Valné shromáždění OSN požaduje okamžité zrušení nezákonné anexe na Ukrajině

V polovině října 2022 schválilo Valné shromáždění OSN drtivou většinou hlasů rezoluci, kterou vyzývá všechny země, OSN a mezinárodní organizace, aby neuznávaly čtyři ukrajinské regiony, na něž si Rusko činí nárok po takzvaných referendech koncem minulého měsíce. Zároveň požaduje, aby Ruská federace okamžitě odvolala svůj „pokus o nezákonnou anexi“.

Pro rezoluci se vyslovilo celkem 143 ze 193 členských zemí OSN. Spolu s Ruskem pak hlasovali proti jeho spojenci Bělorusko, Severní Korea, Sýrie a Nikaragua. Dalších 45 států tvořených většinou afrických zemí, ale také Čínou a Indií, se hlasování zdrželo.

Rusko původně navrhovalo, aby se o návrhu rezoluce hlasovalo tajně, to však bylo členskými zeměmi v hlasování zamítnuto s tím, že pokud by se o tak zásadní otázce míru a bezpečnosti hlasovalo tajně, mohl by vzniknout „nebezpečný precedens“.

Padl první rozsudek v nepřítomnosti za válečné zločiny na Ukrajině

Ukrajinský soud vynesl první rozsudek v nepřítomnosti obžalovaného (tzv. in absentia) a na konci září 2022 odsoudil třiadvacetiletého ruského poručíka Serhije Steinera k devíti letům vězení. Ten byl souzen za porušení válečných zákonů a zvyklostí, neboť ve vesnici nedaleko Kyjeva, kterou jeho jednotka v březnu 2022 obsadila, nařídil jemu podřízeným vojákům okrádat ukrajinské civilisty a ničit jejich majetek.

Řízení in absentia je dle ukrajinského práva možné pouze ve výjimečných případech a jedním z nich je situace, kdy se obžalovaný nezdržuje na území Ukrajiny a vyhýbá se spravedlnosti. Poté, co se Steinerova přítomnost u soudu nepodařila zajistit na základě vydaného mezinárodního zatykače, vydal soudce několik předvolání k soudu. Ta však byla ze strany Steinera rovněž ignorována a soudce tak mohl konstatovat, že se ruský voják vyhýbá spravedlnosti a schválil žádost o řízení v nepřítomnosti.

Rada OSN pro lidská práva odmítla projednat porušování práv muslimských Ujgurů

Rada OSN pro lidská práva zamítla na začátku října 2022 návrh Velké Británie, Turecka, Spojených států a dalších zejména západních zemí, aby se na příštím zasedání v březnu 2023 uskutečnila debata o porušování práv muslimských Ujgurů a dalších etnických menšin v západní části čínské oblasti Sin-ťiang. Návrh byl vznesen v návaznosti na zprávu vydanou Úřadem Vysokého komisaře OSN pro lidská práva ze srpna 2022, která uzavřela, že Čína je zodpovědná za závažné porušování lidských práv v Sin-ťiangu, jež může v některých případech představovat zločiny proti lidskosti.

Návrh spočíval pouze v uspořádání debaty bez důsledného sledování situace a představoval tu nejméně invazivní formu kontroly, kterou mohla Rada přijmout. Pro návrh, aby se na příštím zasedání tato debata uskutečnila, hlasovalo ze 47 členů Rady 17 zemí, 19 bylo proti a 11 se hlasování zdrželo. Pro přijetí pak bylo třeba dosáhnout prosté většiny hlasujících zemí. Předseda Světového ujgurského kongresu Dolkun Isa k výsledku hlasování uvedl, že „členové Rady promarnili příležitost uplatnit na Čínu stejná měřítka jako na ostatní země“.

Společný vyšetřovací tým pro zločiny na Ukrajině má sedmého člena

Rumunsko se v říjnu 2022 přidalo ke Společnému vyšetřovacímu týmu (Joint Investigation Team, JIT) a stalo se tak jeho sedmým členem. JIT byl ustaven trojicí států – Ukrajinou, Litvou a Polskem a později se přidalo také Slovensko, Lotyšsko a Estonsko. S JIT navíc spolupracuje také Úřad žalobce Mezinárodního trestního soudu (MTS).

JIT funguje pod záštitou Eurojustu (Agentura Evropské unie pro justiční spolupráci v trestních věcech) a jeho cílem je usnadnit vyšetřování a stíhání v partnerských státech, jakož i ta, která by mohla být předložena MTS. Společný tým má v úzké spolupráci umožnit centralizaci a účinnou a rychlou výměnu informací a důkazů o zločinech spáchaných na Ukrajině.

Francouzský výrobce cementu pokutován za spolupráci s teroristickými organizacemi v Sýrii

Francouzskému cementářskému gigantu Lafarge SA byla v polovině října 2022 v USA uložena finanční pokuta ve výši 778 milionů dolarů za to, že vyplácel milionové částky tzv. Islámskému státu (IS) a další džihádistické skupině za budování svého podniku v Sýrii. Dle zjištění amerického ministerstva spravedlnosti společnost Lafarge SA a její syrská dceřiná společnost aktivně vyhledávaly pomoc IS tak, aby vytlačily konkurenci, když radikální islamisté v letech 2013‑2014 ovládali velké části Sýrie a Iráku, a uzavřely s nimi „dohodu o rozdělení příjmů“.

Lafarge svoji vinu uznala, pokutu přijala a uvedla, že „přijímá odpovědnost za činy jednotlivých zúčastněných vedoucích pracovníků, kteří svým chováním hrubě porušili etické kodexy společnosti“. Společnost zároveň čelí trestnímu řízení také ve Francii, kde pařížský odvolací soud potvrdil v květnu 2022 obvinění ze spoluúčasti na zločinech proti lidskosti a řízení stále pokračuje.

Mezinárodní trestní soud ukončil předběžné šetření situace v Guinei

Mezinárodní trestní soud (MTS) ukončil předběžné šetření situace v africké Guinei ohledně masakru na stadionu v hlavním městě Konakry, při kterém byly bezpečnostními složkami zabity a znásilněny stovky civilistů. Žalobce MTS to oznámil den poté, co u místního soudu v Konakry začal dlouho očekávaný soudní proces s pachateli, mezi kterými byla také bývalá hlava státu.  

Procesu, jenž byl symbolicky zahájen třináct let poté, co ke zločinům došlo, se osobně zúčastnil také žalobce MTS Karim Khan. K ukončení šetření přistoupil v souladu se zásadou komplementarity, neboť dle zjištění Úřadu žalobce MTS „guinejské vnitrostátní orgány nejsou ani nečinné, ani neochotné, ani neschopné skutečně vyšetřit a stíhat údajné zločiny spáchané na stadionu v Konakry“. K zajištění řádného plnění závazků vycházejících z Římského statutu a pokračující vzájemné spolupráce bylo mezi Úřadem a guinejskými orgány uzavřeno tzv. memorandum o porozumění.

 

Zdroje

AFP News, Cement Giant Lafarge Fined $778 Mn For Working With Islamic State In Syria, JusticeInfo.net, 18. 10. 2022, (https://www.justiceinfo.net/en/107964-cement-giant-lafarge-fined-778-mn-for-working-with-islamic-state-in-syria.html)

Eurojust, Romania becomes seventh member of joint investigation team on alleged core international crimes committed in Ukraine, 13. 10. 2022,  (https://www.eurojust.europa.eu/news/romania-becomes-seventh-member-joint-investigation-team-alleged-core-international-crimes)

Iryna Domaschenko, Ukraine: First Verdict In Absentia For Russian War Crimes, JusticeInfo.net, 29. 9. 2022, (https://www.justiceinfo.net/en/107182-ukraine-first-verdict-in-absentia-russian-war-crimes.html)

Jamey Keaten, UN rights body rejects Western bid to debate Xinjiang abuses, AP News, 7. 10. 2022, (https://apnews.com/article/voting-rights-religion-china-geneva-middle-east-64078b301797f08b7f32e147c185c77f)

Matthias Raynal, "We Are Guineans And We Will Judge Guineans", JusticeInfo.net, 3. 10. 2022, (https://www.justiceinfo.net/en/107312-we-are-guineans-and-we-will-judge-guineans.html)

Mezinárodní trestní soud, Statement by ICC Prosecutor Karim A.A. Khan KC regarding the opening of the trial related to events of 28 September 2009 in Guinea, signature of Agreement with Transitional Government on complementarity and closure of the Preliminary Examination, Office of the Prosecutor, 29. 9. 2022, (https://www.icc-cpi.int/news/statement-icc-prosecutor-karim-aa-khan-kc-regarding-opening-trial-related-events-28-september)

UN News, Ukraine: UN General Assembly demands Russia reverse course on ‘attempted illegal annexation’, United Nations, 12. 10. 2022, (https://news.un.org/en/story/2022/10/1129492)

UN News, China responsible for ‘serious human rights violations’ in Xinjiang province: UN human rights report, United Nations, 31. 8. 2022, (https://news.un.org/en/story/2022/08/1125932)

Fotografie

[1] Čína se dopouští porušování lidských práv Ujgurů. Stand for Uyghurs Australia - Melbourne rally, autor: Matt Hrkac, 20. březen 2022, zdroj: Flickr, CC BY 2.0, editace: ořez.