Bulletin si můžete stáhnout zde.

Říjnové vydání Bulletinu lidských práv zahajujeme rozhovorem s generálem Petrem Pavlem, kterého není třeba příliš představovat - bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR a poté předseda vojenského výboru NATO, nyní v civilu zpět v ČR. Jak se dívá na své působení v Severoatlantické alianci? Proč je třeba více se zabývat kybernetickou bezpečností? A co vnímá jako podstatné hrozby pro Českou republiku?

V sekci Mezinárodní trestní spravedlnost přibližuje Barbora Valíková nový strategický plán žalobkyně Mezinárodního trestního soudu na následující tři roky. Přestože v červenci zaznamenala prokuratura díky odsuzujícímu rozsudku podstatný úspěch, dlouhodobě jsou výsledky práce úřadu žalobkyně spíše neuspokojivé, na což má nový plán reagovat.

Tereza Žuffová - Kunčová z evropské sekce se věnuje zajímavému případu, v rámci kterého Evropský soud pro lidská práva řešil, zda a do jaké míry má chránit i práva stěžovatele, který tuto instituci a její soudce veřejně uráží.

V sekci Mezinárodní politika, byznys a lidská práva se Aneta Boudová zaměřuje na novou dohodu struktur OSN pro životní prostředí a pro lidská práva, která si klade za cíl zefektivnit ochranu a prosazování lidských práv v boji proti devastaci přírody.

Zdeněk Nevřivý z české sekce se věnuje případu chlapce, který zmizel před více než dvaceti lety. Jeho matka se domáhala možnosti nahlédnout do policejního spisu, což však policie odmítala. Případ se nakonec dostal až k Ústavnímu soudu, který právo matky potvrdil.

 

Obsah čísla

 Téma 

  • Rozhovor s generálem Petrem Pavlem: Hrozbou není pouze Rusko a Čína, ale také naše nejistota, kam vlastně chceme patřit

1) Mezinárodní trestní spravedlnost

  • Strategický plán žalobkyně Mezinárodního trestního soudu (2019–2021): poučení z krizového vývoje?
  • Německá firma Brenntag obviněna z exportu látek k výrobě chemických zbraní do Sýrie

2) Evropský systém ochrany lidských práv

  • Zhdanov a ostatní proti Rusku: Kam až může jednotlivec zajít při kritice štrasburského soudu?
  • Komunálne voľby a masové protesty v Rusku

3) Mezinárodní politika, byznys a lidská práva

  • Nová dohoda cílí na dodržování lidských práv při ochraně přírody
  • Pesticidy v Brazílii zabily během tří měsíců pět set milionů včel

4) Česká republika a lidská práva 

  • Policie musí umožnit rodiči nahlédnutí do pátracího spisu o jeho dítěti
  • Ke kumulaci výkonů trestů odnětí svobody
  • Chceme, aby měly ženy svobodu volby svého příjmení?

  

+ Recenze a Monitoring lidskoprávních publikací: Přehled aktuálních článků o lidských právech