

Kotey a Elsheikh byli na začátku roku 2018 zajati kurdskými milicemi během pokusu o únik ze Sýrie. Na podzim 2019 je převzala vláda USA, kam byli později převezeni. USA usilovaly o spolupráci s britskými orgány ohledně shromažďování důkazů proti teroristům, nicméně nastal problém v odlišných názorech obou zemí na trest smrti, který oběma obžalovaným reálně hrozil. Spojené království odmítlo spolupracovat s USA, dokud neposkytnou záruky, že Kotey a Elsheikh nebudou popraveni.

Generální prokurátor USA Wiliam Barr nakonec ujistil Spojené království, že prokuratura nebude požadovat trest smrti pro obžalované a pokud budou uznáni vinnými, trest smrti nad nimi nebude vynesen. Cesta k procesu s nimi byla volná.

Soud s Koteym začal v roce 2021. Obžaloba sestávala z osmi bodů včetně braní rukojmích, které mělo za následek smrt čtyř amerických občanů (Foley, Sotloff, Kassig a Kayla Muellerová [2]). Kotey vynikal mimořádnou brutalitou při mučení vězňů a také verboval britské členy IS. Po svém zadržení kurdskými milicemi Kotey veškerá obvinění odmítal, ale během procesu v USA se přiznal ke všemu, co mu bylo kladeno za vinu (viz Bulletin říjen 2021, s.13).

Nakonec se s prokuraturou dohodl na doživotním trestu odnětí svobody a určitých podmínkách výměnou za plnou spolupráci. Tato spolupráce obnáší poskytnutí veškerých informací o Koteyho aktivitách v Sýrii a její součástí je i setkání s pozůstalými po obětech, které zavraždil, pokud o to požádají. Na základě dohody a Koteyho přiznání byl koncem dubna 2022 vynesen doživotní trest odnětí svobody. Prvních patnáct let si musí Kotey odpykat v USA a poté bude přesunut do Británie, kde bude čelit dalším obviněním.

Během procesu napsal Kotey svému soudci dlouhý dopis, ve kterém žádá, aby nebyl umístěn do věznice se zabezpečením „supermax“ a vysvětluje své pohnutky, které ho přiměly přidat se k IS.

Elsheikh: od IS k americkému soudu

Jak bylo uvedeno výše, Elsheikh se k teroristickým organizacím přidal již v roce 2012. Během svého působení ve skupině se stal známým pro jeho zálibu v krutém zacházení s vězni. Nakonec byl dopaden společně s Koteym v roce 2018.

Proces s Elsheikem začal v první polovině roku 2022. Obžaloba se stejně jako u Koteyho skládala z osmi bodů včetně podílu na vraždách Američanů či podpory teroristické organizace. Po celou dobu se Elsheikhovy právníci snažili porotu přesvědčit, že ačkoliv byl obžalovaný členem IS, nikdy nebylo prokázáno, že by byl i členem „Beatles“. Obžaloba se naopak opírala o rozhovory, které Elsheikh dával po svém zadržení kurdskými silami a kde se k členství ve skupině přiznal. Sám Elsheikh na začátku procesu uvedl, že odmítá vypovídat a zbytek procesu se svého vyjádření držel.

V průběhu procesu bylo vyslechnuto 35 svědků, včetně pozůstalých po zavražděných Enwazim, či bývalých bojovníků IS, kteří potvrdili, že Elsheikh byl členem „Beatles“ a vysoce postaveným členem „ISIS aristokracie“.

Rozsudek padl po jedenáctidenním procesu a čtyřhodinové poradě poroty. Rozsudkem byl Elsheikh uznán vinným ze všech osmi bodů obžaloby. V polovině srpna byl Elsheikh odsouzen k jednomu doživotnímu trestu za každý jeden bod obžaloby. Jeho celkový trest tedy činí osm doživotních trestů odnětí svobody, které si odpykává současně.

Kotey a Elsheikh jsou nejvýše postavenými členy IS, kteří byli ve Spojených státech souzeni a odsouzeni.

 

Poznámky

[1] Původním jménem Peter Kassig. V zajetí konvertoval k islámu a přijal jméno Abdul-Rahman.

[2] Americká humanitární pracovnice zajata IS. V zajetí byla nucena k sexuálnímu otroctví a několikrát ji měl znásilnit i sám lídr Islámského stát Abú Bakr al-Bagdádí. Nakonec byla zabita. Podle IS zemřela během jordánského náletu, ale USA věří, že byla zavražděna IS. Kotey přiznal, že byla mučena a sexuálně zneužívána.

Zdroje

Barakat M. Brit convicted as ‘Beatle’ in Islamic State beheadings trial. AP News. 14. duben 2022. Alexandria. https://apnews.com/article/islamic-state-group-b76186fdaddb6a2119159a3d26df3eee.

BBC. 2022. Who were the jihadists nicknamed the Islamic State 'Beatles'?. https://www.bbc.com/news/world-middle-east-42993715.

BBC. 2020. IS 'Beatles' will not face death penalty in US. https://www.bbc.com/news/uk-53837724.

Cabral S. El Shafee Elsheikh: IS jihadist stood out from the other fighters, court hears. BBC. 11. duben 2022. Virginia. https://www.bbc.com/news/world-us-canada-61072430.

Cabral S. El Shafee Elsheikh: Key moments from IS jihadist's US trial. BBC. 14. duben 2022. Washington D.C. https://www.bbc.com/news/world-us-canada-61088647.

CBS News. 2022. British national Alexanda Kotey sentenced to life in prison over Islamic State kidnapping, deaths of 4 Americans. https://www.cbsnews.com/news/alexanda-amon-kotey-sentenced-to-life-in-prison-for-islamic-state-kidnapping-deaths-of-4-americans-james-foley-kayla-mueller/.

Debusmann B. Jr. Alexanda Kotey: IS 'Beatle' sentenced to life in US for murders in Syria. BBC. 29. duben 2022. Washington. https://www.bbc.com/news/world-us-canada-61274332.

Hoffman B. Ware J. Bringing Justice Home: Dispatches from the ISIS ‘Beatles’ Trial. Council of Foreign Relations originally published at The National Interest. 10. červen 2022. https://www.cfr.org/article/bringing-justice-home-dispatches-isis-beatles-trial.

jem. K smrti vyděšenou jsme ji mučili a znásilňovali. Džihádisté promluvili o věznění Američanky. Novinky. 24. červenec 2020. https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/k-smrti-vydesenou-jsme-ji-mucili-a-znasilnovali-dzihadiste-promluvili-o-vezneni-americanky-40331540.

Jemelka P. Nejznámější z džihádistických „Beatles“ dostal osm doživotních trestů. Novinky. 20. srpen. 2022. https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/nejznamejsi-z-dzihadistickych-beatles-dostal-osm-dozivotnich-trestu-40406321#utm_content=ribbonnews&utm_term=elsheikh&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz.

NBC News. 2014. British ISIS Militants Dubbed 'Beatles' Guarded Syria Hostages. https://www.nbcnews.com/storyline/james-foley/british-isis-militants-dubbed-beatles-guarded-syria-hostages-n185926.

NPR. 2022. A member of Islamic State group known as 'Beatles' is convicted in Americans' deaths. Alexandria. https://www.npr.org/2022/04/14/1092869545/islamic-state-beatles-hostages-guilty?t=1658649247666.

Otčenášková A. Přezdívalo se jim Beatles. Britští džihádisté bili vězně na kříže, Kurdové poslední z nich chytili. Aktuálně.cz. 10. únor 2018. https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/prezdivalo-se-jim-beatles-britsti-dzihadiste-bili-vezne-na-k/r~3383cfd00d8e11e880d30cc47ab5f122/.

Sandford D., Faulkner D., Aine Davis: Alleged fourth IS 'Beatle' arrested in UK on terror charges. BBC. 11. srpen 2022. https://www.bbc.com/news/uk-62495025.

Swann S. Aine Davis: The gangster who ditched drugs for jihad. BBC. 9. květen 2017. https://www.bbc.com/news/uk-39824267.

Švamberk A. Džihádista Ringo se vyhne smrti. Přiznal se ke členství v IS a mučení Američanů. Novinky. 3. září 2021. Alexandria. https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/dzihadista-ringo-se-vyhne-smrti-priznal-se-ke-clenstvi-v-is-a-muceni-americanu-40370983.

The United States Attorney’s Office Eastern District of Virginia. Jury Convicts ISIS ‘Beatle’ for Role in Hostage-Taking Scheme that Resulted in the Deaths of American, British, and Japanese Citizens. 14. duben 2022. Alexandria. https://www.justice.gov/usao-edva/pr/jury-convicts-isis-beatle-role-hostage-taking-scheme-resulted-deaths-american-british.

Zelin Y.A. Colonial Caliphate: The Ambitions of the 'Islamic State'. The Washington Institute for Near East Policy. 8. červenec 2014. Washnigton D.C. https://www.washingtoninstitute.org/policy-analysis/colonial-caliphate-ambitions-islamic-state.

Fotografie

[1]  Mohammed Emwazi byl vedoucím členem skupiny. US Targets 'Jihadi John' in Syria Air Strike, autor: Tasnim News Agency, zveřejněno 13. listopadu 2015, zdroj: Tasnim News Agency, CC BY 4.0, editace: ořez.