Loňský rok přinesl ruku v ruce s pandemií také úpadek demokracie a svobod po celém světě. Tento trend přetrvává již patnáctým rokem. Počet zemí, ve kterých úpadek demokracie nastal, značně převýšil počet zemí, ve kterých se úroveň demokracie zvedla, a to s největším rozdílem od roku 2006.

Demokracie ve světě ubývá již patnáctým rokem po sobě. S tímto zjištěním přichází organizace Freedom House (FH) ve své každoroční zprávě o stavu demokracie Freedom in the World 2021. Tyto výsledky korespondují s výsledky uvedenými ve zprávě Democracy Index 2020 vydané The Economist Intelligence Unit (EIU).

Jak se indikátory sestavují

Ve zprávě analytici EIU hodnotí stav demokracie ve státě na základě 60 indikátorů z pěti oblastí: volební proces a pluralismus, občanské svobody, fungování vlády, politická kultura a politická participace. Zmíněné kategorie jsou hodnoceny na škále od 1 do 10, přičemž výsledné ohodnocení země je průměrem těchto pěti kategorií. Dle výsledku se země zařadí mezi čtyři typy režimů: úplnou demokracii (více než 8 bodů), nedokonalou demokracii (více než 6 bodů), hybridní režim (více než 4 body), nebo režim autoritářský (4 body a méně).

Metodologie zprávy Freedom in the World 2021 se liší. Demokracie se měří 25 indikátory, které jsou bodovány od 0 do 4. Ve dvou kategoriích lze souhrnně získat 100 bodů, přičemž v kategorii politických práv se jedná o 40 bodů a v kategorii občanských svobod o zbývajících 60. Na základě zjištěného skóre získají země status svobodné, částečně svobodné či nesvobodné země.

Zpráva The Economist Intelligence Unit

Dle indikátorů EIU pouze 49,4 % světové populace žije v demokracii, ať už plné nebo s nedostatky. V plné demokracii žije pouze 8,4 % obyvatel. Více než třetina populace pak žije pod autoritářským režimem, z toho velkou část tvoří obyvatelé Číny. Průměrné skóre demokratického indexu spadlo oproti loňskému roku z 5,44 na 5,37 a ke zhoršení došlo ve všech zkoumaných regionech. Jedná se o nejhorší výsledek od roku 2006, kdy začaly reporty Democracy Index vycházet.

Ze 167 zkoumaných zemí pod jednu z forem demokracie spadá 75 zemí, což činí 44.9 %. Za plnou demokracii lze označit 23 zemí (v roce 2019 jich bylo 22), demokracií s nedostatky je letos 52 (vloni 54 zemí). Ze zbývajících 92 zemí se v autoritářském režimu nachází 57 zemí (54 zemí v roce 2019) a 35 států je možno označit za hybridní režimy (pokles z loňských 37). 

Zpráva Freedom House

Výsledky Freedom in the World 2021 zhoršující se stav demokracie ve světě potvrzují. V roce 2020 za svobodné označují 82 zemí, částečně svobodné 59 zemí, a nesvobodných je 54 zemí. Za posledních patnáct let je počet svobodných zemí nejnižší a zároveň je počet nesvobodných nejvyšší. Méně než 20 % světové populace žije ve svobodných zemích, což je nejnižší číslo dokonce od roku 1995.

Pandemie příčinou?

Hlavní příčinou poklesu demokracie v loňském roce bylo zcela zřejmě vypuknutí pandemie Covid-19. Počáteční nejasnosti okolo nového koronaviru a chaos, který doprovázel nástup pandemie, vedl vlády zemí po celém světě k přijímání různých ochranných opatření omezujících lidská práva.

Základní lidská práva a svobody nebyly dotčeny pouze na základě vydávání restriktivních opatření, v jejichž rámci byla omezována svoboda pohybu jednotlivců, právo na shromažďování a další sociálně-ekonomická práva. Demokracie byla oslabována i v důsledku uplatňování cenzury – na počátku pandemie Čína bránila šíření informací o výskytu koronaviru, autoritářský Turkmenistán a Nikaragua popíraly existenci koronaviru a zakázaly zveřejňování s ním souvisejících informací.

Kromě států s autoritářským režimem se také vlády v demokratičtější části světa mnohdy uchýlily k využití nouzového stavu nejen ve prospěch boje s virem, ale také ve svůj vlastní. V Maďarsku tak učinil premiér Viktor Orbán, když posílil své pravomoci vyhlášením nouzového stavu na neomezeně dlouhou dobu, zrušil volby a rovněž omezil finanční podporu opozičním stranám.

Vítězové a poražení

Problém mají i tradičně za demokracii označované Spojené státy americké, které zůstávají demokracií nedokonalou. Politicky motivovaná protipandemická ochranná opatření, nejasnosti okolo vysoké a rasově různorodé úmrtnosti na koronavirus, rasová diskriminace samotná i vysoká brutalita policejních zákroků podtrhují systémovou nefunkčnost a přispívají k nestabilnosti demokracie v USA.

Zmíněné události vedly sice ke zvýšenému zájmu o politické dění a vysoké účasti v prezidentských volbách, zpochybňování výsledků voleb poraženým prezidentem Trumpem však nadále prohloubilo rozdělení společnosti i nedůvěru v média a státní instituce. K vyhrocení nestabilní situace došlo počátkem letošního roku útokem na Kapitol, který je sídlem zákonodárného sboru.

Obě zprávy označují za vítěze loňského roku Taiwan. V žebříčku Democracy Index poskočil o celých 20 míst na 11. místo. Tím došlo ke změně statusu z nedokonalé demokracie na demokracii úplnou. Účinně ustál boj s koronavirem, a to při zachování respektu k lidským právům a svobodám. Ochranné pomůcky, dodržování expertních doporučení, efektivní trasování spolu s geografickou polohou přispělo k tomu, že se podařilo dostat pandemii rychle pod kontrolu.

To vše navzdory dlouhodobému tlaku Číny, která tlačila Světovou zdravotnickou organizaci, aby Taiwan vyloučila ze Světového zdravotnického shromáždění. Výhrůžky a tlak Číny se stupňoval po lednových volbách, kdy taiwanští obyvatelé nepodlehli dezinformační kampani vedené Pekingem a znovuzvolili demokratickou prezidentku Tsai Ing-wen.

Česká republika

Česká republika se ve zprávě Democracy Index dostala na 31. příčku s celkovým skóre 7,67. To ji činí nedokonalou demokracií. Nejvyšší skóre má v kategorii volební proces a pluralismus, a to 9,58, dále občanské svobody 8,53, fungování vlády 6,07, politická kultura 7,50 a politická participace 6,67. V rámci regionu východní Evropy, kam je v rámci struktury EIU řazena, si však za Estonskem i přes každoročně klesající skóre drží s náskokem druhé místo.

Zdroje

The Economist Intelligence Unit. 2021. Democracy Index 2020. In sickness and in health? The Economist Intelligence Unit Limited (https://pages.eiu.com/rs/753-RIQ-438/images/democracy-index-2020.pdf).

Freedom House. 2021. Freedom in the World 2021. Democracy under Siege. Freedom House (https://freedomhouse.org/sites/default/files/2021-02/FIW2021_World_02252021_FINAL-web-upload.pdf).

Fotografie

[1] Jednoznačným vítězem se stal Taiwan. Na obrázku znovuzvolená prezidentka Tsai Ing-wen. Tsai Ing-wen in Shenkeng Old Street, New Taipei City, autor: 中華民國總統府, 3. červenec 2020, zdroj: Wikimedia Commons, CC BY 2.0, editace: ořez.