ESLP: Při rozhodování o náhradních formách rodinné péče je potřeba zohlednit kulturní a náboženské zázemí dítěte

ESLP v prosinci doplnil svou judikaturu týkající se rodinných záležitostí o nové rozhodnutí. Jde o další kapitolu případu somálské dívky, která v 16 letech uprchla spolu se svým tříměsíčním synem do Norska. Tamní úřady jí z důvodu zanedbávání péče dítě následně odebraly a umístily je do pěstounské rodiny.

Rozsudek z prosince 2021 ve věci Abdi Ibrahim proti Norsku se týká otázky, zda došlo k porušení článku 8 Úmluvy tím, že norský nejvyšší soud v rozporu s přáním matky muslimského vyznání rozhodl o adopci dítěte stávajícími pěstouny – praktikujícími evangelíky. Podle ESLP norské soudy pochybily, když v rámci posuzování vhodnosti adopce dostatečně nezohlednily náboženské a kulturní zázemí dítěte. To je totiž při rozhodování o nejlepším zájmu dítěte potřeba považovat za významný faktor. 

Stížnosti proti postupu norských úřadů v oblasti péče o děti nejsou neobvyklými. V návaznosti na reakce veřejnosti, a především na kritiku ze strany ESLP, nicméně dochází k pozitivním změnám norské legislativy v rodinněprávní oblasti. Štrasburský soud se letos v lednu zabýval také kauzou rodiny Michalákových, kdy norské úřady v roce 2011 odebraly českým rodičům dva nezletilé syny z důvodu zanedbávání a zneužívání. V tomto případě však rozhodl, že k porušení Úmluvy nedošlo, neboť Norsko odebrání dětí dostatečně odůvodnilo.

ESLP: Chybějící legislativní úprava domácího násilí je porušením článku 3 Úmluvy

Smutnému fenoménu domácího násilí je ve většině evropských zemí věnována pozornost také v rámci vnitrostátních trestních předpisů. Jinak je tomu v Rusku, kde podobná úprava prozatím chybí. To bylo předmětem stížnosti čtyř ruských žen, které násilné zacházení ze strany partnera zakusily, nicméně i přes nahlášení jednotlivých incidentů fyzického násilí a výhružek ruská policie nejenže včas nezasáhla, ale také odmítla zahájit vyšetřování.

Ve svém prosincovém rozsudku ESLP rozhodl, že v daném případě došlo k porušení zákazu nelidského či ponižujícího zacházení. Stěžejním pochybením je absence úpravy domácího násilí nebo jiné odpovídající skutkové podstaty trestněprávními předpisy. V případech stěžovatelek mělo také dojít k proaktivnímu a efektivnímu zhodnocení rizika, k čemuž by policie měla být vedena např. prostřednictvím speciálních kurzů.

Zajímavostí je, že ESLP v této souvislosti shledal také porušení zákazu diskriminace, neboť dlouhodobě lhostejný přístup ruské vlády k problematice domácího násilí a systémové problémy ve vedení soudních řízení napomáhají k neustálému zvyšování frekvence výskytu domácího násilí. Jde tedy o strukturální předpojatost, která je ve vztahu k obětem takového zacházení diskriminační.

SDEU: Zrušení amnestie je přípustným důvodem pro vydání Evropského zatýkacího rozkazu

SDEU se v prosinci 2021 vyjádřil k otázce, zda předchozí zastavení trestního stíhání na základě amnestie premiéra brání vydání Evropského zatýkacího rozkazu (EZR) v situaci, kdy byla amnestie následně zrušena. Tak tomu bylo v případě bývalých členů slovenských bezpečnostních služeb, kteří aktuálně znovu čelí obvinění ze spáchání několika trestných činů, včetně údajného únosu syna tehdejšího prezidenta v roce 1995.

Ačkoli je dle slovenského práva zastavení trestního stíhání na základě amnestie ekvivalentem zprošťujícího rozsudku, podle SDEU je možné namítat porušení zásady ne bis in idem pouze v situaci, kdy došlo k řádnému prošetření a rozhodnutí o trestní odpovědnosti stíhané osoby. Opačný přístup by vedl k nespravedlivé beztrestnosti těch, kteří trestný čin skutečně spáchali. EZR tedy může být platně vydán. 

Generální advokát: Nařízení o podmíněnosti je v souladu s právem EU

V prosinci 2020 přijala EU nařízení, které zavedlo tzv. režim podmíněnosti na ochranu unijního rozpočtu. Za tímto účelem může Evropská komise v případech, že ze strany členského státu dojde k porušení principů právního státu, pozastavit platby z unijního rozpočtu nebo suspendovat schválení jednoho nebo více programů, které jsou skrze společný rozpočet financovány.

Nařízení žalobou napadlo Maďarsko a Polsko, které namítaly absenci právního základu nařízení, neslučitelnost s článkem 7 SEU a porušení principu právní jistoty. Vzhledem k aktuálnímu vývoji v obou státech je totiž pravděpodobné, že by k případné aplikaci nových pravidel mohlo dojít právě vůči nim.

Podle generálního advokáta Campos Sánchez-Bordona je dostačujícím právním základem pro vydání nařízení článek 322 SFEU. Jeho cílem pak není zavést sankční mechanismus podobný článku 7 SEU, ale vytvořit nástroj ochrany společných hodnot. Soulad se zásadou právní jistoty lze dovodit z předpokladu, že členské státy jsou si dlouhodobě vědomy principu právního státu a závazků z něj vyplývajících. SDEU tak žalobu Maďarska a Polska pravděpodobně zamítne.

ESLP: Stížnost ohledně dortu pro LGBTQ+ komunitu odmítnuta z procesních důvodů

ESLP se v lednu zabýval známým případem britského cukrářství, jehož majitelé odmítli upéct dort s nápisem „podpora manželství homosexuálů“ s odůvodněním, že jakožto křesťané nechtějí podporovat sňatky stejnopohlavních párů. Štrasburský soud stížnost zákazníka Garetha Lee shledal nepřípustnou z důvodu nevyčerpání vnitrostátních prostředků nápravy, neboť v rámci řízení před britskými soudy pan Lee nenamítal porušení Úmluvy. Zatím tedy není možné říci, zda byl postup cukrářů v souladu s Úmluvou, protože ESLP se z procesních důvodů jádrem stížnosti nezabýval.

 

Zdroje

Evropský soud pro lidská práva. 2021. Rozsudek ve věci Abdi Ibrahim proti Norsku. Rozsudek. Štrasburk: Evropský soud pro lidská práva (https://hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-214433).

Evropský soud pro lidská práva. 2022. Rozsudek ve věci E.M. a další proti Norsku. Rozsudek. Štrasburk: Evropský soud pro lidská práva (https://hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-215176). 

Evropský soud pro lidská práva. 2021. Rozsudek ve věci Tunikova a ostatní proti Rusku. Rozsudek. Štrasburk: Evropský soud pro lidská práva (https://hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-194607).

Soudní dvůr Evropské unie. Rozsudek třetího senátu ve věci C-203/20, 16. prosince 2021 (https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX%3A62020CJ0203).

Soudní dvůr Evropské unie. Stanovisko generálního advokáta ve spojených věcech C-156/21 a C-157/21 PPU, 2. prosince 2021 (https://curia.europa.eu/jcms/upload/docs/application/pdf/2021-12/cp210217en.pdf).

Evropský soud pro lidská práva. 2022. Rozsudek ve věci Lee proti Spojenému království. Rozsudek. Štrasburk: Evropský soud pro lidská práva (https://hudoc.echr.coe.int/fre?i=001-202151).

Fotografie

[1] Kulturní a náboženský kontext dítěte hraje významnou roli. Muharram in cities and villages of Iran-342 16 (157) autor: Payam Moein, 3. prosince 2014, zdroj: Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0, editace: ořez.