Válka na Ukrajině zapříčinila velkou uprchlickou vlnu. Většinu uprchlíků z Ukrajiny pojmou země Evropské unie. Mezi nimi i je i Česká republika. I kvůli vysokému počtu prchajících byly přijaty zákony, které umožní snadnější přístup k ochraně uprchlíků na území cizího státu. 

Vízum za účelem strpění pobytu na území

Uprchlíkům z Ukrajiny, kteří se do České republiky dostali před 21. březnem 2022, byla udělována víza k pobytu nad 90 dnů za účelem strpění pobytu na území dle § 33 odst. 1 zákona o pobytu cizinců na území České republiky.[1]  

Vízum k pobytu nad 90 dnů uděluje Ministerstvo vnitra a v případě uprchlíků z Ukrajiny bylo udělováno na počkání, bez správního poplatku. Do 7. března bylo udělováno na čtyři měsíce. Od 7. března začalo být vízum udělováno na jeden rok. Součástí uděleného víza byla i registrace ke zdravotnímu pojištění. Vízum bylo udělováno ve středisku ve Vyšných Lhotách nebo v Krajských asistenčních centrech na pomoc Ukrajině.[2] A platilo jen pro území České republiky, tudíž na něj nešlo cestovat. 

Dne 4. března byl vyhlášen nouzový stav v České republice. Díky tomu, dostala kompetenci vydávat víza vedle Ministerstva vnitra ČR i policie. Řešení mělo přispět ke zprůchodnění a urychlení celého systému.

Zákon o dočasné ochraně podle směrnice EU

V roce 2001 byla přijata Směrnice Rady č. 2001/55/ES, o minimálních normách pro poskytování dočasné ochrany v případě hromadného přílivu vysídlených osob a opatřeních k zajištění rovnováhy mezi členskými státy při vynakládání úsilí v souvislosti s přijetím těchto osob a následky z toho plynoucími (dále jen ,,Směrnice”). 

Do vnitrostátního právního řádu České republiky byla Směrnice včleněna zákonem o dočasné ochraně cizinců.[3] Zákon o dočasné ochraně a Směrnice jsou zvláštní tím, že nejsou uplatňovány automaticky, ale k jejich aktivaci je potřeba vyhlášení dočasné ochrany rozhodnutím Rady EU. 

Rada EU vydala rozhodnutí 3. března 2022.[4] Tímto stanovila, že nastal hromadný příliv vysídlených osob z Ukrajiny a zavádí se dočasná ochrana. V České republice byl institut dočasné ochrany aktivován speciálním zákonem přijatým v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu.[5]

Pojem dočasné ochrany je vymezen Směrnicí v čl. 2 písm. a). „Dočasná ochrana“ je pobytový status výjimečné povahy a poskytuje okamžitou ochranu vysídleným osobám, které se nemohou vrátit do země původu. Jedná se především o případy, ve kterých je možné, že se azylový systém země nebude schopen účinně vypořádat s přílivem vysídlených osob.Vnitrostátní právní předpisy vymezují dočasnou ochranu jako oprávnění k pobytu na území České republiky.[6]

Význam dočasné ochrany podle Směrnice spočívá v tom, že dokáže ochránit větší počet lidí proti navrácení do země, kde jim hrozí nebezpečí a stanovuje jim minimální standard zacházení. 

Na koho se dočasná ochrana vztahuje?

Dočasná ochrana se vztahuje na ukrajinské státní příslušníky a jejich rodinné příslušníky, kteří pobývali na Ukrajině před 24. únorem 2022, a také na osoby bez státní příslušnosti a státní příslušníky třetích zemí jiných než Ukrajiny, kterým byla před 24. únorem 2022 poskytnuta na Ukrajině mezinárodní nebo obdobná ochrana, a jejich rodinné příslušníky. 

Uprchlíci, kterým bylo do 21. března uděleno vízum, získali účinností zákona o dočasné ochraně automaticky ze zákona statut dočasné ochrany. 

Jakou formu má dočasná ochrana?

Dočasná ochrana je od 21. března udělována ve formě vízového štítku, na kterém je označení písmeny „D/DO“ a číselným kódem s platností do 31. března 2023. Vízový štítek se lepí do cestovního dokladu. Uprchlíci s vízem označeným jako „D/DO“ mohou kamkoliv vycestovat, ale maximálně na dobu 90 dnů. 

Ti uprchlíci, kteří získali zvláštní vízum za účelem strpění pobytu na území ČR, mohou cestovat po celém schengenském prostoru, ale nikoliv mimo EU. Pokud tito lidé potřebují nutně vycestovat i mimo schengenský prostor, musí si zažádat o přelepku.  

Jak lze získat dočasnou ochranu? 

Dočasnou ochranu získají lidé prchající z Ukrajiny tak, že si podají osobně žádost. Víza se podávají na počkání v Krajských asistenčních centrech pomoci Ukrajině. Uprchlíci si mohou svobodně zvolit, v jaké zemi EU žádost podají, a úředníci by se tak měli vždy ujistit, že opravdu chtějí podat žádost právě v té zemi, v níž se nachází. Pokud totiž status dočasné ochrany získal uprchlík v jiné zemi EU, v České republice již takovou žádost podat nelze. 

Na jakou dobu se uděluje?

Žadatelé mohou získat status dočasné ochrany na jeden rok, do 1. dubna 2023. Dle Směrnice může být prodlužována, a to až na 3 roky. Ukončit ochranu lze dle Směrnice také rozhodnutím Rady EU, v případě, kdy situace na Ukrajině bude umožňovat návrat uprchlíkům. 

V čem uprchlíkům dočasná ochrana pomůže? 

Lidé s udělenou dočasnou ochranou mají přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění a také ke vzdělávání. Dále mají přístup na trh práce a nárok na další asistenci, například při ubytování. 

Zdravotní služba, která byla poskytnutá uprchlíkům do 30 dní před udělením dočasné ochrany, bude hrazena z českého veřejného pojištění. Pojistné pro skupiny s dočasnou ochranou bude hradit stát.

Uprchlíci, kteří získali dočasnou ochranu, jsou vedeni jako cizinci s trvalým pobytem. Tudíž mají jednodušší přístup na trh práce, protože nepotřebují získat povolení k práci, ani modrou či zaměstnaneckou kartu.

Cizinci s dočasnou ochranou mají nárok na humanitární dávku ve výši 5.000 Kč měsíčně. Tuto dávku je možné poskytnout opakovaně a vyplácí ji Úřad práce ČR. 

Je Česká republika připravena na prchající z Ukrajiny? 

Díky zavedení institutu dočasné ochrany a stanovení minimálních požadavků při poskytování tohoto institutu, lze říct, že je nejenom Česká republika lépe připravena na příliv prchajících z Ukrajiny. 

Přestože se prozatím daří uprchlickou vlnu zvládat, dochází k některým problematickým situacím, jako je například příchod dětí mladších 15 let, které nedoprovází rodiče. Ministerstvo vnitra se zatím vyjádřilo tak, že není nutné oficiální ustanovení doprovázející osoby opatrovníkem. O každém dítěti musí být informován orgán sociálně-právní ochrany dětí (tzv. OSPOD). OSPOD dále zajistí potřeby dítěte a přijme potřebné opatření. 

Další překážkou je například nutnost mít výpis z ukrajinského rejstříku trestů, pokud si uprchlíci žádají o živnostenský list. Do budoucna by se ale všechny zjištěné problémy měly vyřešit. 

 

Poznámky

[1] Zákon č. 326/1999 Sb., zákon o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

[2] Krajských asistenčních centrech na pomoc Ukrajině je v České republice 17. Více informací lze najít na této stránce: https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1FaqUgfUDGw0B6_tGVRZE4UhnM-dL_tXp&ll=49.995773089627015%2C15.536684409471636&z=8

[3] Zákon č. 221/2003 Sb., zákon o dočasné ochraně cizinců.

[4] Prováděcí rozhodnutí Rady (EU) 2022/382 ze dne 4. března 2022, kterým se stanoví, že nastal případ hromadného přílivu vysídlených osob z Ukrajiny ve smyslu článku 5 směrnice 2001/55/ES, a kterým se zavádí jejich dočasná ochrana.

[5] Zákon č. 65/2022 Sb., o některých opatřeních v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaných invazí vojsk Ruské federace.

[6] Ust. § 2 Zákona č. 65/2022 Sb., o některých opatřeních v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaných invazí vojsk Ruské federace.

Zdroje

Jak lex Ukrajina změnil pobytový režim uprchlíků? Odpověď dal webinář ČAK (2022, březen 31). Advokátní deník. Získáno z https://advokatnidenik.cz/2022/03/31/jak-lex-ukrajina-zmenil-pobytovy-rezim-uprchliku-odpoved-dal-webinar-cak/

Matějková, E. (2022, březen). Institut dočasné ochrany v kontextu aktuální situace válečného konfliktu na Ukrajině. Právní prostor. Získáno z https://www.pravniprostor.cz/clanky/mezinarodni-a-evropske-pravo/institut-docasne-ochrany-v-kontextu-aktualni-situace-valecneho-konfliktu-na-ukrajine

Procházková, E. & Bartůňková, A. & Aradská, D. (2022, březen 18). Lex Ukrajina. Právní prostor. Získáno z https://www.pravniprostor.cz/clanky/ostatni-pravo/lex-ukrajina

Seminář ČAK pro poskytovatele právní pomoci uprchlíkům byl plný dobrých rad (2022, březen 3). Advokátní deník. Získáno z https://advokatnidenik.cz/2022/03/05/cak-zorganizovala-seminar-pro-poskytovatele-pravni-pomoci-uprchlikum-z-ukrajiny/

Šumavská, M. & Vaculíková, J. (2022, březen 11). Krize na Ukrajině: Vstup ukrajinských uprchlíků do ČR a dopady na český pracovní trh. Právní prostor. Získáno z https://www.pravniprostor.cz/clanky/pracovni-pravo/krize-na-ukrajine-vstup-ukrajinskych-uprchliku-do-cr-dopady-na-cesky-pracovni-trh 

Fotografie

[1] Z Ukrajiny prchají především ženy a děti, nebo staří lidé. PEACE NOT WAR !, autor: Alisdare Hickson, 6. březen 2022, zdroj: Flickr, CC BY-SA 2.0, úpravy: ořez.