Začátkem března 2024 se Nikaragua obrátila na Mezinárodní soudní dvůr (MSD) s obviněním, že Německo porušuje Úmluvu o genocidě, Ženevské úmluvy a principy mezinárodního humanitárního práva. Důvodem je poskytování zbraní a finančních prostředků Izraeli, čímž dle Nikaraguy nepřímo podporuje genocidu v Pásmu Gazy. Německo tato obvinění striktně odmítlo.

Německo údajně napomáhá ke genocidě

Podle Úmluvy o zabránění a trestání zločinu genocidia má každá smluvní strana  povinnost podniknout veškeré možné kroky k předcházení genocidy. Nikaragua tvrdí, že Německo tuto povinnost porušilo, jelikož  Izraeli poskytuje  politickou, finanční a zejména vojenskou podporu a současně zastavilo finanční podporu Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA), jelikož UNRWA údajně podporovalo bojovníky Hamásu.  

Německo v roce 2023 schválilo prodej zbraní do Izraele v celkové hodnotě 326,5 milionů eur, což ho činí druhým největším dodavatelem zbraní pro Izrael hned po Spojených státech amerických. Co se financování UNRWA týče, přesto, že se již v březnu 2024 prokázalo, že UNRWA ve skutečnosti nepodporovala bojovníky Hamásu, Německo stále neobnovilo finanční podporu úřadu. Dle Nikaraguy tím mělo Německo porušit své povinnosti, ke kterým se zavázalo, jelikož nejenže nečiní žádné kroky k zabránění genocidě, ale dokonce ji i nepřímo podporuje.

Daniel Müller, právní zástupce Nikaraguy, pak při veřejném slyšení před MSD uvedl, že je zcela absurdní, aby Německo na jednu stranu poskytovalo Palestině humanitární pomoc, a na straně druhé zásobovalo Izrael zbraněmi.

Čeho se Nikaragua domáhá? 

Nikaragua se vedle určení, že Německo porušuje výše uvedené závazky, domáhá také vydání předběžných opatření. Těmi Nikaragua usiluje o to, aby Německo co nejdříve zastavilo svou finanční a vojenskou pomoc Izraeli, zejména pokud jde o poskytování zbraní. Druhotně pak žádá, aby Německo obnovilo finanční podporu UNRWA. Vzhledem k naléhavosti má žádost o vydání předběžných opatření přednost před všemi ostatními případy. 

Veřejná slyšení ohledně ustanovení předběžných opatření proběhla 8. a 9. dubna. Předpokládá se, že rozhodnutí o předběžných opatřeních bude vydáno už za několik týdnů, rozhodnutí o jádru věci ale může trvat i několik let.[1]

Nikaragua se snažila do svých obvinění zahrnout i Spojené státy americké. Ty si však při ratifikaci Úmluvy o genocidě vyhradily právo jakékoli předložení sporu soudu nejprve odsouhlasit. Spojené státy americké obecně neuznávají pravomoc MSD, vyjma případů, kdy se soudním řízení Spojené státy výslovně souhlasí.[2] Je tak téměř nemožné dostat Spojené státy americké kvůli dodávce zbraní Izraeli před soud. 

Reakce Německa na obvinění

Během veřejného slyšení MSD o žádosti Nikaraguy o ustanovení předběžných opatření vůči Německu byla všechna obvinění Nikaraguy Německem odmítnuta. Tania von Uslar-Gleichen, právnička německého Ministerstva zahraničních věcí, uvedla, že Nikaragua nemá pro svá obvinění žádný faktický ani právní základ. 

Další stížnosti před MSD v současném izraelsko-palestinském konfliktu

Obvinění Nikaraguy vůči Německu není jediným obviněním před MSD učiněným v rámci současného izraelsko-palestinského konfliktu. Již před časem obvinila Jihoafrická republika z genocidy Izrael – ten však veškerá obvinění z genocidy popřel s tvrzením, že jedná pouze v rámci sebeobrany. 

MSD ale v rámci předběžných opatření Izraeli mimo jiné nařídil, aby přijal veškerá možná opatření, která by genocidě zabránila. MSD také Izraeli přikázal důsledně zajišťovat obyvatelům Pásma Gazy humanitární pomoc. Jihoafrická republika pak na začátku března požádala o vydání dodatečných předběžných opatření, které soud v dubnu vydal. Stížnost Nikaraguy vůči Německu je tak již druhou stížností před MSD v současném izraelsko-palestinském konfliktu. 

 

Poznámky

[1] Soud v mezičase již předběžné opatření vydal. O jeho obsahu Vás budeme informovat v příštím čísle Bulletinu. 

[2] Spojené státy původně přijaly obecnou jurisdikci MSD, ale v roce 1985 tento souhlas odvolaly poté, co MSD vydal nepříznivé rozhodnutí ve věci týkající se americké vojenské intervence v Nikaragui. Spojené státy tak uznávají jurisdikci MSD pouze v individuálních případech, a to buď na základě výslovného souhlasu nebo na základě smluv, které obsahují klauzuli zakládající MSD jurisdikci i nad USA.

Zdroje

International Court of Justice. (2024). The Republic of Nicaragua institutes proceedings against the Federal Republic of Germany and requests the Court to indicate provisional measures. Dostupné z https://www.icj-cij.org/sites/default/files/case-related/193/193-20240301-pre-01-00-en.pdf

International Court of Justice. (2024). Proceedings instituted by Nicaragua against Germany on 1 March 2024 - Request for the indication of provisional measures. Dostupné z

https://www.icj-cij.org/sites/default/files/case-related/193/193-20240315-pre-01-00-en.pdf

Germany slaps down Nicaragua’s charge it facilitates ‘genocide’ in Gaza (2024, duben 9.). politico.eu. Získáno z https://www.politico.eu/article/germany-rejects-nicaragua-accusations-facilitation-genocide-gaza-israel-hamas-war/

Corder, M. (2024, duben). Nicaragua urges top UN court to halt German military aid to Israel because of its assault in Gaza. apnews.com. Získáno z https://apnews.com/article/israel-gaza-nicaragua-germany-genocide-court-807076bcf398f231429057c0c3a4624d

Murphy, M. (2024, duben). Germany faces genocide case over Israel weapon sales. bbc.com. Získáno z https://www.bbc.com/news/world-middle-east-68759146

Sharp, A. (duben, 2024) Nicaragua Accuses Germany of ‘Facilitating’ Genocide in Gaza. foreignpolicy.com. Získáno z

https://foreignpolicy.com/2024/04/08/nicaragua-germany-icj-hearing-israel-gaza-genocide/

Fotografie

Veřejná slyšení před MSD ve věci proběhla 8. a 9. dubna 2024. International Court of Justice, autor: Victor R. Ruiz, 16. říjen 2016, zdroj: Flickr, CC BY 2.0 DEED.