Súdán se již rok a půl potýká s občanskou válkou, která výrazně prohloubila existující problémy v zemi a způsobila jednu z nejnaléhavějších humanitárních krizí současnosti. Zatímco mezinárodní snahy o vyjednání příměří a poskytnutí humanitární pomoci selhávají, v zemi se šíří hladomor a nemoci. Jaké jsou příčiny konfliktu a proč válka tak závažně dopadá na civilní obyvatelstvo?
Příčiny současného konfliktu
Občanská válka v Súdánu vypukla v polovině dubna minulého roku, kdy započaly boje mezi súdánskou armádou a paramilitární organizací Jednotky rychlé podpory (Rapid Support Forces, dále „RSF“) v okolí hlavního města Chartúmu. Stalo se tak poté, co RSF rozmístily své jednotky po území Súdánu, což súdánská armáda vyhodnotila jako hrozbu. Kdo konkrétně boje zahájil nicméně zůstává nejasné a obě strany se obviňují navzájem. Konflikt se následně z hlavního města rychle rozšířil po celé zemi.
Současný střet pramení z pokračujícího napětí z nedávných let. RSF se zformovaly v roce 2013 z jednotek arabských milic Džandžavíd a původně bojovaly spolu se súdánskou armádou pod vedením bývalého prezidenta Umara al-Bašíra proti povstaleckým skupinám během konfliktu v Dárfúru [1]. Již v té době byly RSF podezřívány z podílení se na genocidě a etnických čistkách Masalitů a dalších nearabských komunit v regionu, vysídlování obyvatelstva, sexuálního násilí a dalších zločinů.[2]
Autoritářský prezident al-Bašír, který zemi vládnul od převratu v roce 1989, byl ze své pozice v roce 2019 svržen. To zpočátku vedlo k demokratizačním procesům a ustanovení přechodné vlády vedené premiérem Abdallem Hamdokem. Vláda ale byla rozpuštěna po vojenském převratu v říjnu 2021, po němž se k moci dostala rada generálů. Převrat byl proveden súdánskou armádou a jednotkami RSF. Obě skupiny se následně podílely na moci ve státě.
Vládcem Súdánu se od té doby de facto stal generál Abdel Fattah al-Burhan, který stojí v čele armády. Vůdce RSF, Mohamed Hamdan Dagalo známý také jako Hemedti, se stal jeho zástupcem. Dohady okolo rozdělení moci a postavení RSF nicméně nadále rozdělovaly obě strany, což nakonec vedlo k rozhoření občanské války na celém území Súdánu.
Boje a násilí nabírají na obrátkách
Spor si od počátku vyžádal velké množství civilních obětí a na mnoha místech poškodil základní infrastrukturu. Odhady počtu mrtvých se v současnosti pohybují mezi 15 a 20 tisíci. Na konci září tohoto roku se boje zintenzivnily po ofenzivě armádních složek mířené na pozice RSF v okolí Chartúmu.
Podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch jsou v konfliktu používány zbraně pocházející mimo jiné ze Spojených arabských emirátů, Číny, Ruska nebo Íránu, a to i přes to, že na dovoz zbraní do země platí od roku 2004 embargo schválené rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Některé důkazy také naznačují, že RSF využívají též podpory dalších sousedních států a Wagnerovy skupiny.[3]
Především RSF jsou přitom podezřívány z cílených útoků na příslušníky etnické minority Masalitů a dalších nearabských národů v Dárfúru. Postup RSF může pravděpodobně svou závažností dosahovat až etnických čistek. Podle speciální poradkyně na prevenci genocid při OSN Alice Wairimu Nderitu čelí Dárfúr rostoucímu riziku genocidy.
Radhouane Nouicer, expert Vysokého komisaře OSN pro lidská práva na situaci v Súdánu, také upozornil na zprávy o popravách civilistů. V severních částech Chartúmu mělo být příslušníky armády a s ní spřízněné islamistické milice Al-Bara' ibn Malik popraveno asi 70 mladých mužů, kteří měli údajně podporovat RSF. Súdánská armáda obvinění z válečných zločinů popírá.
Humanitární krize nevídaných rozměrů
Súdán zažíval vážnou politickou a ekonomickou nestabilitu již před vypuknutím občanské války. Kromě jiného se v Súdánu totiž zdržovala i druhá největší populace migrantů a uprchlíků na africkém kontinentu. Ti do země přišli již dříve kvůli konfliktům a problémům v okolních státech.
Od počátků bojů v polovině dubna 2023 muselo údajně opustit své domovy více než deset milionů obyvatel. Přibližně dva miliony uprchlíků utekly do zahraničí, zejména do sousedního Čadu, Egypta, Středoafrické republiky, Etiopie, Libye či Jižního Súdánu. Zbytek obyvatel zůstal vnitřně vysídlený.
Nejurgentnějším problémem v oblasti je akutní nedostatek potravin, kvůli čemuž stávající situace v zemi podle humanitárních pracovníků OSN aktuálně představuje největší krizi na světě. Polovina obyvatelstva, tedy přibližně 26 milionů lidí, se potýká s hladověním. Akutně podvyživených je nejméně 13,6 % obyvatelstva. V táboru pro vnitřně vysídlené osoby Zamzam, kde v současnosti přebývá kolem půl milionu lidí, byl potvrzen hladomor. Stejná situace hrozí v mnoha dalších oblastech.
Hladomor a nedostatek potravin a léků jsou také zneužívány znepřátelenými stranami, které v některých případech blokují dodávky jídla, vody či léčiv civilnímu obyvatelstvu. Část obyvatelstva také opustila své domovy právě z důvodu nedostatku potravin a nemožnosti si potraviny nadále kvůli bojům pěstovat. Situace v táborech pro uprchlíky je ale jen zřídkakdy lepší.
Na celém území Súdánu byly zničeny nebo jsou mimo provoz až tři čtvrtiny všech zdravotnických zařízení. Nedostupnost základních zdravotnických služeb o to více napomáhá šíření vážných onemocnění, například cholery, malárie, horečky dengue nebo spalniček. Dalším vážným problémem je všudypřítomné sexuální a genderově podmíněné násilí, které sužuje především ženy a dívky. V zemi také od začátku konfliktu neprobíhá žádná výuka pro děti.
Krizi navíc prohlubují dopady klimatických změn, především ve formě období sucha střídaného se silnými záplavami, které mimo jiné znemožňují obyvatelstvu pěstovat plodiny a komplikují přístup humanitární pomoci do nejvíce postižených oblastí.
Volání po míru a mezinárodní pomoci
Expert OSN Radhouane Nouicer, který zemi v červenci navštívil, představitele armády a RSF dlouhodobě vyzývá k dodržování humanitárního práva, větší ochraně civilistů a umožnění humanitární pomoci. Dosavadní jednání iniciované mezinárodním společenstvím měla pouze omezené výsledky v podobě alespoň částečného umožnění přísunu humanitární pomoci. To se podařilo v rámci srpnových mírových jednání ve Švýcarsku pod vedením USA a s přispěním Egypta, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů.
Rada bezpečnosti OSN v červnu také přijala rezoluci požadující větší ochranu civilního obyvatelstva a stažení sil RSF z okolí města El Fasher v Dárfúru. Pro přijetí rezoluce hlasovalo 14 členů Rady, jediné Rusko se zdrželo. K výzvám ke zvýšení mezinárodní pozornosti namířené na Súdán se v září tohoto roku připojilo také Valné shromáždění OSN s podporou Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí a Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.
Kromě omezeného přístupu se humanitární organizace a plány pomoci pod záštitou OSN potýkají také se závažným podfinancováním. Podle předpovědí humanitárních pracovníků a expertů OSN se přitom situace v Súdánu bude během následujících měsíců nadále zhoršovat, nikoli lepšit. S prodlužováním konfliktu a rozšiřováním se hladomoru a nemocí proto bude adekvátní humanitární pomoc stále potřebnější.
Poznámky
[1] Konflikt v Dárfúru probíhal v letech 2003 až 2020 v regionu na západě Súdánu. Milice Džandžavíd bojovaly na straně armády pod prezidentem al-Bašírem od počátku konfliktu.
[2] Situace v Dárfúru, konkrétně podezření z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, je od roku 2005 také vyšetřována před Mezinárodním trestním soudem. Přestože Súdán není stranou Římského statutu, soud získal jurisdikci nad touto oblastí v návaznosti na rezoluci Rady bezpečnosti OSN. V současnosti soud nadále eviduje pět z původních šesti případů jako otevřené, včetně obviněného prezidenta Umara al-Bašíra.
[3] Wagnerova skupina je ruská paramilitární organizace zapojená do několika konfliktů na africkém kontinentu, například v Libyi či Středoafrické republice, stejně tak jako do války v Sýrii a na Ukrajině. Její příslušníci jsou v mnoha případech podezřelí z páchání válečných zločinů a porušování lidských práv.
Zdroje
Amnesty International. (2024). Destruction and Violence in Sudan. Dostupné z https://www.amnesty.org/en/projects/sudan-conflict/.
Center for Preventive Action. (2024, říjen 3). Civil War in Sudan. Získáno z https://www.cfr.org/global-conflict-tracker/conflict/power-struggle-sudan.
Elbagir, N. & Mezzofiore, G. & Qiblawi, T. & Arvanitidis, B. (2023, duben 21). Exclusive: Evidence emerges of Russia’s Wagner arming militia leader battling Sudan’s army. CNN. Získáno z https://edition.cnn.com/2023/04/20/africa/wagner-sudan-russia-libya-intl/index.html.
ICC. Darfur, Sudan. Dostupné z https://www.icc-cpi.int/darfur.
Magdy, S. (2024, září 8). UN official says Sudan’s war has killed at least 20,000 people. AP News. Získáno z https://apnews.com/article/sudan-military-rsf-war-f885e161c4eb4151377c25a20929de25.
Mishra, V. (2024, září 18). Sudan: UN urges immediate action to stop fighting in El Fasher. UN News. Získáno z https://news.un.org/en/story/2024/09/1154511.
Mishra, V. (2024, říjen 3). Sudan war: ‘Horror’ grows as reports of summary executions emerge. UN News. Získáno z https://news.un.org/en/story/2024/10/1155296.
OCHA. (2024, říjen 1). Sudan Humanitarian Update (1 October 2024). Dostupné z https://www.unocha.org/publications/report/sudan/sudan-humanitarian-update-1-october-2024.
Ochieng, B. & Chibelushi, W. (2024, červen 13). Sudan war: A simple guide to what is happening. BBC. Získáno z https://www.bbc.com/news/world-africa-59035053.
OHCHR Press Releases. (2024, říjen 2). Sudan: UN expert calls for urgent protection of civilians in Khartoum amid alarming reports of summary executions. Získáno z https://www.ohchr.org/en/press-releases/2024/10/sudan-un-expert-calls-urgent-protection-civilians-khartoum-amid-alarming.
Plett Usher, B. (2024, říjen 2). Sudan army vows to fight on despite peace efforts. BBC. Získáno z https://www.bbc.com/news/articles/c4g022m0kmro.
UNHCR. (2024, srpen 7). Sudan Crisis Explained. Získáno z https://www.unrefugees.org/news/sudan-crisis-explained/.
UNHCR Press Releases. (2024, září 25). Global community to urge action on escalating Sudan crisis at UN General Assembly. Získáno z https://www.unhcr.org/news/press-releases/global-community-urge-action-escalating-sudan-crisis-un-general-assembly?utm_source=Klaviyo&utm_medium=campaign&_kx=mD2wi3slNOx8SaNExxcRm6s5S6IkWmOVn05MArl4Wck.U4qgRF.
UN HRC. (2024, červenec 12). Sudan: UN expert raises alarm at dire human rights situation. Získáno z https://www.ohchr.org/en/press-releases/2024/07/sudan-un-expert-raises-alarm-dire-human-rights-situation.
UN Meetings Coverage and Press Releases. (2024, červen 13). Adopting Resolution 2736 (2024) with 14 Votes in Favour, Russian Federation Abstaining, Security Council Demands Rapid Support Forces Halt Siege of El Fasher, Sudan. Získáno z https://press.un.org/en/2024/sc15728.doc.htm.
UN News. (2024, září 24). Sudan crisis must not be forgotten by world leaders, says UN food agency. Získáno z https://news.un.org/en/story/2024/09/1154756.
UN News. (2024, září 25). Sudan crisis: Top ministers meet in New York in call for concerted action. Získáno z https://news.un.org/en/story/2024/09/1154851.
Fotografie
Mezi súdánskými uprchlíky je také mnoho dětí. Children queue for water in the Jamam refugee camp (7118755769), autor: DFID - UK Department for International Development, 25. duben 2012, zdroj: Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.0 DEED.