Nejvyšší správní soud posoudil dva případy týkající se užívání hesla „From the River to the Sea, Palestine will be free“, které bylo důvodem omezení shromáždění na podporu Palestiny. Nejvyšší správní soud dovodil, že toto heslo může být důvodem pro omezení shromažďovacího práva pouze v případě, kdy konkrétní okolnosti shromáždění budou svědčit o jeho užití v genocidním významu. Tento význam ovšem neshledal ani u jednoho ze shromáždění.

Nejvyšší správní soud (NSS) rozhodoval ve dvou případech omezení shromažďovacího práva. V prvním případě se jednalo o preventivní zakázání shromáždění Magistrátem hlavního města Prahy (magistrát) [1], ve druhém pouze o zakázání samotného hesla s tím, že pokud bude skandováno, bude rozpuštěno i celé shromáždění.

Postup Magistrátu hlavního města Prahy

Magistrát v obou případech vycházel ze závěrů Ministerstva vnitra (ministerstvo), které v reakci na útoky hnutí Hamás na Izrael ze 7. října 2023 označilo heslo „From the River to the Sea, Palestine will be free za potenciálně trestné z hlediska jeho genocidního charakteru, neboť ve spojitosti s teroristickými útoky bylo heslo primárně používáno jako symbol omezení práv obyvatel státu Izrael a jeho zničení. Proto mohlo být toto heslo legitimním důvodem pro omezení shromažďovacího práva.

Závěry ministerstva byly převzaty magistrátem, aniž by byly blíže zkoumány okolnosti svolaných shromáždění. V jednom z případů magistrát konstatoval, že shromáždění mělo vyzývat k popírání a omezování „osobních a politických práv osob pro jejich národnost, původ, politické smýšlení a náboženské vyznání“. Magistrát ovšem nijak nezkoumal konkrétní kontext shromáždění ani obsah samotného hesla.

Závěry Městského soudu v Praze

Městský soud v Praze (městský soud) rozhodl v prosinci 2023 rozsudkem tak [2], že zrušil rozhodnutí magistrátu ohledně zákazu shromáždění. Své rozhodnutí odůvodnil především tím, že bylo nutné zkoumat povahu hlavního hesla, nikoliv jej automaticky považovat za antisemitské. K výkladu byl přizván i znalec, z jehož posudku vyplynulo, že heslo má až pět různých významů, tudíž na něj nelze pohlížet pouze jako na „unesené“ heslo teroristickou organizací Hamás (viz Bulletin duben 2024, str. 39).

Ve druhém rozsudku v únoru rozhodl jiný senát městského soudu zcela opačně.[3] Závěry soudu vycházely především ze striktnější judikatury zahraničních soudů, které uznaly, že veřejný zájem může převážit nad svobodou projevu. Podle městského soudu nelze vnímat heslo pouze v kontextu České republiky, ale v celosvětovém měřítku, tedy nelze přehlížet jeho nepřípustné a genocidní významy. Soud na závěr uvedl, že k naplnění účelu shromáždění mohlo dojít i bez skandování tohoto hesla.

Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu

NSS ve svých rozhodnutích [4] sice uznal, že shromažďovací právo může být omezeno z důvodu sporného hesla, je ale vždy nutné zkoumat konkrétní okolnosti případu a celkový kontext shromáždění. Pokud zde nebudou známky nepřípustného či genocidního významu hesla, není důvod takové shromáždění omezovat. Splnění podmínek je proto potřeba zkoumat v každém jednotlivém případě, nelze aplikovat jeden závěr na všechny případy. 

Zákaz shromáždění, které bylo svoláno za účelem podpory mírového chápání hesla, je možný pouze tehdy, pokud bude prokázáno, že skutečným účelem shromáždění je podpora antisemitských a nepřípustných významů tohoto hesla. To samé se vztahuje i na zákaz použití samotného hesla na shromáždění, kdy je opět nutné, aby z použití hesla vyplynulo, že je chápáno a používáno v genocidním a nepřípustném významu. 

NSS se tak v jednom případě ztotožnil se závěry městského soudu a kasační stížnost zamítl, ve druhém případě zrušil rozsudek městského soudu a věc vrátil k dalšímu řízení. 

Poznámky

[1] Rozhodnutí Magistrátu hlavního města Prahy ze dne 30. listopadu 2023, č. j. MHMP 2503664/2023.

[2] Rozsudek Městského soudu v Praze ze dne 18. prosince 2023, č. j. 14 A 166/2023-84. 

[3] Rozsudek Městského soudu v Praze ze dne 28. února 2024, č. j. 9 A 141/2023-58.

[4] Rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 28. srpna 2024, č. j. 1 As 15/2024-39 a 6 As 85/2024-54.

Zdroje

Rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 28. srpna 2024, č. j. 1 As 15/2024-39 a 6 As 85/2024-54. Získáno z https://vyhledavac.nssoud.cz/DokumentOriginal/Text/724372, https://vyhledavac.nssoud.cz/DokumentOriginal/Text/724434

Dostálová, S. (2024, srpen). NSS se vyjádřil k možnostem omezení užívání hesla „From the River to the Sea, Palestine will be free“ na shromážděních [tisková zpráva]. Získáno z https://www.nssoud.cz/aktualne/tiskove-zpravy/detail/nejvyssi-spravni-soud-se-vyjadril-k-moznostem-omezeni-uzivani-hesla-from-the-river-to-the-sea-palestine-will-be-free-na-shromazdenich

Fotografie 

Městský soud v Praze rozhodl v podobné věci zcela odlišně. Praha, Nové Město, budova Městského soudu s kašnou, autor: Aktron, 29. srpen 2019, zdroj: Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 DEED