V novém Bulletinu navazujeme na úvodní příspěvek z minulého čísla a přinášíme Vám rozhovor o plánech českého předsednictví v Radě EU, tentokrát z pohledu Úřadu vlády. Jaké má ČR priority týkající se práv žen, ochrany novinářů, právního státu či ohledně potrestání zločinů na Ukrajině?
Marie Gavendová poté přináší souhrn závěrů lidskoprávních smluvních orgánů OSN. Mezi projednávanými státy, které obdržely řadu doporučení, byl Izrael, Irák, ale i Česká republika.
V sekci Mezinárodní trestní spravedlnost informuje Matyáš Dvořák o vývoji u Kosovských zvláštních senátů se sídlem v Haagu. Tento relativně nový soud vyšetřuje řadu případů, z nichž první již dokončil. Kdy můžeme očekávat další rozsudky?
Anna Kačmaříková z evropské sekce se věnuje rovnosti žen a mužů a potřebě zlepšení v oblasti psychického násilí či nátlaku. Jak může Evropská unie přispět ke zlepšení situace?
V sekci Mezinárodní politika, byznys a lidská práva pojednává Arame Diopová o situaci v Brazílii. Navrhovaná legislativa podporovaná prezidentem Bolsonarem může ohrozit původní obyvatelstvo i životní prostředí.
Veronika Nováková z české sekce se zaměřuje na roli ombudsmana v České republice a možné rozšíření pravomocí současné instituce o další lidskoprávní oblasti včetně práv dětí. Vznikne tak u nás tzv. národní lidskoprávní instituce?
Poslední článek v každé sekci přináší vždy několik krátkých aktuálních zpráv a v závěru Bulletinu najdete i monitoring aktuálních lidskoprávních publikací.