V Mosambiku zuří válečný konflikt mezi vládními složkami a povstaleckými skupinami napojenými na tzv. Islámský stát. V rámci konfliktu dochází k unášení místních dětí. Ty jsou vojensky cvičeny a nasazovány do bojových linií bok po boku bojovníků této teroristické organizace.

Život pod vlajkou tzv. Islámského státu

Podle zpráv Dětského fondu OSN (UNICEF) dochází v provincii Cabo Delgado na severu Mosambiku k čím dál častějším únosům dětí místní povstaleckou ozbrojenou skupinou​​ Al-Šabáb (skupina odlišná od stejnojmenné teroristické organizace, která operuje v Somálsku) hlásící se k tzv. Islámskému státu (dále také „ISIS”).

Tato skupina se společně s dalšími militantními uskupeními pod záštitou tzv. Islámského státu od roku 2017 pokouší o státní převrat a odklon od současné vládnoucí strany v Mosambiku, Fronta za osvobození Mosambiku (Frelimo), a o založení Islámského státu v Cabo Delgado. V březnu 2021 se boje v této provincii s nejpočetnější muslimskou populací v zemi, která je mimo jiné bohatá na přírodní zdroje a ropu, znovu obnovily (viz Bulletin červen 2021, s. 17).

Zatímco důvodem únosů dívek často bývají pozdější nucené sňatky s jejich únosci, sexuální zneužívání či domácí práce, chlapci jsou unášeni za účelem boje po boku bojovníků Al-Šabáb proti vládním ozbrojeným složkám. Podle svědectví místních se tito unesení chlapci téměř okamžitě dopravují na výcvikové základny. Tam jsou pak společně s ostatními muži podrobeni vojenskému výcviku, indoktrinaci skrze islám a radám, jak napadat a úspěšně si podrobit okolní vesnice. 

To potvrzuje i jeden z unesených chlapců, kterému se povedlo uprchnout. „Řekli nám, že musíme zabíjet a bojovat za svou zem a ochraňovat naše náboženství, které je v Mosambiku pod palbou,” zmiňuje. Spousta z nich se poté sama začne podílet na přepadávání vesnic, zabíjení místních obyvatel a unášení dětí za účelem připojení do řad Al-Šabáb. 

Přístup mezinárodní humanitární pomoci do Cabo Delgado je v současné chvíli značně omezený. I kvůli tomu není přesné množství unesených dětí či dětských vojáků známo. Odhady mluví řádově o stovkách až tisících dětí, kdy nejmladším často bývá i méně než dvanáct let. To dokazují také videa z výcvikových středisek zřízených příslušníky Al-Šabáb, která byla nalezena vládními jednotkami v jedné z opuštěných základen tohoto hnutí. Na videích je patrný výcvik k boji, včetně ovládání střelných zbraní dětmi, které mnohdy nejsou starší šesti let. 

Výcvik a využívání dětských vojáků přitom představuje závažné porušení mezinárodního práva. Úmluva o právech dítěte zakazuje přímou účast v bojových akcích komukoliv mladšímu patnácti let.[1] Podle Římského statutu lze takovou činnost považovat za válečný zločin [2] a využívání dětských vojáků také zakazuje mezinárodní humanitární právo.[3]

Pokračující fenomén dětských vojáků

Unášení dětí za účelem boje se však  netýká pouze Mosambiku. Podle zprávy OSN se jen za rok 2020 naverbovalo přes 8 500 dětí, a to především v Afghánistánu, Demokratické republice Kongo, Sýrii a Jemenu. Z toho zhruba 2700 dětí padlo v boji. Tato čísla je však nutné brát s rezervou, neboť se jedná pouze o čísla orientační a značně podhodnocená. Ve většině konfliktů je totiž málokdy možné získat přesné informace či odhadnout, kolik dětí působí ve vojenských řadách. 

Ne všechny děti se však stávají dětskými vojáky jako oběti únosu. V některých případech se děti rozhodnou přidat do boje dobrovolně s vidinou zisku odměn nabízených ozbrojenými silami nebo skupinami. K bojovníkům se děti mohou přidat také následkem radikalizace nebo pro získání statusu „dospěláka”. Výjimkou ale není ani zapojení rodičů do procesu náboru dětských vojáků. Naopak, v mnoha případech jsou to právě rodiče, kdo prodá svého potomka povstaleckým skupinám nebo ozbrojeným silám kvůli chudobě.

Uskupení ISIS je přitom notoricky známé zapojováním dětských vojáků do svých bojů i jejich nasazováním jakožto sebevražedných útočníků v teroristických operacích. Tato organizace a její přidružené hnutí a skupiny nabírají stále větší množství dětských vojáků. Jejich věk se přitom každým rokem snižuje. Podle profesorky komunikačních prostředků a blízkovýchodních studií Mii Bloom, která se problematikou dětí v ozbrojených konfliktech dlouhodobě zabývá, proto není neobvyklé, když bojovníci tzv. Islámského státu využijí sebevražedné útočníky i ve věku šesti let. 

Dopady války na dětské vojáky

Výcvikem a zapojením do aktivního boje ale problémy spojené s dětskými vojáky nekončí. Tyto děti totiž často čelí dalším komplikacím i mimo přímý boj. Kromě fyzického násilí zažívají dětští vojáci sexuální zneužívání včetně sexuálního otroctví. To se přitom běžně týká nejen dívek, ale i chlapců. 

Kvůli svědectví válečných hororů plných smrti a utrpení také mnoho z dětí trpí značnými psychickými problémy jako například posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD). Tyto potíže ještě zhoršuje trauma násilného odtržení od rodiny i neustálý pocit nebezpečí a osamělosti. I proto se u mnoha dětských vojáků projevují tendence k závislosti na návykových látkách, které jsou běžně snadno dostupné a hojně používané vůdci ozbrojených skupin jako nástroj ke kontrole těchto dětí. To ale ve většině případů vede k vytvoření začarovaného kruhu, neboť drogová závislost přispívá k dalším psychickým problémům. 

Těmto problémům pak čelí nejen aktivní dětští vojáci, ale i ti, kterým se podařilo z této role vymanit. Vzhledem k málo dostupné pomoci pro bývalé dětské vojáky se proto spousta z nich musí vypořádat se svými potížemi samostatně. I kvůli tomu se pravděpodobnost sebevražd v řadách bývalých dětských vojáků zvyšuje až o třetinu. 

Mimo zdravotní rizika pak také hrozí, že sami bývalí dětští vojáci se mohou později začít angažovat v náboru dalších dětí a v jejich zapojování do konfliktů. Jako příklad lze uvést případ Dominica Ongwena. Z dětského vojáka v ugandské povstalecké Armádě Božího odporu (LRA) se Ongwen postupem času stal obávaným a mimořádně krutým vojevůdcem a válečným zločincem. V době jeho působení vydával příkazy, které zapříčinily mimo jiné smrt bezpočtu lidí rukama dětských vojáků. Pod vedením Ongwena byla také spousta těchto dětí vystavena sexuálnímu otroctví i nuceným sňatkům s dalšími bojovníky. Za své činy byl Ongwen odsouzen v květnu tohoto roku na 25 let vězení Mezinárodním trestním soudem v Haagu (viz Bulletin červen 2021, s. 8).

S ohledem na množství dětí působících ve válečných konfliktech a na rizika, kterým jsou vystaveny, se OSN společně s dalšími humanitárními a lidskoprávními organizacemi zasazuje o ukončení praxe využívání dětských vojáků ve světě. Toho se snaží dosáhnout prostřednictvím spolupráce členských států OSN v oblasti prevence náboru a využívání dětských vojáků. Do oblastí konfliktu jsou také vysíláni specializovaní pracovníci usilující o demobilizaci a reintegraci dětských vojáků. I přes tyto snahy však počty dětí naverbovaných do vojenských řad nadále stoupají. Budoucnost nabírání dětských vojáků tedy i nadále zůstává spíše nejistá. 

 

Poznámky

[1] Opční protokol k Úmluvě o právech dítěte o zapojování dětí do ozbrojených konfliktů taktéž zakazuje nábor a využívání dětí mladších osmnácti let v bojových akcích jak státními ozbrojenými složkami, tak ozbrojenými skupinami odlišnými od ozbrojených sil státu. Mosambik Úmluvu ratifikoval v roce 1994 a tento Opční protokol v roce 2004. Úmluva č. 182 o zákazu a okamžitých opatřeních k odstranění nejhorších forem dětské práce vydaná Mezinárodní organizací práce (ILO) dále označuje nucené nebo povinné najímání dětí k účasti v ozbrojených konfliktech jako nejhorší formu dětské práce a v Doporučení č. 190 vyzývá členské státy ke kriminalizaci tohoto činu. Mosambik je smluvní stranou Úmluvy č. 182 od roku 2003.  

[2] Mosambik pouze podepsal Římský statut Mezinárodního trestního soudu, smluvní stranou se tedy dosud nestal.

[3] V rámci mezinárodního humanitárního práva se využívání dětských vojáků zakazuje čtvrtou Ženevskou úmluvou a prvním Dodatkovým protokolem Ženevských úmluv ve spojitosti s mezinárodním konfliktem. Druhý dodatkový protokol zakazuje využívání  dětských vojáků v konfliktech nemajících mezinárodní povahu. Mezinárodní humanitární právo obyčejové pak dále zakazuje využívání dětských vojáků v obou těchto typech konfliktu. 

Zdroje

Bloom, Mia. 2018. „Child Soldiers in Armed Conflict.” In: The IISS Armed Conflict Survey 2018. Ed. The International Institute of Strategic Studies. Abingdon: Routledge, 36-50.

D’Alessandra, Federica. 2014. „The Psychological Consequences of Becoming a Child Soldiers: Post-Traumatic Stress Disorder, Major Depression, and Other Forms of Impairment.” (https://carrcenter.hks.harvard.edu/files/cchr/files/dalessandra_pshycho…). 

Human Rights Watch. Mozambique: ISIS-linked Group Using Child Soldiers. Human Rights Watch. 29. září 2021 (https://www.hrw.org/news/2021/09/29/mozambique-isis-linked-group-using-…).

International Crisis Group. 2021. Stemming the Insurrection in Mozambique's Cabo Delgado. Brusel: International Crisis Group (https://www.crisisgroup.org/africa/southern-africa/mozambique/303-stemm…).

Menkhaus, Ken. 2014. „Al-Shabaab and Social Media: A Double-Edged Sword.” The Brown Journal of World Affairs 20, č. 2, 309–27.

OSN. Child Recruitment and Use. Office of the Special Representative of the Secretary-General for Children and Armed Conflict. (https://childrenandarmedconflict.un.org/six-grave-violations/child-sold…).

OSN. Ending the Use of Child Soldiers. Office of the Special Representative of the Secretary-General for Children and Armed Conflict. 12. února 2017 (https://childrenandarmedconflict.un.org/2017/02/ending-the-use-of-child-soldiers/).

Rada bezpečnosti OSN. 2021. Children and Armed Conflict: Report of the Secretary-General (A/75/873–S/2021/437). OSN (https://www.securitycouncilreport.org/atf/cf/%7B65BFCF9B-6D27-4E9C-8CD3…). 

Rada bezpečnosti OSN. 2007. Report of the Secretary-General on Children and Armed Conflict in the Democratic Republic of the Congo (S/2007/391). OSN (https://watchlist.org/wp-content/uploads/SG-report-DRC-2007.pdf).

Schlein, Lisa. UNICEF: Mozambique Insurgents Recruiting Children to Fight in Cabo Delgado. Voice of America (VOA) News. 5. října 2021 (https://www.voanews.com/a/unicef-mozambique-insurgents-recruiting-child…).

UN News. Children 'Indoctrinated' to Fight for Insurgents in Mozambique: UNICEF. 5. října 2021 (https://news.un.org/en/story/2021/10/1102202)

UN News. Former LRA Leader, Ex-Child Soldier, Sentenced to 25 Years in Prison. 6. května 2021 (https://news.un.org/en/story/2021/05/1091472).

War Child. Why Do Children Become Child Soldiers? War Child. 25. května 2018 (https://www.warchild.org.uk/whats-happening/features/why-do-children-be…).

Fotografie

[1] Graffiti s dětským vojákem. Child soldiers, autor: Slava, 10. dubna 2009, zdroj: Flickr, CC BY 2.0, editace: ořez.