Stovky povstalců zaútočily koncem března na město Palma nacházející se blízko centra těžby zkapalněného zemního plynu. Teroristické skupiny ohrožují bezpečnost v provincii Cabo Delgado a fungování projektu již od roku 2017.

Město Palma leží na severu Mozambiku v blízkosti místa Afungi, kde probíhá projekt těžby zemního plynu francouzské společnosti Total. Ta na místě započala roku 2010 výstavbu centra na těžbu ropy a zkapalněného zemního plynu v hodnotě 20 miliard dolarů. Od konce roku 2020 však byla po sérii povstaleckých útoků práce na stavbě pozastavena a zaměstnanci společnosti byli z místa evakuováni.

Březnový útok

K březnovým útokům došlo ve městě Palma pouze pár hodin poté, co energetická společnost oznámila postupné obnovení prací na projektu. Okolo místa projektu bylo vybudováno 25 kilometrů dlouhé ochranné pásmo a pracovníci se měli začátkem dubna začít vracet do práce. Stovky zaměstnanců pocházejících z Jihoafrické republiky, Británie a Francie žijí právě v Palmě.

Březnový útok začal střelbou v ulicích ze strany asi stovky útočníků, načež se lidé začali schovávat v okolních hotelích. Součástí snahy o záchranu pracovníků bylo jejich přemístění. K hotelu, kde se schovávalo na 200 lidí, proto společnost [1] vyslala konvoj 17 záchranných vozidel. Pouze sedmi vozům se však podařilo dostat na pobřeží, cestu do bezpečí sedm lidí nepřežilo a další byli zraněni. 

I několik týdnů po útocích zůstávají informace z místa činu kusé, jelikož hned po propuknutí nepokojů došlo k vypnutí komunikačních sítí. Z dostupných informací vyplývá, že i měsíc po útocích byli lidé nuceni setrvat v blízkosti centra těžby Afungi a mají omezený přístup k jídlu. Vláda totiž blokuje přístup humanitárním organizacím, které nemohou poskytnout odpovídající humanitární pomoc. Společnost Total koncem dubna ohlásila zásah vyšší moci a stáhla všechny své zaměstnance.

Dlouhodobá neklidná situace

Bouřlivý stav je v provincii Cabo Delgado dlouhodobě. Povstalci skupiny Al-Šabáb (skupina odlišná od stejnojmenné teroristické organizace, která operuje v Somálsku) hlásící se k tzv. k Islámskému státu začali na severu země útočit v říjnu 2017, v posledním roce však došlo k prudkému zhoršení situace. Během roku 2020 došlo k více než 570 násilným útokům. Dochází k zapalování vesnic a zabíjení civilistů, zejména pak k únosům žen a dětí a stínání hlav. Doposud kvůli probíhajícímu násilí zemřely skoro tři tisíce lidí.

Humanitární krize vyhnala z domovů přes 300 tisíc lidí a více než 700 tisíc osob potřebuje humanitární pomoc. Přístup k humanitární pomoci je značně omezený od června loňského roku, kdy Mezinárodní výbor Červeného kříže a Lékaři bez hranic pozastavili svou činnost v blízkých oblastech kvůli rostoucí nestabilitě. K té dlouhodobě přispívá vysoká míra chudoby i spory o půdu a nedostatek pracovních míst. Povstalci skupiny Al-Šabáb tak mají značný úspěch při rekrutování nových mladých sil. 

Mozambická vláda

Na odpor se skupině staví mozambické bezpečnostní složky. Některé mezinárodní lidskoprávní organizace monitorující dění uvedly, že během protiteroristických operací v Cabo Delgado byly i mozambické bezpečnostní složky zapojeny do porušování lidských práv, a to zejména do únosů, použití nepřiměřeného násilí vůči civilistům, zastrašování, mučení i mimosoudních poprav. Vláda tato jednání nijak dle veřejných informací nevyšetřila, navíc brání lidskoprávním organizacím a novinářům v přístupu do regionu a situaci je tak těžké monitorovat.

V březnu si mozambická vláda přizvala na pomoc vojenské poradce z USA. Ti mají pomoci vycvičit místní síly v boji proti islámským radikálům a zabránit tak šíření terorismu a násilného extremismu. Americká vláda také počátkem března přidala skupinu Al-Šabáb na seznam zahraničních teroristických organizací. Podporu Mozambiku, své bývalé kolonii, vyjádřilo i Portugalsko, které rovněž poskytlo pomoc formou výcviku místní námořní pěchoty.

Poznámky

[1] Záchranných akcí se dle dostupných zpráv nezúčastnily vládní bezpečnostní složky.

Zdroje

Ahmed, Kaamil. Mozambique insurgency: 20,000 still trapped near gas plant six weeks after attack. The Guardian. (7. května 2021) https://www.theguardian.com/global-development/2021/may/07/mozambique-insurgency-20000-still-trapped-near-gas-plant-six-weeks-after-attack

AlJazeera. Who are the fighters launching attacks in northern Mozambique? (29. března 2021) https://www.aljazeera.com/news/2021/3/29/who-are-the-fighters-launching-attacks-in-northern-mozambique.

Amnesty International. MOZAMBIQUE: CALL FOR HUMAN RIGHTS SENSITIVITY. (2021) https://www.justice.gov/eoir/page/file/1360691/download.

Bearak, Max. As militants overrun Mozambique oil town, fears rise of ‘humanitarian catastrophe’.Washington Post. (31. března 2021) https://www.washingtonpost.com/world/2021/03/31/mozambique-palma-attack-insurgency/.

Beaumont, Peter. Mozambique: up to 60 missing after insurgents attack convoy. The Guardian. (29. března 2021) https://www.theguardian.com/world/2021/mar/28/mozambique-up-to-60-missing-after-insurgents-attack-convoy.

Business & Human Rights Resource Centre. Mozambique: Fresh attacks throw into turmoil plans to restart construction activities on Total’s $20 billion LNG project. (1. dubna 2021) https://www.business-humanrights.org/en/latest-news/mozambique-fresh-attacks-throw-into-turmoil-plans-to-restart-construction-activities-on-totals-20-billion-lng-project/.

Business & Human Rights Resource Centre. Mozambique: Natural gas project led my oil giant causing unrest, fighting & attacks by Islamic militants. (1. dubna 2021) https://www.business-humanrights.org/en/latest-news/mozambique-natural-gas-project-led-my-oil-giant-causing-unrest-fighting-attacks-by-islamic-militants/.

Giles, Christopher, Mwai Peter. Mozambique conflict: What's behind the unrest? BBC. (29. března 2021) https://www.bbc.com/news/world-africa-56441499.

Human Rights Watch. World Report 2021. Mozambique. Events of 2020 (2021) https://www.hrw.org/world-report/2021/country-chapters/mozambique.

Mozambique LNG. Press Release: Mozambique LNG project resumes construction activities. (24. března 2021) https://www.mzlng.total.com/en/press-releases/mozambique-lng-project-resumes-construction-activities.

Reuters. Total to resume Mozambique LNG work after security reinforced. (24. března 2021) https://www.reuters.com/article/idUSKBN2BG122.

The Guardian. Mozambique: French energy giant Total withdraws after militant attacks. (3. dubna 2021) https://www.theguardian.com/world/2021/apr/03/mozambique-french-energy-giant-total-withdraws-after-militant-attacks.

Fotografie

[1] Provincie Cabo Delgado. Cabo Delgado Province in Mozambique 2018, autor: NordNordWest, 12. listopadu 2018, zdroj: Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 DE, editace: ořez.