Napětí mezi marockou vládou a osvobozeneckou Frontou Polisario v oblasti Západní Sahary se stupňuje. Zpráva generálního tajemníka OSN poukazuje na obnovení nepřátelských aktivit, sílící násilí a porušování lidských práv v oblasti. Zhoršují se také vztahy mezi Marokem a Alžírskem. Zatímco obě země válku jako možné řešení situace vylučují, obyvatelé Sahary ji označují za jediné východisko.

46letý konflikt o Západní Saharu

Území bývalé španělské kolonie na severovýchodě Afriky, známé jako Západní Sahara, si už přes čtyřicet let nárokují dvě strany. Marocké království považuje oblast za součást svého státu z historických důvodů. Proti tomu se staví Alžírskem podporovaná osvobozenecká Fronta Polisario. Ta reprezentuje původní obyvatelstvo Sahrawi a usiluje o nezávislost území.

Po odchodu Španělů v roce 1975 se uskutečnil tzv. zelený pochod. Tehdy se 350 tisíc Maročanů vydalo do Západní Sahary a označilo region za součást svého království. Fronta Polisario o rok později vyhlásila na stejném území Saharskou arabskou demokratickou republiku. Tu v současnosti uznává 41, převážně afrických, členských států OSN.

V polovině sedmdesátých let propukla v oblasti válka, která trvala téměř šestnáct let a podle některých zdrojů si vyžádala až dvacet tisíc obětí. V roce 1991 uzavřela Fronta Polisario a marocká armáda za účasti Mise OSN pro referendum v Západní Sahaře (MINURSO) příměří. Zhruba čtyři pětiny území o velikosti Velké Británie od té doby ovládá hlavní město Rabat, zbylé oblasti pak drží osvobozenecké hnutí.

MINURSO monitoruje dodržování příměří a podporuje snahy o uskutečnění referenda.V něm by si saharský lid, tzv. Sahrawi mohl vybrat mezi integrací s Marokem a nezávislostí. Referendum se však doposud nepodařilo uspořádat.

Po složení zbraní se konflikt na čas utišil, přesto napětí v oblasti přetrvalo i v následujících dekádách. Zlom nastal v listopadu roku 2020. Tehdy marocká vláda obvinila Frontu z blokování nárazníkového území, přes které vedla cesta do sousední Mauritánie. Po třech týdnech výzev o ukončení blokády vyslal Rabat do oblasti svou armádu. Osvobozenecké hnutí vzápětí vyhlásilo Maroko válku, čímž ukončilo téměř tři dekády trvající relativní klid. Přestože Maročané tehdy na toto prohlášení nereagovali, zvýšila se od té doby četnost ozbrojených střetů v regionu.

Guterres: obnovení nepřátelských aktivit 

V říjnu 2021 António Guterres ve své zprávě pro Radu bezpečnosti OSN uvedl, že se poměry v Západní Sahaře za poslední rok výrazně zhoršily. K deeskalaci sporu by podle generálního tajemníka mohlo přispět zlepšení vztahů mezi Marokem a Alžírskem. Zatímco Maročané si nárokují území Západní Sahary, Alžířané dlouhodobě podporují osvobozenecké hnutí.

OSN krátce po zveřejnění Guterresovy zprávy jmenovala nového vyslance pro Západní Saharu. Stal se jím zkušený diplomat Staffan de Mistura, který dříve působil jako zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii.

O dva týdny později Rada bezpečnosti OSN přijala rezoluci prodlužující mandát mise MINURSO do 31. října 2022. Pro návrh se vyslovilo třináct členů Rady, hlasování se zdrželo Rusko a Tunisko. Rezoluce zdůraznila potřebu realistického, praktického a oboustranně přijatelného politického řešení založeného na kompromisu a opětovně vyzvala k umožnění „sebeurčení lidu Západní Sahary“.

Stupňující se násilí a omezování lidských práv

Z Guteressovy zprávy o Západní Sahaře také vyplývá, že v oblasti i nadále dochází k násilí a omezování lidských práv. Situace se výrazně zhoršila po ukončení příměří v listopadu loňského roku. MINURSO uvedla, že jí marocká armáda za posledních dvanáct měsíců nahlásila bezmála jedenáct set incidentů zahrnujících střelbu, přes sedm set průzkumných letů bezpilotních prostředků a dvacet dva pokusů o infiltraci ze strany Fronty Polisario. Krizi navíc prohloubila pandemie COVID-19, která vedla k rozsáhlé ztrátě příjmů a pracovních míst. Řada místních si tak nemohla dovolit nákup základních potřeb. 

Se sporem se pojí také omezování občanských a politických práv v regionu. Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva (Office of the UN High Commissioner for Human Rights, OHCHR) se již šest let nepodařilo navštívit region, což vedlo k podstatným mezerám v monitorování práv tamních obyvatel. Lidskoprávní organizace Amnesty International soustavně poukazuje na to, že MINURSO je jednou z mála mírových misí OSN, která nemá mandát k monitorování lidských práv. Kvůli restrikcím marockých úřadů je oblast pro zahraniční lidskoprávní organizace téměř nepřístupná.

OHCHR upozornil na znepokojivé aktivity marocké vlády, která omezuje svobodu projevu i svobodu shromažďování a sdružování v Západní Sahaře. Alarmující jsou také zprávy o nepřiměřeném použití síly marockých bezpečnostních sil k rozhánění protestů a provádění domovních razií bez oprávnění. V oblasti dále dochází ke svévolnému zatýkání, zadržování, nezákonnému sledování a zastrašování tamních obyvatel. 

Trumpova podpora Maroka

Do vývoje konfliktu zasáhly v loňském roce Spojené státy americké, které pod vedením prezidenta Donalda Trumpa jako první uznaly svrchovanost Rabatu nad celým územím Západní Sahary. Důvodem mělo být obnovení diplomatických styků mezi Marokem a Izraelem. Krok bývalé americké hlavy státu však nenásledoval žádný jiný stát. Administrativa prezidenta Joea Bidena se od postoje republikánského předchůdce zatím nedistancovala.

Německo naopak Trumpův krok na půdě OSN  kritizovalo a vyzvalo jej, aby jednal v mezích mezinárodního práva. V reakci na to marocké ministerstvo zahraničních věcí pozastavilo styky s německou vládou kvůli blíže nespecifikovaným nedorozuměním. Odlišný postoj zastává Africká unie, která narozdíl od Spojených států uznává Saharskou demokratickou africkou republiku jako samostatný stát.

Mocenské soupeření Maroka a Alžírska

Stěžejní roli hraje ve sporu také Alžírsko. To již dříve poskytlo azyl lídrům osvobozeneckého hnutí. Navíc v této 43milionové zemi žije více saharských uprchlíků než v části Západní Sahary, kterou osvobozenecká Fronta ovládá. Maroko dlouhodobě podezírá Alžírsko ze zásobování Polisaria zbraněmi. Spor o oblast bohatou na suroviny je považován za ztělesnění dekády trvajícího mocenského soupeření mezi Rabatem a Alžírem o dominanci a vliv v severoafrickém prostoru.

Vztahy obou afrických zemí se od léta tohoto roku zhoršují. Alžířané obvinili Maroko z podpory skupin, které měly úmyslně založit smrtící požáry na alžírském území, při nichž zemřeli civilisté. V reakci na to Alžírsko přerušilo diplomatické styky s Rabatem. Dalším krokem bylo uzavření marockého velvyslanectví v Alžíru.

V listopadu Alžírsko nařklo marocké úřady  z účasti na zabití tří Alžířanů, ke kterému došlo na sporném území Západní Sahary. Vedle prohlubující se diplomatické krize se zhoršují i vzájemné ekonomické vztahy. Alžířané se totiž rozhodli uzavřít plynovod, který přes Maroko vede do Evropy.

Zatímco Sahrawi považují válku za jediné řešení současné situace, podle ředitele Columbia Global Centers Youssefa Cherifa je nepravděpodobné, že by země chtěly riskovat přímý konflikt.  

 

Zdroje

Feuer, Sarah. Violence Erupts in Western Sahara. The Washington Institute for Near East Policy. 17. listopad 2020 (https://www.washingtoninstitute.org/policy-analysis/violence-erupts-western-sahara).

Latif Dahir, Abdi. Western Sahara Independence Group Ends Truce With Morocco. The New York Times. 14. listopad 2020 (https://www.nytimes.com/2020/11/14/world/middleeast/western-sahara-morocco-polisario.html).

Mundy, Jacob. Western Sahara conflict risks spilling over into the Sahel: how it can be resolved. The Relief Web. 14. říjen 2021 (https://reliefweb.int/report/western-sahara/western-sahara-conflict-risks-spilling-over-sahel-how-it-can-be-resolved).

Souhail, Karam. Why the Fight Over Western Sahara is Heating Up Again. The Washington Post. 8. září 2021  (https://www.washingtonpost.com/business/why-the-fight-over-western-sahara-is-heating-up-again/2021/09/08/4dfba25c-108c-11ec-baca-86b144fc8a2d_story.html).

Štěpánek, Vít. Mezi Alžírskem a Marokem opět přituhuje. Spory budí obavy ve Španělsku, ohrožují dodávky plynu. Lidovky.cz. 11. listopad 2021 (https://www.lidovky.cz/svet/mezi-alzirskem-a-marokem-opet-prituhuje).

UN Security Council. Situation concerning Western Sahara – Report of the Secretary – General (S/2021/843). Reliefweb. int. 10. říjen 2021 (https://reliefweb.int/report/western-sahara/situation-concerning-western-sahara-report-secretary-general-s2021843-enar).

UN Security Council. Security Council Extends Mandate of United Nations Mission in Western Sahara, Adopting Resolution 2602 (2021) by 13 Votes in Favour, 2 Abstentions. United Nations.  29. říjen 2021( https://www.un.org/press/en/2021/sc14681.doc.htm).

Fotografie

[1] Generální tajemník OSN Antonio Guterres. Official visit of the Secretray-General, autor: Jean Marc Ferré, UN Geneva, 25. únor 2019, zdroj: Flickr, CC BY-NC-ND 2.0, editace: ořez.