V aktuálním čísle Bulletinu se můžete mimo jiné dozvědět něco více o práci v týmu obhájce osoby podezřelé z válečných zločinů u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii.

Únorovým Bulletinem také zahajujeme náš zájem o téma byznys a lidská práva.

Bulletin si můžete přečíst zde.

 

Otázky týkající se odpovědnosti korporací za dodržování lidských práv patří mezi nejdynamičtěji rostoucí témata v mezinárodním právu a lidskoprávních debatách dneška. Vztah byznysu a lidských práv neřeší jen Nejvyšší soud USA (případ Kiobel), Evropská unie (lobbistické manévry v Bruselu ohledně due diligence korporací) nebo OSN (zprávy Johna Ruggieho), ale počínaje tímto číslem i náš Bulletin. Pro nově přejmenovanou sekci „Mezinárodní politika, byznys a lidská práva“ půjde o téma číslo jedna.

Doufáme, že naše texty budete číst rádi. V aktuálním čísle přinášíme úvodní text k celému tématu a další články věnující se problematice byznysu a lidských práv budou následovat. Ještě pro pořádek. Jak jsme psali v minulém Bulletinu, sekce „Mezinárodní politika, byznys a lidská práva“ se bude nadále zabývat i otázkami spojenými se zahraniční politikou EU, vždyť jeden ze stážistů Centra pro lidská práva v březnu nastupuje na zkušenou do Evropské služby pro vnější činnost v Bruselu, kde se tomuto tématu bude intenzivně věnovat. O zajímavé texty i z dalších oblastí mezinárodní ochrany lidských práv a demokratizace tedy nebude nouze.

Dále bych rád čtenáře Bulletinu nalákal na nové exkluzivní přispěvatele. Zahajujeme spolupráci s doktorkou Ivanou Hrdličkovou, českou soudkyní Zvláštního tribunálu pro Libanon, který sídlí v Haagu, a také s Lucií Otáhalovou, českou zástupkyní v European Commission on Sexual Orientation Law a vedoucí právního oddělení české neziskovky La Strada. Myslím, že se můžeme těšit na skvělé články a aktuální informace, které jen tak někde nenajdete.

V tomto čísle Bulletinu bych vás ještě rád upozornil na zážitky z přípravy obhajoby osob obžalovaných z válečných zločinů, které v Haagu zaznamenala Monika Mareková. Její článek doprovázejí i rady a praktické tipy, jak se k mezinárodním tribunálům na stáž dostat, kde na to vzít a na co se připravit.

 

Obsah

Jak jsem obhajovala údajného válečného zločince

 

1) Mezinárodní trestní spravedlnost

Mezinárodní trestní soud vyslyšel volání Mali a začal v něm vyšetřování

Mezinárodní trestní soud musí nalézt nového soudce – Anthony Carmona odchází

Bývalý guatemalský diktátor bude souzen za genocidu

 

2) Evropský systém ochrany lidských práv

Co nového ve Štrasburku?

Názorové napětí mezi ESLP a Výborem OSN pro lidská práva v otázkách nošení náboženských symbolů pokračuje

3) Mezinárodní politika, byznys a lidská práva

 

Lidskoprávní standardy v podnikání

Jak zajistit vodu všem?

Skutečný následek zákazu rasového upřednostňování na školách

 

4) Česká republika a lidská práva

Nekonečný příběh českého školství

ESLP vyškrtl ze seznamu stížnost Ivety Červeňákové

 

+ Monitoring lidskoprávních publikací: Přehled aktuálních článků o lidských právech