Marián Kočner, slovenský podnikatel vyšetřovaný v souvislosti s nájemnou vraždou investigativního novináře Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové, neuspěl se svou žalobou u Tribunálu Soudního dvora Evropské unie. Napadal u něj shromažďování a následné zveřejnění odposlechů pořízené Europolem i údajné zařazení Kočnerova jména na seznam jedinců napojených na místní mafii.

Před Tribunálem Soudního dvora Evropské unie napadl Kočner dvě vzájemně související aktivity Evropského policejního úřadu (Europolu) - podle Kočnerova tvrzení bylo jimi porušeno jeho právo na soukromí ukotvené v Listině základních práv Evropské unie i v evropském nařízení týkající se zpracovávání osobních dat. Šlo primárně o únik informací z utajených odposlechů pořízených v rámci vyšetřování vraždy Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové, která otřásla Slovenskem v únoru 2018.

Souhrn citlivých informací z vyšetřování, včetně zařazení Kočnera na údajný celoevropský „seznam mafiánů“, který se dostal ke slovenským médiím a umožnil tak řadu nelichotivých článků a tvrzení.  Kočner před Tribunálem vyčíslil vzniklou škodu na sto tisíc eur (v přepočtu přes 2,5 milionu korun). Kočner tuto chybu přičítal právě Europolu, který podle něj měl zajišťovat ochranu citlivých informací, a měl by tak finančně vynahradit škodu vzniklou jejich únikem.

Tribunál chybu Europolu nenašel

Koncem září Tribunál Kočnerovu žalobu zamítl s tím, že nelze právoplatně dokázat, že za zveřejnění těchto citlivých informací médiím mohl právě Europol. V době, kdy se začaly ve veřejném prostoru informace o kauze objevovat, totiž měly informace k dispozici i slovenské vyšetřovací orgány, které mohly být zdrojem pro slovenská média.

Kočner u evropských soudců neuspěl ani s tvrzením, že Europol nechal neoprávněně zveřejnit seznam osob podezřelých z napojení na mafiánské sítě, na kterém údajně figurovalo jeho jméno. Tento seznam měl pak poskytnout podnět slovenským novinářům, kteří začali ve svých článcích Kočnera označovat jako mafiána. Soud ale toto tvrzení odmítl s tím, že není vůbec jisté, jestli takový seznam Europol kdy vypracoval. Poznamenal také, že někteří komentátoři veřejného dění označovali Kočnera za mafiána i před začátkem samotného vyšetřování jeho kauzy evropskou policií. Tribunál tedy odmítl přiznat odškodnění jakékoliv škody, které Kočner po Europolu před soudem požadoval.

Směnky, vraždy, ovlivněné vyšetřování

Marián Kočner si právě odpykává dlouholetý trest za padělání směnek v hodnotě necelých 1,75 miliard korun, kterými podle prokurátorů plánoval ovlivňovat slovenskou televizní stanici Markíza. Doposud nejvážnějšími obviněními, kterým čelí, jsou podezření z nájemné vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové, či další plánované vraždy slovenských prokurátorů a právníka, které se nakonec neuskutečnily. Ani tím ale jeho soudní trable nekončí: v srpnu 2021 seděl Kočner znovu ve slovenské soudní síni a čelil obvinění z maření spravedlnosti. Slovenský soud upřesnil, že čin bude posuzovat jako podezření z křivé výpovědi a křivé přísahy.

Právě případ vraždy Kuciaka a Kušnírové z roku 2018 dostal Kočnera i jeho komplice, Tomáše Szabóa, Alenu Zsuzsovou, a Zoltána Andruskóa, do hledáčku slovenských i nadnárodních policejních orgánů. I když slovenský specializovaný trestní soud zprostil minulý rok Kočnera a Zsuzsovou obžaloby, po odvolání prokurátorů tento osvobozující verdikt zrušil slovenský Nejvyšší soud. „Soud prvního stupně rozhodl předčasně a náležitě nezjistil skutkový stav a nevypořádal se se všemi okolnostmi důležitými pro rozhodnutí. Rozhodnutí tedy náležitě nezdůvodnil,“ komentoval rozhodnutí z letošního června předseda trestního senátu Nejvyššího soudu Peter Paluda. Marián Kočner si tak na soudní lavici ještě chvíli posedí, aniž by se mohl těšit na odškodnění z nizozemského Haagu, kde sídlí centrála Europolu.

 

Zdroje

General Court of the European Union, Press Release No 165/21: The General Court dismisses the action brought by M. Kočner against Europol in the context of the investigation into the murder of the journalist J. Kuciak and his fiancée M. Kušnírová. Press and Information. 29 září 2021 (https://curia.europa.eu/jcms/upload/docs/application/pdf/2021-09/cp210165en.pdf).

Official Journal of the European Union, Action brought on 18 August 2020 — Kočner v Europol (Case T-528/20), C 339/29, 12. října 2021 (https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:62020TN0528:EN:PDF).

Novák, L. Slovenský podnikatel Kočner opět stanul před soudem. Je obviněn z ovlivňování vyšetřování své kauzy. iRozhlas – Zprávy ze světa, 10. srpna 2021 (https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/slovensko-soud-marian-kocner-vysetrovani-ovlivnovani-smenky-motaky_2108101501_tzr).

ČTK, Nejvyšší soud SR zrušil osvobozující verdikt v případu vraždy Jána Kuciaka, Advokátní Deník Online. 16. června 2021 (https://advokatnidenik.cz/2021/06/16/nejvyssi-soud-sr-zrusil-osvobozujici-verdikt-v-pripadu-vrazdy-jana-kuciaka/).

Fotografie

[1] Marian Kočner se svou žalobou o odškodné u evropského soudu neuspěl. SF-IMG 0877-MarianKocner 01, autor: Slavomír Frešo, 5. dubna 2016, zdroj: Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0, editace: ořez.