MTS: Soudci odvolacího senátu snížili al-Mahdímu trest

V listopadu 2021 přijal panel soudců odvolacího senátu Mezinárodního trestního soudu (MTS, Soud) rozhodnutí, kterým snížil původní devítiletý trest Ahmada al-Faqi al-Mahdího z Mali o dva roky. Soudní přezkum byl proveden poté, co Al-Mahdí vykonal dvě třetiny svého trestu v délce šesti let.[1] Na svobodu tak bude propuštěn již v září 2022.

Al-Mahdí byl v září 2016 uznán vinným z válečného zločinu úmyslného vedení útoků proti náboženským a historickým budovám, kterého se dopustil v malijském Timbuktu (více o okolnostech jeho odsouzení viz Bulletin listopad 2016, s. 7). Faktorem, který významně přispěl k rozhodnutí ve prospěch snížení trestu, byla především al‑Mahdího včasná spolupráce s MTS při vyšetřování a stíhání. Zohledněno bylo rovněž jeho vyjádření lítosti a empatie vůči obětem. Byl také prvním obžalovaným, který u MTS přiznal svou vinu.

Německo: Bývalý vysoký představitel syrského režimu Anwar Raslan odsouzen na doživotí

Po téměř dvouletém soudním procesu rozhodl v lednu 2022 Vrchní zemský soud v německém městě Koblenz o doživotním trestu pro bývalého člena syrské tajné služby Anwara Raslana (o zahájení jeho procesu viz Bulletin červen 2020, s. 16). Byl uznán vinným ze zločinů proti lidskosti, včetně vražd, mučení a sexuálního násilí. Dle obžaloby měl jakožto vedoucí výslechové jednotky v nechvalně známém zařízení syrské státní bezpečnosti v Damašku dohlížet na mučení nejméně 4 000 lidí. 

Raslanův proces, ve kterém byl již v únoru 2021 odsouzen také jeho komplic Eyad Al-Gharib (viz Bulletin září 2021, s. 14), je celosvětově vůbec prvním procesem proti vykonavatelům mučení řízeného režimem prezidenta Bašára al‑Asada. Soud tak formálně uznal, že syrská vláda pod režimem prezidenta Asada páchala na vlastních občanech zločiny proti lidskosti. Odborníci se shodují, že rozsudek je významný milníkem v boji proti beztrestnosti státem řízeného mučení v Sýrii.

Bosna a Hercegovina: Bývalí členové a velitelé bosenskosrbské armády obžalováni z válečných zločinů

Přestože od ničivé války v Bosně uplynulo již 26 let, bosenská státní prokuratura se stále snaží předvést údajné pachatele před soud a učinit tak spravedlnosti za dost. Na konci prosince 2021 bylo obžalováno ze spáchání válečných zločinů celkem 14 bývalých členů a velitelů jednotek bosenskosrbské armády. V průběhu války se měli mimo jiné dopustit rozsáhlého zabíjení civilistů, včetně žen, dětí a starších osob. Obžaloby musí nyní potvrdit bosenský Státní soud.

Začátkem ledna 2022 byl dále obžalován bývalý generál a velitel jednotek bosenskosrbské armády Drina Corps, Milenko Živanović. Prokuratura jej viní z účasti na tzv. společném zločineckém plánu (joint criminal enterprise, JCE), v jehož rámci se měl dopouštět plánování a vedení aktivit jednotek při rozsáhlém a systematickém útoku na bosenské civilisty v oblastech Srebrenica a Zepa v roce 1995. Živanović dříve svědčil u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v případu Radovana Karadžiće (více o jeho případu viz Bulletin květen 2016, s. 5 a Bulletin květen 2019, s. 14).

Švédsko: Matka čelí obžalobě za to, že umožnila synovi bojovat v Sýrii jako dětský voják

Na začátku ledna 2022 obžalovala švédská prokuratura 49letou ženu z tzv. závažného válečného zločinu. Toho se měla dopustit tím, že umožnila a zorganizovala naverbování a využití svého syna jako dětského vojáka od jeho 12 do 15 let. Žena přivezla syna do Sýrie v roce 2013, kde bojoval za ozbrojené skupiny včetně tzv. Islámského státu, a kde byl později v jednom z bojů ve svých 16 letech zabit.

Dle předložených důkazů byl nezletilý vychováván a cvičen k účasti v bojích již před cestou do Sýrie, matka však veškerá obvinění popírá. Státní zástupce uvedl, že se jedná o první případ, kdy byla ve Švédsku vznesena obvinění z válečného zločinu využití dětských vojáků.

Turecko: Ujgurští muslimové se v Istanbulu domáhají spravedlnosti

Skupina ujgurských muslimů podala u tureckého prokurátora v Istanbulu trestní oznámení na čínské představitele a obvinila je ze spáchání genocidy, mučení, znásilnění a zločinů proti lidskosti. Čínské úřady dle obžaloby napomáhají k zadržování Ujgurů a dalších příslušníků převážně muslimských menšin ve vězeňských táborech v autonomní provincii Sin-ťiang. Zadrženým tam má být násilím vnucována čínská většinová kultura a jsou údajně využíváni k nucené práci.

V Turecku sídlí vzhledem k etnickým, náboženským a jazykovým vazbám na 50 tisíc Ujgurů. Právní zástupce skupiny žalobců pronesl, že trestní oznámení bylo vzhledem k nečinnosti mezinárodních institucí nutné. Dle OSN a dalších lidskoprávních organizací prošlo tábory již přes milion příslušníků etnických menšin. Kanada a USA prohlásily zacházení Číny s ujgurskou menšinou za genocidu. Čína tato obvinění dlouhodobě odmítá s tím, že se jedná pouze o rekvalifikační tábory.

 

Poznámka

[1] Čl. 110 odst. 3 Římského statutu stanoví, že pokud odsouzený vykonal dvě třetiny trestu nebo 25 let v případě doživotního trestu, Soud trest přezkoumá a rozhodne, zda by měl být snížen. Před uplynutím této lhůty nesmí být přezkum proveden.

Zdroje

AFP, Sweden charges woman with allowing son to fight for IS, JusticeInfo.net, 4. 1. 2022, (https://www.justiceinfo.net/en/86015-sweden-charges-woman-with-allowing-son-to-fight-for-is.html)

Åklagarmyndighetens presstjänst, Kvinna åtalad för grov krigsförbrytelse, Åklagarmyndigheten, 4. 1. 2022, (https://www.aklagare.se/nyheter-press/pressmeddelanden/2022/januari/kvinna-atalad-for-grov-krigsforbrytelse/)

Al Jazeera News, Uighurs in Turkey file criminal case against Chinese officials, Al Jazeera, 4. 1. 2022, (https://www.aljazeera.com/news/2022/1/4/turkey-uighurs-file-criminal-complaint-against-chinese-officials)

ČT24, Ujgurové podali v Turecku trestní oznámení na čínské představitele. Viní je ze zločinů proti lidskosti, Česká televize, 4. 1. 2022, (https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3423678-ujgurove-podali-v-turecku-trestni-oznameni-na-cinske-predstavitele-vini-je-ze-zlocinu)

Daria Sito-Sucic, Nine Serbs indicted for killing around 100 Muslims during Bosnian war, Reuters, 29. 12. 2021, (https://www.reuters.com/world/europe/nine-serbs-indicted-killing-around-100-muslims-during-bosnian-war-2021-12-29/)

Jenny Hill, German court finds Syrian colonel guilty of crimes against humanity, BBC, 13. 1. 2022, (https://www.bbc.com/news/world-europe-59949924)

Marija Tausan, Bosnia Prosecution Indicts Two for War Crimes in Gorazde Area, Balkan Transitional Justice, 30. 12. 2021, (https://balkaninsight.com/2021/12/30/bosnia-prosecution-indicts-two-for-war-crimes-in-gorazde-area/)

Marija Tausan, Bosnian Army Ex-Soldiers Charged with Torture, Prisoner Abuse, Balkan Transitional Justice, 31. 12. 2021, (https://balkaninsight.com/2021/12/31/bosnian-army-ex-soldiers-charged-with-torture-prisoner-abuse/)

Mezinárodní trestní soud, ICC Judges take a decision on Mr Al Mahdi’s sentence review, 25. 11. 2021, (https://www.icc-cpi.int/Pages/item.aspx?name=pr1629)

Nermina Kuloglija, Bosnian Serb General Indicted for Attack on Srebrenica, Balkan Transitional Justice, 4. 1. 2022, (https://balkaninsight.com/2022/01/04/bosnian-serb-general-indicted-for-attack-on-srebrenica/)

Fotografie

[1] Ahmad al‑Faqi al‑Mahdí stráví ve vězení o dva roky méně, zdroj: ICC-CPI, editace: ořez.