V květnu 2020 byl v Paříži zatčen Félicien Kabuga, který byl dlouhodobě stíhán jako vůdčí osobnost, jež se podílela na zločinech genocidy spáchaných vůči menšině Tutsiů ve Rwandě v roce 1994. Kabuga patřil k nejhledanějším uprchlíkům před spravedlností na světě. V říjnu byl převezen do vazební věznice v Haagu.

Kdo je Félicien Kabuga a čeho se dopustil?

V roce 1997 byl Félicien Kabuga obžalován Mezinárodním trestním tribunálem pro Rwandu (dále jen „ICTR“) ze sedmi bodů genocidy, spoluúčasti na genocidě, pokusu o spáchání genocidy, spiknutí při páchání genocidy, přímého a veřejného podněcování ke spáchání genocidy a zločinů perzekuce a vyhlazování. Kabuga údajně převáděl finanční prostředky skupinám domobrany jako tehdejší předseda národního obranného fondu, čímž přímo podporoval a podílel se na tehdejších zločinech v rámci genocidy, během které bylo zabito přibližně 800 tisíc lidí za pouhých sto dní.

Ještě před rwandskou genocidou byl Kabuga považován za nejbohatšího muže v zemi, který zbohatl v 70. letech na obchodu s čajem. Právě část jeho značného jmění měla být použita na financování jedné z nejtragičtějších událostí moderní historie. Vlastnil také soukromou rozhlasovou stanici Radio Télévision Libre des Mille Collines (RTLM), která aktivně podporovala propagandu a přímo podněcovala Hutuy k zabíjení Tutsiů a umírněných Hutuů. Jeho jméno je rovněž spojováno s hromadným nákupem mačet ještě před samotným počátkem genocidy. Nicméně všechna obvinění budou muset být prokázána a uvidíme, jaké skutečnosti ještě vyplují na povrch. Kabuga veškerá obvinění popírá.

Dosavadní vývoj po zatčení

Své zatčení Felicien Kabuga na konci září napadl před francouzským kasačním soudem (Cour de cassation), nicméně tento jeho odvolání zamítl a předal jej do vazební věznice Mezinárodního reziduálního mechanismu pro trestní tribunály (International Residual Mechanism for Criminal Tribunals, dále jen „IRMCT“) v Haagu, kam byl Kabuga v říjnu z Francie převezen.[1] IRMCT vznikl v prosinci 2010 na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Jeho úkolem je pokračovat v práci dvou předchozích mezinárodních trestních ad hoc tribunálů, a to ICTR, který zanikl v roce 2015, a Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY), jenž svou činnost završil koncem roku 2017.

V tuto chvíli čeká Kabuga ve vazbě. Počáteční projednání jeho případu se uskutečnilo v listopadu 2020 v Haagu, kde Kabuga prochází lékařským hodnocením, zdali je zdravotně způsobilý cestovat, aby se mohl účastnit řízení v pobočce IRMCT v tanzanské Arushi. Obviněnému bylo sděleno všech sedm bodů obžaloby, včetně jeho práv. Případ je veden před soudním senátem složeným z předsedajícího soudce Iaina Bonomyho a soudkyň Graciely Susany Gatti Santany a Elizabeth Ibanda-Nahamya. Na žádost právního zástupce Kabugy a v souladu s platnými postupy a pravidly řízení, vznesl soudce Bonomy jménem Kabugy námitku neviny a upozornil, že ji může vzít kdykoliv zpět.

Hlavní žalobce Mezinárodního reziduálního mechanismu pro trestní tribunály Serge Brammertz se vyjádřil, že mezinárodní spravedlnost má šanci na úspěch, pokud má podporu mezinárodního společenství, což dopadení Kabugy podle něj ukazuje. Současně Brammertz ocenil sofistikovaný a koordinovaný postup francouzských orgánů činných v trestním řízení, včetně dalších států a organizací, které se na dopadení podílely na základě mezinárodní spolupráce.[2]

Další stíhané osoby v souvislosti s genocidou ve Rwandě

V souvislosti se rwandskou genocidou je v současnosti stíhán kromě Kabugy pouze jeden ze tří hlavních představitelů tehdejších událostí. Tím je Protais Mpiranya, bývalý velitel prezidentské stráže rwandských ozbrojených sil, který se stále skrývá před spravedlností. Posledním z nich byl Augustin Bizimana, jenž byl Mezinárodním trestním tribunálem pro Rwandu obžalován jako vrchní vůdce genocidy v roce 1998, je však již dvacet let po smrti. V květnu letošního roku to potvrdil sám Úřad žalobce IRMCT na základě identifikace analýzy DNA jeho ostatků v hrobě v Konžské republice. Bizimana během genocidy působil jako ministr obrany tehdejší prozatímní vlády.

Úřad žalobce IRMCT se rovněž snaží dopadnout dalších pět osob obžalovaných ICTR, mezi kterými jsou Charles Sikubwabo, Fulgence Kayishema, Aloys Ndimbati, Phénéas Munyarugarama a Ryandikayo. Cílem je postavit zbývající hledané osoby před spravedlnost. Úřad žalobce tak vyzývá všechny členské země OSN, aby posílily spolupráci za účelem splnění tohoto cíle, jelikož IRMCT nedisponuje vlastními silami k dopadení stíhaných osob, tudíž se musí spoléhat na mezinárodní spolupráci napříč státy a organizacemi. 

 

Poznámky

[1] Původně měl být Félicien Kabuga převezen do vazební věznice Mezinárodního trestního tribunálu pro Rwandu v tanzanském městě Arusha, nicméně jeho právníci podali stížnost kvůli jeho křehkému zdraví a rovněž aktuální pandemii COVID-19. Stížnosti bylo vyhověno, proto byl koncem října převezen do věznice IRMCT v Haagu.

[2] Na dopadení Kabugy se také podílela Rwanda, Německo, Belgie, Spojené království, Nizozemí, Rakousko, Švýcarsko, Spojené státy, Lucembursko, ale též Interpol či Europol. 

Zdroje

BBC. Félicien Kabuga: French court backs extradition of Rwanda genocide suspect. 30. září 2020. Dostupné: (https://www.bbc.com/news/world-africa-54340411). 

International residual mechanism for criminal tribunals. About. United Nations. 18. listoad 2020. Dostupné: (https://www.irmct.org/en/about). 

International residual mechanism for criminal tribunals. Félicien Kabuga Appears Before The Mechanism For His Initial Appearance. United Nations. 11. listopad 2020. Dostupné: (https://www.irmct.org/en/news/20-11-11-felicien-kabuga-appears-before-the-mechanism-initial-appearance). 

International residual mechanism for criminal tribunals. Félicien Kabuga in the Mechanism’s Custody. United Nations. 26. říjen 2020. Dostupné: (https://www.irmct.org/en/news/20-10-26-f%C3%A9licien-kabuga-mechanism%E2%80%99s-custody). 

International residual mechanism for criminal tribunals. Mechanism Fugitive Félicien Kabuga Arrested Today. United Nations. 16. květen 2020. Dostupné: (https://www.irmct.org/en/news/20-05-22-mechanism-fugitive-f%C3%A9licien-kabuga-arrested-today). 

International residual mechanism for criminal tribunals. Mechanism Prosecutor Serge Brammertz Confirms The Death Of Fugitive Augustin Bizimana. United Nations. 22. květen 2020. Dostupné: (https://www.irmct.org/en/news/20-06-08-mechanism-prosecutor-serge-brammertz-confirms-death-fugitive-augustin-bizimana).

Kersten, Mark. The Arrest of the Rwandan Genocide’s Bankroller is a Warning to Others, including Western States. Justice in Conflict. 21. květen 2020. Dostupné: (https://justiceinconflict.org/2020/05/21/the-arrest-of-the-rwandan-genocides-bankroller-is-a-warning-to-others-including-western-states/).

Mutahi, Basillioh. Rwanda genocide: How Félicien Kabuga evaded capture for 26 years. BBC. 24. květen 2020. Dostupné: (https://www.bbc.com/news/world-africa-52758693). 

Simons Marlise a Norimitsu Onishi. Rwandan Genocide Suspect Arrested After 23 Years on the Run. The New York Times. 16. květen 2020. Dostupné: (https://www.nytimes.com/2020/05/16/world/europe/france-rwanda-genocide-kabuga.html).  

Fotografie

Félicien Kabuga. 2020-11-11 Kabuga Initial Appearance, autor: UN-IRMCT/Leslie Hondebrink-Hermer, 12. listopad 2020, zdroj: Flickr, editace: ořez.