Od poloviny letošního ledna se Rusko potýká s rozsáhlými celostátními protesty. Hlavní příčinou propuknutí tisícových demonstrací bylo zatčení a následné uvěznění opozičního aktivisty Alexeje Navalného. Ten se posledního půl roku v Berlíně zotavoval z otravy nervově paralytickou látkou typu novičok. Z otravy Navalny obviňuje ruské státní orgány v čele s prezidentem Vladimirem Putinem.

Alexej Navalnyj, právník, opoziční a protikorupční aktivista, lídr politické strany Rusko budoucnosti a zakladatel Protikorupční nadace, který byl v srpnu roku 2020 otráven nervově toxickou látkou novičok, se 17. ledna 2021 vrátil zpět do vlasti. Podle Navalného stojí za pokusem o jeho otravu tajné služby prezidenta Putina. Podle deníku The Wall Street Journal je Navalnyj „mužem, ze kterého má Vladimir Putin největší strach.“ Prezident se současně při svých vyjádřeních přímo vyhýbá označení Navalného jménem a jakoukoliv vinu na pokusu o jeho vraždu odmítá. 

Případ Navalny 

Alexej Navalnyj se na ruské politické scéně pohybuje přibližně od roku 2008. Za poslední roky proslul svými protivládními a protikorupčními kampaněmi, které úspěšně šíří na sociálních sítích. Jeho blog, Twitter a YouTube kanál sledují miliony podporovatelů, zejména z mladších generace, jejichž jazyk Navalnyj zdárně využívá k oslovení co největší části populace. Navalného Protikorupční nadace navíc dlouhodobě upozorňuje a detailně informuje o oficiální korupci v zemi a koncentraci moci v Kremlu, kterou přirovnává k systému carského Ruska. Ze snahy změnit uspořádání a praktiky v zemi chtěl Navalnyj proti Putinovi kandidovat v prezidentských volbách v roce 2018, avšak Centrální volební komise mu tuto činnost nepovolila z důvodu jeho předchozího odsouzení z trestného činu.

Navalnyj byl roku 2014 shledán vinným ze spáchání trestného činu zpronevěry a odsouzen  k k podmíněném trestu odnětí svobody. Během trvání podmíněného odkladu trestu se musí pravidelně hlásit policii. V roce 2017 Evropský soud pro lidská práva (ESLP) odmítl odsouzení Navalného i jeho bratra, kterého se tzv. případ Yves Rocher z roku 2014 také týkal, a zdůraznil, že v procesu došlo k porušení jejich základních práv. Dle ESLP byly rozsudky vnitrostátních soudů zcela zjevně nesmyslné a navíc protkány svévolí. ESLP shledal, že v případě Navalného i jeho bratra došlo k porušení jejich práva na spravedlivý proces a principu nullum crimen sine lege (není trestného činu bez zákona). Ruský nejvyšší však následně odsouzení obou bratrů potvrdil. Alexej Navalnyj byl odsouzen k trestu odnětí svobody na tři a půl roku s podmíněným odkladem a jeho bratr vykonává trest odnětí svobody v délce tří a půl roku.

Pokus o Navalného otravu v roce 2020 mu v naplňování podmínek podmíněného trestu zamezil. Podle Navalneho právního týmu se jedná o absurdní situaci, kterou však v závěru soud označil za nedodržení podmínek trestu, a to i přesto, že je známo, že se Navalnyj pět měsíců léčil z pokusu o otravu novičokem v berlínské nemocnici a že část této doby strávil v kómatu. Evropská unie odsoudila přístup ruské strany v Navalného procesu a uvalila na šest předních ruských úředníků a na Ruské centrum pro výzkum chemických zbraní sankce za účast na pokusu o otravu.

I přes zmíněné skutečnosti byl Navalnyj po svém návratu z Berlína odsouzen k téměř třem rokům odnětí svobody za porušení podmínek podmíněného trestu. Opakovaně se obhajoval, že se těsně před pokusem o jeho otravu pravidelně policii hlásil dokonce dvakrát do měsíce. Podle jeho slov je jeho případ aktuálně vykonstruovaný za účelem jeho umlčení. 

Celostátní protesty za propuštění Navalného

Návrat Navalného do Ruska, jeho okamžité zatčení a následné uvěznění spustilo vlnu masivních protestů napříč celou zemí. Proti protestujícím od počátku nepokojů zasahovaly ozbrojené státní složky, které se nezdráhaly použít sílu nebo tisíce demonstrantů zadržet za jejich účast na protivládní demonstraci. Protestujícím v jejich podpoře Navalného nezabránily v některých částech Ruska ani velké mrazy. Lidé demonstrovali i v teplotách -50 °C.

V rámci protestů za Navalného zproštění viny byly zadrženy tisíce osob a podle jedné z ruských skupin pro lidská práva, která monitoruje rozsah veřejných shromáždění, bylo v průběhu protestů 23. ledna 2021 zadrženo nejvíce osob za jeden den. Jednalo se o téměř čtyři tisíce protestujících. Protest v Moskvě byl současně nejrozsáhlejším za posledních sedm let. Mezi zadrženými bylo i několik spolupracovníků Navalného, včetně jeho manželky Yulii.

Protesty, a především policejní zásahy proti demonstrantům od samého počátku shromáždění doprovázelo nadměrné užití sily – protestující se často stávali terčem násilí – byli biti i kopáni a mnozí následně potřebovali lékařské ošetření. Policejní brutalita z protestů byla mimo jiné zachycena několika médii i běžnými občany a poté sdílena na sociálních sítích. Praktiky masových demonstrací v Rusku tak shlédl celý svět. Na základě dostupných materiálů se zástupci demokratických zemí opětovně shodují, že jednání ruských státních orgánů je v rozporu s  principy demokratického právního státu. Státní aparát záměrně přistupuje k potlačování svobody slova a možnosti mírového protestu. Základní lidská práva jsou v Rusku rozsáhle porušována. 

Navalnyj je nyní politickým vězněm, za jehož osvobození volají tisíce ruských občanů i politických zástupců a aktivistů z celého světa. Ruská strana však nadále hraje podle „svých pravidel.” Sankce západních států ani nedávný impulz ze strany Evropského soudu pro lidská práva vybízející k propuštění Navalného tak zatím zůstávají bez odezvy. Naopak se zdá, že se úroveň lidských práv v zemi neustále zhoršuje. 

 

Zdroje

Aitkhozhina, Damelya. Russian Court Rules to Jail Navalny, Ruling Could Spur Country-Wide Protests. Human Rights Watch. 2/2/2021 (https://www.hrw.org/news/2021/02/02/russian-court-rules-jail-navalny).

Alexei Navalny: Russia’s vociferous Putin critic. BBC. 2/2/2021 (https://www.bbc.com/news/world-europe-16057045).

´Release´ Alexei Navalny, European Court of Human Rights tells Russia. DW. 17/2/2021 (https://www.dw.com/en/release-alexei-navalny-european-court-of-human-rights-tells-russia/a-56600777).

Russia dismisses European Court for Human Rights‘ call to free Navalny. Reuters. 17/2/2021 (https://www.dw.com/en/release-alexei-navalny-european-court-of-human-rights-tells-russia/a-56600777).

Russia: Police Detain Thousands in Pro-Navalny Protests. Human Rights Watch. 25/1/2021 (https://www.hrw.org/news/2021/01/25/russia-police-detain-thousands-pro-navalny-protests).

Russia: UN rights office ´deeply dismayed´by Navalny sentencing. UN News. 3/2/2021 (https://news.un.org/en/story/2021/02/1083682).

Three things to know about Navalny’s 2014 fraud case. The Economic Times. 2/2/2021 (https://economictimes.indiatimes.com/news/international/world-news/three-things-to-know-about-navalnys-2014-fraud-case/articleshow/80642704.cms).

Fotografie 

[1] Alexej Navalnyj. Alexei Navalny, autor: Evgeny Feldman/Novaya Gazeta, 6. květen 2013, zdroj: Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0, editace: ořez.