Odchod Mali, Burkiny Faso a Nigeru z Hospodářského společenství západoafrických států a vznik Aliance států Sahelu zásadně proměňují geopolitickou situaci v regionu. Vojenské junty upevňují svou vládu a obracejí se k novým partnerům mimo západní blok, zatímco centrální Sahel čelí rostoucí nestabilitě a bezpečnostním rizikům.

Rozchod s ECOWAS a odpor k vnějšímu vlivu

V polovině září 2023 oznámily státy Mali, Burkina Faso a Niger své rozhodnutí opustit Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS) [1] a vytvořit Alianci států Sahelu (AES). Tento krok byl vyvrcholením dlouhodobého napětí mezi militantními režimy těchto zemí a ECOWAS, které eskalovalo po sérii vojenských převratů mezi lety 2020 a 2023. Hospodářské společenství reagovalo na svržení demokratických vlád zavedením sankcí a požadavkem na co nejrychlejší návrat k civilní vládě. V krajním případě hrozilo dokonce vojenskou intervencí.

Vojenské junty [2], které se v těchto zemích ujaly moci, interpretovaly tlak ze strany ECOWAS jako porušení národní suverenity a odmítly ultimáta na vypsání voleb. Namísto toho upevnily svou vládu a začaly omezovat vliv tradičních západních aktérů v regionu, zejména Francie. Francouzská vojenská přítomnost v Sahelu byla dlouhodobě vnímána jako projev neokolonialismu a země AES ji označily za faktor přispívající k destabilizaci regionu.

Kromě Francie se členové AES stále více vymezují i vůči dalším západním zemím. Zásadním signálem tohoto trendu bylo podpoření Ruska ve válce proti Ukrajině. Sahelské státy odmítly odsoudit ruskou agresi a hlasovaly proti rezoluci OSN kritizující Putinův režim. Zatímco velká část západního světa prosazuje politiku sankcí a izolace Kremlu, vojenské junty Sahelu naopak vnímají Rusko jako důležitého strategického partnera.

Bezpečnostní vakuum a riziko pro regionální stabilitu

Odchod z ECOWAS vyvolává vážné otázky o bezpečnostní situaci v Sahelu, který dlouhodobě patří mezi nejkonfliktnější regiony světa. Vojenské junty v Burkině Faso, Mali a Nigeru deklarovaly, že AES bude mít vlastní bezpečnostní architekturu, která nahradí dřívější mezinárodní spolupráci. V lednu 2025 oznámil blok AES plán na vytvoření společných ozbrojených sil o síle 5 tisíc vojáků, které by měly čelit rostoucí hrozbě ze strany džihádistických skupin.

Významnou změnou v bezpečnostní situaci je pozvolný ústup západních sil z regionu. Především se jedná o francouzské a americké jednotky, které v Sahelu dlouhodobě operovaly v rámci protiteroristických misí. Tento odchod vytváří mocenské vakuum, které rychle zaplňuje Rusko. To své pozice získává prostřednictvím soukromých vojenských společností včetně Wagnerovy skupiny [3], která již aktivně působí v Mali.

Džihádistické skupiny napojené na Al-Káidu a Islámský stát mezitím zintenzivňují své aktivity, zejména v oblastech, kde došlo ke stažení západních jednotek. Je otázkou, zda vojenské kapacity AES dokážou tuto hrozbu efektivně zvládnout bez přítomnosti mezinárodních protiteroristických sil.

Ekonomické důsledky odchodu z ECOWAS

Společenství ECOWAS zajišťovalo volný obchod a pohyb osob, což bylo klíčové pro ekonomiky států Sahelu, jejichž velká část vývozu směřovala právě do zemí bloku. Ztráta přístupu k regionálním trhům a finančním institucím ECOWAS nyní komplikuje obchodní toky a brzdí hospodářský růst, zejména v klíčových odvětvích, jako je zemědělství a těžba nerostných surovin.

Niger, jeden z největších světových vývozců uranu, po odchodu z ECOWAS a narušení vztahů se Západem hledá nové obchodní partnery. Francouzská těžební společnost Orano, která v zemi dlouhodobě operovala, po převratu v roce 2023 omezila své aktivity a vláda Nigeru následně převzala kontrolu nad uranovým dolem. To vedlo k poklesu produkce a exportu této strategické suroviny. Podobně i Mali usiluje o přesměrování svého exportu zlata na trhy mimo západní sféru, přičemž tamní vláda postupně posiluje státní kontrolu nad těžebním sektorem.

Země AES rozšiřují své nové ekonomické vztahy a posilují obchodní vazby s Ruskem, Čínou a Tureckem. Rusko v roce 2023 poskytlo některým africkým státům, včetně Mali a Burkiny Faso, dodávky obilí zdarma, což může signalizovat prohlubování hospodářské spolupráce. Lze spekulovat, zda tyto nové vazby dokážou skutečně nahradit ekonomické výhody plynoucí z členství v ECOWAS a kompenzovat propad přímých zahraničních investic.

Alternativa k ECOWAS? Budoucnost Aliance států Sahelu

AES se snaží profilovat jako nová regionální platforma, která by mohla nahradit ECOWAS v oblasti bezpečnostní a hospodářské spolupráce. Přestože vlády Mali, Burkiny Faso a Nigeru v červenci 2024 výslovně odmítly možnost návratu do západoafrického bloku, je nutné se ptát, zda aliance skutečně dokáže naplnit svůj deklarovaný potenciál, nebo zda její přežití bude záviset na podpoře externích aktérů jako je Rusko a Turecko.

V současnosti AES funguje primárně jako vojenská aliance, která klade důraz na bezpečnostní spolupráci a posílení obranyschopnosti členských států. Politická a ekonomická integrace však zůstává v rané fázi a postrádá jasnou strategii. Ačkoli ECOWAS v roce 2024 zrušil většinu sankcí uvalených na odchozí státy v reakci na vojenské převraty, tyto země nadále čelí omezenému přístupu k regionálním i mezinárodním trhům a jejich ekonomická izolace přetrvává.

Politická nejistota navíc dále oslabuje stabilitu a důvěryhodnost aliance – vojenské junty, které po převratech slíbily návrat k civilní vládě, nyní opakovaně odkládají demokratické volby. Zároveň omezují činnost lidskoprávních organizací a nezávislých médií. I nadále také potlačují občanské svobody a utužují autoritářský charakter své vlády. 

Namísto konkrétních kroků k politické transformaci se AES jeví spíše jako nástroj pro stabilizaci současných režimů než jako funkční platforma pro regionální spolupráci. Pokud Sahelské státy nenastaví dlouhodobou strategii řízení aliance a nezačnou řešit vnitřní krize, jejich snaha o nezávislost se může spíše proměnit v hlubší izolaci a další destabilizaci regionu.

 

 

Poznámky

[1] Hospodářské společenství západoafrických států bylo založeno v roce 1975 s cílem podpořit ekonomickou integraci, volný obchod a stabilitu v západní Africe. Momentálně sdružuje 12 členských států a kromě hospodářské spolupráce sehrává i významnou roli v oblasti bezpečnosti a podpory demokracie.

[2] Vojenská junta je vláda vysokých armádních představitelů, kteří se chopili moci státním převratem. Obvykle vzniká v době politické nestability a svou vládu ospravedlňuje jako nezbytný krok k obnovení pořádku a stability.

[3] Wagnerova skupina je ruská paramilitární organizace, často označovaná jako soukromá vojenská společnost, která je spojována s operacemi na podporu ruských zájmů v zahraničí. Působí v několika konfliktních regionech včetně Afriky a její činnost je kritizována pro nízkou míru transparentnosti a porušování lidských práv.

Zdroje

A Splinter in the Sahel: Can the Divorce from ECOWAS Be Averted? (2024, prosinec 5).  International Crisis Group.Získáno z https://www.crisisgroup.org/africa/sahel/burkina-faso-mali-niger/splinter-sahel-can-divorce-ecowas-be-averted.

Angalapu, D. (2025, únor 3). Is the Alliance of the Sahelian States a Viable Alternative to ECOWAS? Centre for Democracy and Development. Získáno z https://www.cddwestafrica.org/blog/is-the-alliance-of-the-sahelian-states-a-viable-alternative-to-ecowas/.  

Balima, B. (2024, červenec 7). Junta-led Sahel states rule out return to West African economic bloc. Reuters. Získáno z https://www.reuters.com/world/africa/junta-led-sahel-states-rule-out-return-west-african-economic-bloc-2024-07-06/.

Balima, B. (2025, leden 25). Junta-led Sahel states ready joint force of 5,000 troops, says minister. Reuters. Získáno z https://www.reuters.com/world/africa/junta-led-sahel-states-ready-joint-force-5000-troops-says-minister-2025-01-22/

Das, M. (2024, prosinec 16). The Emergence of the Alliance of Sahel States (AES): Future Prospects and the Potential Rise of an ‘African NATO’. Centre for Joint Warfare Studies. Získáno z https://cenjows.in/the-emergence-of-the-alliance-of-sahel-states-aes-future-prospects-and-the-potential-rise-of-an-african-nato/.

Ewokor. Ch. (2025, leden 29). Three military-run states leave West African bloc - what will change? BBC. Získáno z https://www.bbc.com/news/articles/c5yvd91j72eo.

Fischer, N. (2024, prosinec 20). Sahel juntas make life more difficult for human rights NGOs. Deutsche Welle.  Získáno z https://www.dw.com/en/sahel-juntas-make-life-more-difficult-for-human-rights-ngos/a-71100797.  

Karr, L. (2024, červenec 11). Sahelian Juntas vs. ECOWAS, US Base in Cote D’Ivoire. Institute for Study of War. Získáno z https://www.understandingwar.org/backgrounder/africa-file-july-11-2024-sahelian-juntas-vs-ecowas-us-base-côte-d’ivoire.

Kurt. N. (2024, říjen 30). Security and Economic Implications of the Exit of the AES Countries from ECOWAS. West African Network for Peacebuilding. Získáno z https://wanep.org/wanep/security-and-economic-implications-of-the-exit-of-the-aes-countries-from-ecowas/.

Melly, P. (2024, prosinec 8). How a uranium mine became a pawn in the row between Niger and France. BBC. Získáno z https://www.bbc.com/news/articles/czjd70mzge2o.

Obadare, E., Patel, R. (2024, únor 2). ECOWAS Split Spells Trouble for Democracy in West Africa. Council on Foreign Relations. Získáno z https://www.cfr.org/in-brief/ecowas-split-spells-trouble-democracy-west-africa.  

Resnick, D. (2025, leden 28). The ECOWAS breakup: Implications for West African food security and regional cooperation. International Food Policy Research Institute. Získáno z https://www.ifpri.org/blog/the-ecowas-breakup-implications-for-west-african-food-security-and-regional-cooperation/.

Sahel Juntas Call On UN To Take Action Against Ukraine (2024, srpen 21). Barron’s. Získáno z https://www.barrons.com/news/sahel-juntas-call-on-un-to-take-action-against-ukraine-1f2ba78e?ref=hir.harvard.edu.

Vo, S. (2025, leden 25). Junta Rule in the Sahel: Decolonization and Destabilization.  Harvard International Review. Získáno z https://hir.harvard.edu/junta-rule-sahel/.

West Africa and the Sahel. (2024, prosinec 1). Security Council Report. Získáno z https://www.securitycouncilreport.org/monthly-forecast/2024-12/west-africa-and-the-sahel-13.php.

Fotografie

Aliance států Sahelu. Alliance des Etats du Sahel AES 03, autor: Barke 11, 9. březen 2024, zdroj: Wikimedia Commons, licence: CC BY-SA 4.0