Skupina poslanců předložila kontroverzní pozměňovací návrh k zákonu č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění. Tento návrh by ukládal výrobcům těhotenských testů povinnost uvádět na obalech jejich výrobků odkazy na internetové stránky obsahující informace o těhotenství - stránky, stavící se proti interrupcím, které jsou označované za „anti-choice”.
Nové povinnosti pro výrobce těhotenských testů?
Na vypracování poslaneckého návrhu, předloženého Romanou Bělohlávkovou (KDU-ČSL), Janem Kuchařem (STAN) a Zdenkou Němečkovou Crkvenjaš (ODS), se podílelo i protipotratové uskupení Hnutí pro život. Tento konzervativní spolek se dlouhodobě a nejenom na základě komentářů k tomuto návrhu snaží, po vzoru podobných zahraničních hnutí působit jako bohulibý spolek pomáhající ženám v nouzi.
Hnutí pro život je přitom organizace, která se zaměřuje na prosazování anti-choice [1] postojů a na podporu legislativních změn, které by omezily přístup k umělému přerušení těhotenství, a to s důrazem na ochranu nenarozených dětí.
Do ustanovení, které se týká povinností výrobce, jenž na území České republiky dodává zdravotnické a diagnostické prostředky in vitro [2] na jedno použití (typicky proužky pro testování hladiny cukru v krvi nebo jednorázové diagnostické soupravy pro testy na infekce) navrhuje trojice poslanců vložit nový odstavec:
„Výrobce těhotenských testů je povinen opatřit obal vizuálně zřetelným upozorněním na internetové stránky poradenství sociálního a právního charakteru zaměřeného na zachování těhotenství nad rámec upravený nařízením o diagnostických zdravotnických prostředcích in vitro. Internetové stránky poradenství zaměřeného na zachování těhotenství stanoví prováděcí právní předpis.”
Svůj návrh odůvodňují zejména snahou diskrétním způsobem zprostředkovat těhotným ženám informace o dostupné pomoci a závěry o dlouhodobě klesající porodnosti. Neopatření obalu vizuálně zřetelnou informací poslanci navrhují trestat jako přestupek, za který lze uložit pokutu do výše 2 milionů korun českých.
Předseda Hnutí pro život Radim Ucháč uvedl, že bude usilovat o to, aby bylo hnutí mezi schválenými organizacemi, tj. organizacemi, na jejichž internetové stránky by měly obaly těhotenských testů odkazovat. V souvislosti s tímto sdělením uvedl, že činnost hnutí není zaměřena na rozhodování žen o svém těhotenství, ale výhradně na pomoc ekonomickou a právní.
Zpravodajský web Seznam Zprávy však má k dispozici několik let starý e-mail předsedy hnutí Radima Ucháče, adresovaný Stephenovi Baskervillovi, americkému politickému teoretikovi zaměřenému na oblast rozvodů a péči o děti. Radim Ucháč v něm mimo jiné píše, že hnutí úspěšně lobbuje „v Parlamentu, aby měli gynekologové proplacené konzultace, když ženám rozmluví potrat”. Ve své zprávě se rovněž zmínil o plánu propagovat helplinku hnutí na baleních těhotenských testů.
Reprodukční práva v ohrožení
Na svých sociálních sítích se proti tomuto poslaneckému návrhu vyjádřila například Johanna Nejedlová, česká politička a zakladatelka organizace Konsent - uvedla, že se zdá, „jako by ženy neuměly o svém mateřství rozhodnout samy”. Poslankyně a místopředsedkyně Pirátů Klára Kocmanová navrhované umisťování informací na těhotenské testy označila jako prosazování ideologie a v rozhovoru pro iROZHLAS připomněla současnou situaci v Polsku, kde například již několik žen zemřelo na sepsi, neboť se jim, kvůli polské potratové politice, nedostalo dostatečné a včasné odborné péče.
Reprodukčním právům se v České republice dlouhodobě věnuje i neziskový sektor. Lidskoprávní organizace Amnesty International ČR a nevládní organizace Konsent spustili v březnu iniciativu „Interrupce do Ústavy”. Tato iniciativa obsahuje online petici Interrupce do ústavy, která je adresovaná Poslanecké sněmovně a Senátu Parlamentu České republiky. Záměrem je upozornit na křehkost reprodukčních práv, i v kontextu zahraničního vývoje v této oblasti. Alarmujícím příkladem jsou Spojené státy americké, kde v roce 2022 rozhodnutí Dobbs v. Jackson zrušilo v té době padesátiletý precedens Roe v. Wade, který na federální úrovni garantoval právo na interrupce.
Potratová politika se však mění i napříč Evropou. Itálie schválila v minulém roce zákon, který umožňuje pro-life organizacím vstupovat do prostorů potratových klinik. V Maďarsku musí ženy od roku 2022 před umožněním přístupu k interrupci sdělit lékařům, že slyšely tlukot srdce svého plodu a Ústavní soud v Polsku legální interrupce v podstatě zakázal.
Na současný vývoj úpravy reprodukčních práv se soustředí odborníci z celého světa. Například americký Guttmacher Institute, renomovaná organizace zaměřená na výzkum a politiku v oblasti sexuálního zdraví a reprodukčních práv, publikovala v prosinci minulého roku rozsáhlou analýzu zabývající se trendy (proti)potratové politiky v USA. V ní mimo jiné upozorňuje na, v té době pouze blížící se, příchod Trumpovy administrativy. Ta má dle Guttmacher Institute potenciál dále prohloubit rozdíly mezi tzv. ochranářskými a restriktivními státy. [3]
Co bude dál?
Navrhovaná legislativní změna týkající se povinného umisťování odkazů na „anti-choice” webové stránky na obaly těhotenských testů vyvolala silnou kontroverzi a rozdělila jak veřejnost, tak politickou scénu. Zastánci návrhu jej prezentují jako způsob, jak ženám poskytnout více informací o alternativách interrupce, zatímco kritici jej považují za ideologický zásah do reprodukčních práv žen a za snahu o jejich omezení.
Návrh navíc přichází v době, kdy se v některých, nejenom evropských zemích zpřísňují potratové zákony. To nevyhnutelně vyvolává obavy o budoucnosti potratové politiky a dostupnosti interrupcí i v České republice. Debata o reprodukčních právech tak zdaleka není u konce a v následujících měsících se ukáže, zda tentokrát zákonodárci upřednostní ochranu individuálních práv žen, nebo tlak konzervativních skupin.
Poznámky:
[1] Termín anti-choice nebo také pro-life označuje postoj odmítající právo žen svobodně se rozhodovat o interrupci (potratu). Opakem je poté slovní spojení pro-choice.
[2] Z latiny doslovně „ve skle”. Termín pro pokusy, resp. testování prováděné mimo tělo.
[3] Tzv. ochranářské státy, tedy státy usilující o udržení široce chráněných reprodukčních práv, mohou najít další inovativní způsoby, jak podpořit péči o sexuální a reprodukční práva. Tzv. restriktivní státy, povzbuzené smýšlením Trumpovy administrativy, budou pravděpodobně reprodukční práva nadále omezovat.
Zdroje:
Český statistický úřad. (2025, leden 16). Aktuální populační vývoj v kostce. Získáno z: https://csu.gov.cz/aktualni-populacni-vyvoj-v-kostce
Forouzan, K.; Guarnieri, I.; Fairbanks, M.; Curhan T. State Policy Trends 2024: Anti-Abortion Policymakers Redouble Attacks on Bodily Autonomy. (2024, prosinec). Guttmacher Institute. Získáno z: https://www.guttmacher.org/2024/12/state-policy-trends-2024-anti-abortion-policymakers-redouble-attacks-bodily-autonomy
Hungary tightens abortion law by decree. (2022, září 13). Reporting Democracy. Získáno z: https://balkaninsight.com/2022/09/13/hungary-tightens-abortion-law-by-decree/
Hroch, J. (2025, březen 6). Tři poslanci a Hnutí pro život chtějí povinné varování na těhotenské testy. Seznam Zprávy. Získáno z: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-tri-poslanci-a-hnuti-pro-zivot-prosazuji-povinne-varovani-na-tehotenske-testy-271337
Hnutí Pro život ČR, z.s. Hnutí pro život. Získáno z: https://hnutiprozivot.cz/.
Konsent, Amnesty International. (2025, březen 7). Řekněte českému Parlamentu: Ochrana práva na interrupci patří do ústavy. Získáno z: https://actionnetwork.org/petitions/interrupce-do-ustavy/
Italy passes law allowing pro-life groups access to abortion clinics. (2024, duben 24). Euronews. Získáno z: https://www.euronews.com/health/2024/04/24/italy-passes-law-allowing-pro-life-groups-access-to-abortion-clinics
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky. (2025, březen 25). Sněmovní tisk 849, Novela z. o veřejném zdravotním pojištění - EU. Získáno z: https://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=9&CT=849&CT1=0
Poland: A Year On, Abortion Ruling Harms Women. (2021, říjen 19). Amnesty International. Získáno z: https://www.amnesty.org/en/latest/news/2021/10/poland-a-year-on-abortion-ruling-harms-women/
Roe v. Wade, 410 U.S. 113 (1973). JUSTIA U.S. Supreme Court. Získáno z: https://supreme.justia.com/cases/federal/us/410/113/.
Rychlíková, A. (2024, duben 30). Překvapení se nekoná. Hnutí pro život skutečně chce omezovat autonomii žen. iROZHLAS. Získáno z: https://www.irozhlas.cz/komentare/prekvapeni-se-nekona-hnuti-pro-zivot-skutecne-chce-omezovat-autonomii-zen_2404300629_elev
Fotografie:
Pro choice shromáždění v americkém Ohiu. Pro-Choice Rally IMG 7154 (45459274094), autor: Becker1999, 4. prosince 2018, zdroj: Wikimedia Commons, CC BY 2.0.