Vojenský převrat v Myanmaru si vyžádal přes pět tisíc civilních obětí

Boris Johnson volá po referendu o vystoupení z Evropské úmluvy o lidských právech

Jihokorejské soudy konstatovaly, že tamní politika v oblasti klimatu porušuje práva budoucích generací

Saúdská Arábie vykonala nejvíce trestů smrti od roku 1990, přitom se téměř stala členem Rady OSN pro lidská práva

Vojenský převrat v Myanmaru si vyžádal přes pět tisíc civilních obětí

Podle zprávy Úřadu OSN pro lidská práva přišlo od 1. února 2021, kdy nad zemí převzala kontrolu armáda, o život minimálně 5 350 civilistů. Přes 3,3 milionu lidí potom bylo nuceno opustit své domovy. Více než polovina obyvatel země žije v současnosti pod hranicí chudoby, a to především v důsledku násilí páchaného národními ozbrojenými silami. Počet zadržených čítá více než 27 400 osob a nejméně 1853 lidí zemřelo ve vazbě. Existují také zprávy a svědectví o zločinech proti tisícům zadržených, včetně mučení či sexuálních útoků.

Vojenský převrat v Myanmaru v roce 2021 pozastavil demokratické reformy a uvěznil klíčové civilní představitele, včetně Aun Schan Su Ťij, představitelky strany Národní liga pro demokracii. O tři roky později se země ocitla na pokraji kolapsu a povstalecké skupiny se střetly s juntou, oficiálně známou jako Rada státní správy. I přes kritická čísla a situaci v zemi se konfliktu dostává méně mezinárodní pozornosti než konfliktům na Ukrajině a v Gaze.

Vyšetřování vedené Nezávislým vyšetřovacím mechanismem pro Myanmar naznačuje, že v mnoha případech jsou civilisté spíše cílem útoků než vedlejšími ztrátami, jak uvedl jeho vedoucí Nicholas Koumjian na zasedání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě. Upozornil také na nedávné letecké bombardování, jímž byla zasažena svatební hostina, školy, kláštery nebo tábory vnitřně vysídlených osob. 

Úřad OSN pro lidská práva vybízí k tomu, aby byly všechny osoby odpovědné za hrubé porušování lidských práv a závažné porušování mezinárodního humanitárního práva v Myanmaru hnány k odpovědnosti. Vyšetřovací mechanismus je dle jeho vedoucího připraven nashromáždit dostatek důkazů pro řízení u Mezinárodního trestního soudu a Mezinárodního soudního dvora.

Boris Johnson volá po referendu o vystoupení z Evropské úmluvy o lidských právech

V rozhovoru pro The Daily Telegraph se Boris Johnson vyslovil pro referendum o členství Velké Británie v Evropské úmluvě o lidských právech (EÚLP). Tento svůj návrh vyslovil s argumentem, že se EÚLP vyvinula v právně agresivnější a podle něj rozhoduje o záležitostech, které by měly spadat pod jurisdikci národních soudů. Zpochybňuje také to, zda vůbec EÚLP chrání lidská práva lépe, než by to dělal stát pomocí vlastního právního řádu.

Tato výzva přišla v době výběru nového předsedy Konzervativní strany. Johnson kandidáty vyzval, aby se touto otázkou zabývali. Poukazoval zejména na problémy strany s deportační politikou, jako je například neúspěšný program ve Rwandě. Neúspěch programu přitom někteří přisuzují právě Evropskému soudu pro lidská práva.

Nadějný kandidát Robert Jenrick se vyslovil pro vystoupení z EÚLP a zdůraznil potřebu seriózní migrační politiky. Nově zvolená předsedkyně konzervativců Kemi Badenoch by se naopak méně soustředila na otázku odstoupení z EÚLP, aby se tak neuzavřela širší debata o imigraci s celou zemí. Vystoupení Velké Británie z mezinárodních závazků v budoucnu však nevyloučila.

Jihokorejské soudy konstatovaly, že tamní politika v oblasti klimatu porušuje práva budoucích generací

Jihokorejský ústavní soud rozhodl, že tamní zákon o klimatu je protiústavní. Neobsahuje totiž právně závazné cíle pro snížení emisí skleníkových plynů na období 2031-2049, čímž porušuje práva budoucích generací. Jednomyslné rozhodnutí završuje čtyři roky trvající právní bitvy iniciované organizací Youth 4 Climate Action. Ta zahájila první spor v březnu 2020 s tvrzením, že nedostatečné vládní cíle porušují základní práva občanů, zejména dětí, včetně nenarozených jedinců.

Rozhodnutí soudu ukládá tamnímu parlamentu, aby do konce února 2026 změnil zákon tak, aby obsahoval dlouhodobé cíle. Tento závěr je obdobou rozhodnutí německého Spolkového  ústavního soudu z roku 2021 týkající se německého zákona o klimatu. Soud sice potvrdil vládní cíl snížit emise do roku 2030 o 40 % oproti úrovni z roku 2018, zdůraznil však, že absence dlouhodobých cílů představuje nadměrnou zátěž pro budoucí generace.

Aktivisté považují toto rozhodnutí za významný krok směrem k ambicióznějším opatřením v oblasti klimatu. Očekává se, že rozhodnutí ovlivní soudní spory a politiku v oblasti klimatu i v dalších asijských zemích. Soud uznal, že změna klimatu představuje hmatatelnou hrozbu pro práva mladých Jihokorejců. Zdůraznil také potřebu každoročních cílů snižování emisí uhlíku, aby byla splněna ústavní ustanovení o zdravém životním prostředí a blahobytu budoucích generací.

Saúdská Arábie vykonala nejvíce trestů smrti od roku 1990, přitom se téměř stala členem Rady OSN pro lidská práva

Podle Amnesty International (AI) Saúdská Arábie v roce 2024 popravila více než 198 osob, což je nejvyšší počet od roku 1990. K tomuto nárůstu dochází navzdory předchozím slibům omezit výkon trestu smrti. Výrazně vzrostl zejména počet poprav za drogové trestné činy. Za tento čin bylo v letošním roce popraveno až 53 osob. V roce 2023 přitom země vykonala pouze dva. Trest smrti byl rovněž využíván jako nástroj k potlačování politického disentu, zejména proti šíitské menšině, která se v letech 2011 až 2013 účastnila protivládních protestů.

Generální tajemnice AI Agnès Callamard kritizovala saúdské úřady za jejich neúctu k lidskému životu. Vyzvala k moratoriu na popravy a k vykonání nových soudních procesů s odsouzenými k smrti tak, aby byly dodrženy mezinárodní standardy. Prudký nárůst počtu poprav a nedodržování norem v oblasti lidských práv ve společném prohlášení odsoudily i další lidskoprávní organizace.

Mimo AI se jednalo i o Human Rights Watch či The European Saudi Organisation for Human Rights. Mezinárodní společenství je vyzýváno, aby se zaměřilo na porušování lidských práv v Saúdské Arábii uprostřed jejího úsilí o změnu image prostřednictvím projektů futuristických měst a globálních investic.

Valné shromáždění OSN volilo na začátku října osmnáct nových členů Rady pro lidská práva na funkční období 2025 až 2027. Mezi zvolenými zeměmi byla vedle Bolívie, Kolumbie nebo Etiopie zvolena také Česká republika. Kuriozitou je, že jen těsně post v Radě nezískala právě Saudská Arábie, a to navzdory závažnému potlačování lidských práv v zemi. Aktivisté a obhájci lidských práv kandidaturu Saúdské Arábie kritizovali. Podle jejich vyjádření by její zvolení narušilo integritu Rady a zradilo oběti tamního teokratického režimu.

 

Zdroje

Beech, H. & Cai, W. (2024, duben). What’s Happening in Myanmar’s Civil War?. New York Times. Získáno z https://www.nytimes.com/interactive/2024/04/20/world/asia/myanmar-civil-war.html#q_name.

Global Centre for the Responsibility to Protect. (2024). UN Human Rights Council Elections for 2025-2027 and the Responsibility to Protect. Dostupné z UN Human Rights Council Elections for 2025-2027 and the Responsibility to Protect - Global Centre for the Responsibility to Protect (globalr2p.org).

Gregg, A. (2024, září). South Korea’s Climate Law Ruling a Win for Human Rights. Human Rights Watch. Získáno z https://www.hrw.org/news/2024/09/09/south-koreas-climate-law-ruling-win-human-rights.

Joint Statement - Saudi Arabia: Escalating Use of the Death Penalty (2024, říjen 14). Human Rights Watch. Získáno z https://www.hrw.org/news/2024/10/14/joint-statement-saudi-arabia-escalating-use-death-penalty.

Levitt, T. (2024, říjen). ‘A slap in the face to victims of abuse’: UN urged to reject Saudi Arabia’s bid to join Human Rights Council. The Guardian. Získáno z ‘A slap in the face to victims of abuse’: UN urged to reject Saudi Arabia’s bid to join Human Rights Council | Global development | The Guardian.

Nichols, M. & Magid, P. (2024, říjen). Saudi Arabia narrowly fails to win a seat on U.N. Human Rights Council. Reuters. Získáno z https://www.reuters.com/world/middle-east/saudi-arabia-narrowly-fails-win-seat-un-human-rights-council-2024-10-09/.

Over 5, 000 civilians killed since Myanmar military coup (2024, září 17). UN News. Získáno z https://news.un.org/en/story/2024/09/1154436.

Rashid, R. (2024, srpen). South Korea’s climate law violates rights of future generations, court rules. The Guardian. Získáno z https://www.theguardian.com/world/article/2024/aug/29/south-korea-court-climate-law-violates-rights-future-generations.

Rayner, G. (2024, říjen). Johnson: UK needs referendum on ECHR. The Daily Telegraph. Získáno z https://www.pressreader.com/uk/the-daily-telegraph/20241004/281556591250297/textview.

Saudi Arabia: Highest execution toll in decades as Daudi authorities put to death 198 people (2024, září 28). Amnesty International. Získáno z https://www.amnesty.org/en/latest/news/2024/09/saudi-arabia-highest-execution-toll-in-decades-as-authorities-put-to-death-198-people/.

UN investigators warn of widespread abuses in Myanmar conflict (2024, září 9. UN News. Získáno z https://news.un.org/en/story/2024/09/1154111.

Stacey, K. (2024, říjen). Boris Johnson calls for referendum on leaving ECHR. The Guardian. Získáno z https://www.theguardian.com/politics/2024/oct/04/boris-johnson-calls-for-referendum-on-leaving-echr.

Webber, E. (2024, červen). Boris Johnson rages at the European Court of Human Rights. But will he act?. Politico. Získáno z https://www.politico.eu/article/uk-boris-johnson-slams-the-european-court-of-human-rights-but-will-he-act/.

Fotografie

V Saúdské Arábii prudce narůstá počet poprav. Alexander Schallenberg in Saudi Arabia on 23 May 2024 - 9, autor: Österreichisches Außenministerium, 23. květen 2024, zdroj: Wikimedia Commons, CC BY 2.0 DEED.