Valné shromáždění Organizace spojených národů již několikátým rokem diskutuje návrh úmluvy o prevenci a trestání zločinů proti lidskosti. Blížíme se konečně k jejímu přijetí? A je možné, že diskutovaná úmluva zaplní existující mezery při stíhání těchto závažných zločinů?
První návrh článků Organizace spojených národů (OSN) o prevenci a trestání zločinů proti lidskosti (Návrhy článků) byl přijat v roce 2019. Komise pro mezinárodní právo OSN (Komise) přitom diskutovala záměr sjednotit závazky států vyšetřovat a stíhat zločiny proti lidskosti na národní i mezinárodní úrovni už od roku 2014.
Po představení prvotních Návrhů článků Komisí ale následovala čtyřletá odmlka. Diskuze Šestého výboru Valného shromáždění OSN (Šestý výbor), který Návrhy článků dále projednává, byla znovu obnovena teprve v minulém roce. Na letošním shromáždění Šestého výboru, které se konalo v první polovině dubna, bylo cílem projednat zbývající připomínky států, aby bylo na podzim tohoto roku možné přistoupit k oficiálnímu zahájení vyjednávání úmluvy.
Proč přijetí úmluvy trvá tak dlouho?
V roce 2019 Komise přijala úplný soubor Návrhů článků a ty doporučila projednat Valnému shromáždění. Ve stejném roce, během debaty Šestého výboru, většina států Návrhy článků podpořila. Několik států však nesouhlasilo. Vzhledem k tomu, že se na znění Návrhů článků musí veškeré státy v rámci Šestého výboru shodnout, byla diskuze o Návrzích článků v tomto výboru pozastavena.
V důsledku výše uvedeného vzalo Valné shromáždění Návrhy článků pouze na vědomí. Šestý výbor se tak tématem znovu zabýval v říjnu 2020. Z velké části se však, kvůli omezením provázejícím pandemii COVID-19, Návrhy článků neprojednal. Valné shromáždění posléze vzalo Návrhy článků na vědomí a zařadilo toto téma do předběžného programu svého dalšího zasedání.
Aby se předešlo opakování předchozích dvou neúspěšných pokusů i na zasedání v roce 2021, vyslovil se velký počet států ke zřízení zvláštní ad hoc komise s jasně vymezeným mandátem a lhůtou pro přijetí. Bohužel, ke zřízení této ad hoc komise kvůli nesouhlasu některých států nedošlo.
V prosinci 2022 pak Valné shromáždění přijalo usnesení 77/249, kterým rozhodlo, že Šestý výbor obnoví své jednání o úmluvě v roce 2023. Státy byly zároveň vyzvány, aby do konce roku 2023 předložily písemné připomínky k Návrhům článků. Tyto připomínky byly následně projednávány na dubnovém shromáždění.
Co je obsahem Návrhů článků?
Vzhledem k tomu, že dosud neexistuje žádná mezinárodní úmluva souhrnně upravující zločiny proti lidskosti, vycházejí Návrhy článků ze Statutu Mezinárodního trestního soudu (Římský statut). Ten upravuje velkou většinu uznávaných zločinů proti lidskosti. Patří mezi ně například vraždy, násilná zmizení, mimosoudní popravy, mučení, pronásledování, apartheid či znásilnění a další formy sexuálního násilí, jsou-li vědomě spáchány jako součást rozsáhlého nebo systematického útoku proti civilnímu obyvatelstvu v době míru nebo války.
Římský statut byl ale přijat před více než 25 lety. Od té doby došlo nejen na poli mezinárodního práva k podstatnému vývoji a Návrhy článků mají, mimo jiné, za úkol odstranit některé jeho nedokonalosti.
Návrhy článků tak zakotvují povinnost jednotlivých států předcházet zločinům proti lidskosti, a to nejen legislativním vymezením, ale také spoluprací s jinými státy či mezinárodními organizacemi. Rovněž vylučují aplikaci promlčecích lhůt na zločiny proti lidskosti a zároveň zjednodušují proces vydávání osob obviněných ze spáchání těchto zločinů. Zákaz zločinů proti lidskosti by se měl, díky Návrhům článků, stát imperativní normou mezinárodního práva (ius cogens). Přijetí Návrhů článků a vytvoření úmluvy by tak zaplnilo mezery, které při stíhání a trestání zločinů proti lidskosti v rámci mezinárodního práva vyvstávají.
Co bude následovat?
Přestože státy na dubnovém zasedání Šestého výboru většinově vyjádřily přijetí úmluvy podporu, k zásadnímu posunu nedošlo. Rozhodnutí o dalším směřování Návrhů článků tak bude Valným shromážděním přijato nejspíše až na podzim 2024, kdy se ukáže, zda bude konsenzu konečně dosaženo a státy tak přistoupí k oficiálnímu zahájení vyjednávání úmluvy.
O tom, že je přijetí úmluvy důležité svědčí fakt, že situace týkající se zločinů proti lidskosti je momentálně skutečně alarmující. Amnesty International například ve své poslední zprávě o stavu lidských práv za rok 2022 uvádí nejméně deset probíhajících konfliktů zahrnujících zločiny proti lidskosti. Od vydání zprávy navíc došlo k rozpoutání hned několika dalších. Přijetí úmluvy by přitom mohlo stíhání pachatelů těchto zločinů výrazně ulehčit.
Zdroje
Hendrickse M. (2024). Closing a Legal Gap on Crimes Against Humanity. Dostupné z: http://opiniojuris.org/2023/04/16/closing-a-legal-gap-on-crimes-against-humanity/
Todeschino V. (2024). In a Future Crimes Against Humanity Convention, States` Duty to
Prosecute Must Not Be Weakened. Dostupné z: https://www.justsecurity.org/94026/crimes-against-humanity-convention-states-jurisdiction/
Draft articles on Prevention and Punishment of Crimes Against Humanity adopted by the
International Law Commission at its seventy-first session, in 2019, and submitted to the General Assembly as a part of the Commission`s report covering the work of that session (A/74/10). Dostupné z: https://legal.un.org/ilc/texts/instruments/english/draft_articles/7_7_2019.pdf
Options to Advance the ILC Draft Articles on the Prevention and Punishment of Crimes
Against Humanity (June 29, 2022), Global Justice Center, Crimes Against Humanity Initiative, Whitney R. Harris World Law Institute, Washington University School of Law. Dostupné z:
https://wordpress-537312-2488108.cloudwaysapps.com/temp-uploads/2022/07/20220825_CAHmemo.pdf
Simonoff M. (2024). Statement April 2024 Resumed Session of the Sixth Committee:ILC’s Draft Articles on the Prevention and Punishment of Crimes Against Humanity Cluster 1. Dostupné z: Statement April 2024 Resumed Session of the Sixth Committee:ILC’s Draft Articles on the Prevention and Punishment of Crimes Against Humanity Cluster 1 - United States Mission to the United Nations (usmission.gov)
Amnesty International Report 2022/23: The state of the world’s human rights (March 27, 2023), Index Number: POL 10/5670/2023. Dostupné z: Amnesty International Report 2022/23: The state of the world’s human rights - Amnesty International
Fotografie
Hala Valného shromáždění OSN. United Nations General Assembly Hall, autor: Basil D Soufi, 23. duben 2011, zdroj: Flickr, CC BY 2.0 DEED.