Evropský inspektor ochrany údajů vydal předběžné poznámky k modernímu spywaru Pegasus

Dokument vydaný evropským inspektorem ochrany údajů má přispět k předběžnému hodnocení rizik, která tento typ sledovací technologie představuje. Evropský inspektor se zaměřuje na představení spywaru, jeho fungování a možnosti zneužití. Posuzuje také jeho legální využití v rámci práva EU a navrhuje, jak by EU měla postupovat, aby ochránila základní lidská práva a svobody.

Pegasus je pravděpodobně zatím jeden z nejvýkonnějších hackerských nástrojů vyvinutý izraelskou společností NSO Group. Jedná se o moderní spyware napadající mobilní telefony, který umožňuje útočníkovi získat neomezený přístup k napadenému zařízení. Umožňuje také aktivovat mikrofon či kameru pro odposlouchávání a v krajních případech se útočník může vydávat za oběť za účelem získání přístupu k digitálnímu nebo fyzickému majetku. Nebezpečnost Pegasu zvyšuje také jeho náročná detekce a tzv. zero-click způsob útoku, který nevyžaduje žádnou aktivitu ze strany oběti.

K užití tohoto nebezpečného sledovacího spywaru jakožto nástroje k vymáhání práva došlo již v řadě evropských zemích proti občanům EU včetně opozičních politiků, novinářů a právníků. Jeho zákonné užívání přiznaly například Maďarsko či Polsko. Jiné státy jako například Francie teprve zahájily s NSO Group jednání o udělení licence tohoto produktu. Není pochyby, že Pegasus představuje bezprecedentní rizika a škody nejen pro základní lidská práva a svobody, ale také pro demokracii a právní stát. Evropský inspektor tak jako nejefektivnější řešení uvádí přijetí zákazu vývoje a užití spywaru s takovými schopnostmi, jaké má právě Pegasus. 

ESLP: Slovensko porušilo právo na spravedlivý proces tím, že odsoudilo pašeráka migrantů na základě výpovědí svědků, které nevyslechlo v soudním řízení

Slovenské soudy odsoudily Al Ala, stěžovatele syrské národnosti, za to, že pomohl skupině migrantů. Většina usvědčujících důkazů sestávala z výpovědí migrantů v přípravném řízení. Stěžovatel se této fáze řízení neúčastnil, neměl v té době ani právní zastoupení a trestní soud následně již vyhoštěné svědky opětovně nevyslechl. Z tohoto důvodu neměl stěžovatel možnost vyslechnout nebo dát vyslýchat svědky proti sobě bez dostatečného odůvodnění. 

Evropský soud dospěl k jednomyslnému závěru, že Slovensko nepředvoláním a nevyslechnutím svědků v soudním řízení porušilo stěžovatelovo právo na spravedlivý proces. Dle Soudu měly slovenské orgány zajistit přítomnost svědků alespoň dálkovými prostředky. Štrasburští soudci se také shodli, že neúčast stěžovatele při výslechu svědků v přípravném řízení nelze vykládat jako konkludentní vzdání se práva vyslechnout nebo dát vyslechnout svědky proti sobě. Orgány se měly ujistit, že stěžovatel si uvědomoval důsledky neuplatnění svých práv.

ESLP: Udělením důtky soudci za sdílení článku na Facebooku porušilo Turecko svobodu projevu

Březnový případ se týkal tureckého soudce Kozana, kterému Vysoká rada soudců a státních zástupců (dále jen „Rada“) uložila důtku za sdílení článku v soukromé facebookové skupině určené především pro odborníky z řad justice. Dotyčný článek kritizoval některá rozhodnutí Rady, která je nejvyšším kontrolním a dozorovým orgánem nad tureckými soudy. Zpochybňoval také její nezávislost na moci výkonné s ohledem na okolnosti řízení pro podezření z korupce z prosince 2013 a nesouhlas vlády s tímto řízením. Rada pak prohlásila, že svým jednáním stěžovatel porušil povinnost loajality a jiné soudní povinnosti.  

Soud shledal, že sdílení článku a umožnění jeho komentování kolegům z řad justice spadá pod svobodu předávat nebo přijímat informace v oblasti důležité pro stěžovatelův profesní život. Udělením disciplinárního trestu ze strany Rady však došlo k jeho porušení. Soud také konstatoval porušení práva na účinné opravné prostředky, neboť řízení před Radou jakožto mimosoudním orgánem neumožňovalo následný soudní přezkum a stěžovatel proti opatření Rady neměl k dispozici ani žádný opravný prostředek.

Rusko opouští Radu Evropy

Poté co Výbor ministrů Rady Evropy v únoru dočasně pozastavil Rusku určitá členská práva, informovala dne 15. března ruská vláda generálního tajemníka o svém vystoupení z Rady Evropy a o svém záměru vypovědět Evropskou úmluvu o lidských právech. Výbor ministrů Rady Evropy však následující den na mimořádném zasedání sám rozhodl, že Ruská federace přestává být po 26 letech členem.

Odchod Ruska z Rady EU přichází poté, co Ruská federace v únoru zahájila vojenskou invazi na Ukrajinu. V souvislosti s již dřívějším pozastavením ruského členství v Radě Evropy Dmitrij Medvěděv, bývalý ruský prezident, na svém profilu sociální sítě V Kontakte uvedl, že se jedná o dobrou příležitost k obnovení řady důležitých institutů, jako je například trest smrti. Ten se stále aktivně používá například v Číně a některých státech USA.

 

Zdroje

Evropský inspektor ochrany údajů. 2022. EDPS Preliminary Remarks on Modern Spyware. Brusel: edsp.europa (https://edps.europa.eu/data-protection/our-work/publications/papers/edps-preliminary-remarks-modern-spyware_en).

Evropský soud pro lidská práva. 2022. Rozsudek ve věci Al Alo proti Slovensku, stížnost č. 32084/19. Rozsudek. Štrasburk: Evropský soud pro lidská práva (https://hudoc.echr.coe.int/eng/?i=001-215746).

Evropský soud pro lidská práva. 2022. Rozsudek ve věci Al Alo proti Slovensku, stížnost č. 32084/19. Tisková zpráva. Štrasburk: Evropský soud pro lidská práva (https://hudoc.echr.coe.int/eng/?i=001-215746.

Evropský soud pro lidská práva. 2022. Rozsudek ve věci Kozan proti Turecku, stížnost č. 16695/19. Rozsudek. Štrasburk: Evropský soud pro lidská práva (https://hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-215925).

Evropský soud pro lidská práva. 2022. Rozsudek ve věci Kozan proti Turecku, stížnost č. 16695/19. Tisková zpráva. Štrasburk: Evropský soud pro lidská práva (https://hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-215925).

Výbor ministrů. 2022. The Russian Federation is excluded from the Council of Europe. Tisková zpráva. Štrasburk: Rada Evropy (https://www.coe.int/en/web/portal/-/the-russian-federation-is-excluded-from-the-council-of-europe). 

Medveděv, Dmitrij. V Kontakte. 26. února 2022 (Тут санкции ввели против всех членов Совета.. | Dmitrij Medveděv | VK).

Nilsen, Thomas. Dmitry Medvedev vows to reintroduce death penalty. The Barents Observer. 26. února 2022 (Dmitry Medvedev vows to reintroduce death penalty | The Independent Barents Observer (thebarentsobserver.com).

Fotografie

[1] Nový spyware má název po bájném řeckém okřídleném koni, autor: Wildfaces, 27. duben 2016, zdroj: Pixabay, CC0, editace: ořez.