Začátkem července byl brutálně zavražděn haitský prezident Jovenel Moïse. Pouhé dva dny před svou smrtí jmenoval do funkce nového premiéra země Ariela Henryho, parlament však nestihl jeho jmenování schválit. Zemi tak momentálně vede dosavadní předseda vlády Claude Joseph. Týden před smrtí prezidenta došlo v zemi také k vraždě dvou novinářů.

Haitský prezident Jovenel Moïse byl ve své soukromé rezidenci zavražděn v noci na 7. července 2021. Spolu s ním byla postřelena také první dáma Martine Moïse. Ta však střelbu přežila. Hned další den policie zastřelila čtyři podezřelé a další dvě osoby zadržela. Do půlky srpna bylo v souvislosti s vraždou zadrženo na 40 podezřelých, mezi nimi haitští policisté a kolumbijští vojáci. Dočasného vedení země se po smrti ujal dosavadní premiér Claude Joseph, který vyhlásil čtrnáctidenní stav nouze.

Smrtí prezidenta vyvrcholilo napětí a násilné nepokoje, které zemi v důsledku nestabilní ekonomické situace a politického chaosu dlouhodobě sužovaly. Dle opozice měl prezidentův mandát skončit v únoru tohoto roku. Moïse však neodstoupil, namísto toho argumentoval, že pětileté funkční období mu končí až v únoru 2022, když přísahu složil v roce 2017.

Násilné nepokoje byly příčinou nevyhlášení voleb do dolní komory parlamentu. Horní komora je zároveň obsazena pouze deseti ze 30 členů. Omezení zákonodárné moci vedlo prezidenta k vládnutí skrze vydávání dekretů. Prezident si jejich pomocí upevňoval svou pozici. Usiloval také o změnu ústavy, která by prezidentům zaručila imunitu za trestné činy spáchané během výkonu jejich funkce. I prezidentův autoritářský způsob vládnutí byl jednou z příčin neklidu ve společnosti.

Právě dekretem byl do funkce jmenován jen dva dny před prezidentovou smrtí nový premiér Ariel Henry, který se měl řízení země ujmout v týdnu, kdy prezident zemřel. Po prezidentově smrti zůstalo nejasné, který z dvou premiérů má zemi řídit, neb nového nestihl schválit parlament. Zemi tak zpočátku řídil Claude Joseph, který byl ve funkci od dubna. Později však prohlásil, že se funkce vzdává ve prospěch nového premiéra.

Politický chaos přiživuje skutečnost, že na Haiti jsou aktuálně dvě ústavy, které řeší otázku převzetí moci po prezidentově smrti. Ústava z roku 1987, dostupná jak v kreolštině, tak ve francouzštině, ustavuje do čela nejvyššího soudce země. René Sylvestre, předseda Nejvyššího soudu, však dva týdny před prezidentovou smrtí zemřel na koronavirus.

Ústava druhá, z roku 2012, povolává radu ministrů pod premiérovým dohledem. Výjimkou je situace, kdy by prezident vládl zemi čtvrtým rokem. Pak by parlament vybíral nového prezidenta rovnou. Přesně tato situace nastala, parlament však není funkční. Ústava je ale dostupná pouze ve francouzštině a nikoliv kreolštině, která je také úředním jazykem. Dle odborníků tak platí obě dvě ústavy.

Volební rada, Le Conseil Electoral Provisoire (CEP), složená z 9 členů rozhodla, že bude nový prezident země zvolen 26. září. Nakonec ale z neznámého důvodu došlo k posunutí voleb na 7. listopadu. Koncem září se tak uskuteční pouze volby do parlamentu. 

Haiti je stranou Mezinárodního paktu o občanských a politických právech a Americké úmluvy o lidských právech. Začátkem roku vydala OSN zprávu o stavu lidských práv v zemi, kde konstatovala prudké zvýšení míry jejich porušování. Týden před vraždou prezidenta došlo k zavraždění reportéra Diega Charlese, který se věnoval korupci, a novinářky Antoinette Duclaire, která se zaměřovala na práva žen. Oba byli zastřeleni neznámými pachateli.

K porušování lidských práv se opakovaně vyjadřují vedle OSN také neziskové organizace. Situací po smrti prezidenta se zabývala Rada bezpečnosti OSN. K politické nestabilitě a humanitární krizi se vyjádřil také šéf evropské diplomacie Josep Borrell, který vyjádřil pochyby ohledně schopnosti státu chránit své občany. České ministerstvo zahraničí na Twitteru důrazně odsoudilo vraždu prezidenta a vyzvalo k poklidnému, nenásilnému řešení politické krize.

K politické krizi se však přidává i krize humanitární. V důsledku srpnového zemětřesení potřebuje nejchudší americká země zejména jídlo a léky. Zemětřesení usmrtilo přes dva tisíce lidí a desítky tisíc jich připravilo o domov. Největší zemětřesení v roce 2010 zabilo přes 200 tisíc lidí a podnítilo dodnes trvající chudobu země.    

 

Zdroje

Amnesty International. Haiti: Justice for activists, protect relatives (4. srpna 2021) https://www.amnesty.org/en/documents/amr36/4550/2021/en/.

Česká televize. Prozatímní premiér Haiti Joseph odstoupí, moc předá rivalovi Henrymu (19. července 2021). https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3343010-prozatimni-premier-haiti-joseph-odstoupi-moc-preda-rivalovi-henrymu.

Delegation of the European Union to Haiti. Haiti: Statement by High Representative/Vice-President Josep Borrell on the assassination of President Jovenel Moïse. (8. července 2021). https://eeas.europa.eu/delegations/haiti/101670/haiti-statement-high-representativevice-president-josep-borrell-assassination-president_en.

Human Rights Watch. Haiti: Investigate President’s Killing (8. července 2021). https://www.hrw.org/news/2021/07/08/haiti-investigate-presidents-killing.

Le Conseil Electoral Provisoire. Mission. 2021. https://www.cephaiti.ht/index.php/mission.

Porter, Catherine and Nagourney, Eric. What is an ‘état de siège’? No one seems quite sure. New York Times. (7. července 2021) https://www.nytimes.com/2021/07/07/world/americas/haiti-etat-de-siege.html.

The Guardian. The Guardian view on Haiti’s turmoil: long-term solutions are needed, not an imported fix (25. července 2021) https://www.theguardian.com/commentisfree/2021/jul/25/the-guardian-view-on-haitis-turmoil-long-term-solutions-are-needed-not-an-imported-fix.

THE HAITIAN TIMES. President of Haiti’s highest court dies of COVID-19 (24. června 2021). https://haitiantimes.com/2021/06/24/president-of-haitis-highest-court-dies-of-covid-19/.

Twitter Ministerstva zahraničních věcí ČR (7. července 2021) https://twitter.com/mzvcr/status/1412762158946033666.

UN Integrated Office in Haiti and the Office of the High Commissioner for Human Rights. Unrest in Haiti: Their impact on Human Rights and the State’s obligation to protect all citizens. https://www.ohchr.org/Documents/Countries/HT/Executive-summary_EN.pdf.

UN News. Top UN Haiti envoy hails commitment to hold new elections (8. července 2021). https://news.un.org/en/story/2021/07/1095542.

Washington Post. Haiti's presidential election postponed until November (12. srpna 2021) https://www.washingtonpost.com/world/haitis-presidential-election-postponed-until-november/2021/08/12/98062d84-fbc1-11eb-911c-524bc8b68f17_story.html.

Fotografie

[1] Zavražděný prezident Jovenel Moïse na archivním snímku s kanadským premiérem. Jovenel Moïse with Justin Trudeau - Lima, Peru - 2018 (40563706515), autor: Ministerio de Relaciones Exteriores from Perú, 14. dubna 2018, zdroj: Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.0, editace: ořez.