Evropská unie uvalila v březnu 2021 sankce vůči čínským představitelům v souvislosti s porušováním lidských práv Ujgurů. Ke kroku EU se připojily Velká Británie, USA a Kanada. V reakci na sankce přijala Čína četná protiopatření, která mají přesah i do soukromé sféry obchodních gigantů jako H&M a Nike.

Rada Evropské unie schválila na konci roku 2020 nový Globální sankční režim EU, zaměřený na porušování lidských práv (viz Bulletin leden-únor 2021, s. 24). Jedná se o možnost unijních států svižně trestat fyzické či právnické osoby odpovědné za porušování lidských práv, a to bez ohledu na státní příslušnost. Poprvé využila Evropská unie nového režimu k uvalení sankcí směrem k Rusku v souvislosti s odsouzením Alexeje Navalného.  

Koncem března následovaly další sankce, a to mimo jiné i vůči Číně. Konkrétně míří sankce na čtyři čínské představitele a jednu nestátní společnost. Omezení se vztahují na zmrazení majetku v EU a zákazu cestování na unijní území. Nadále je pak ze strany EU zakázáno uvedené subjekty finančně podporovat.

Důvodem pro přijetí sankcí je zapojení těchto aktérů do porušování lidských práv Ujgurů v čínském regionu Sin-ťiang. Jedná se o první společný krok EU směrem k trestání porušování lidských práv v Číně od masakru na pekingském náměstí Nebeského klidu v roce 1989.

V rámci multilaterálního přístupu k lidskoprávním problémům, v USA prosazovaného novou Bidenovou administrativou, navázaly během jednoho dne na unijní sankce i Velká Británie, USA a Kanada. Tyto státy spolu s Nizozemskem veřejně nazývají situaci v Sin-ťiangu genocidou. Označení, kterému se EU jako celek prozatím vyhýbá.

Sin-ťiang a lidská práva

Březnové sankce reagují na alarmující lidskoprávní situaci v oblasti Sin-ťiang. Ta je největším čínským regionem, produkujícím zhruba pětinu světové bavlny. Autonomní region obývá z velké většiny muslimská ujgurská menšina. 

V posledních letech čelí Ujgurové ze strany Číny masivním represím. Systematické potlačování lidských práv včetně nelidských pracovních podmínek, či umísťování Ujgurů do internačních táborů je v tomto regionu běžnou praxí.

Tamní situaci dokumentuje několik zpráv lidskoprávních expertů jak z mezinárodních, tak neziskových organizací. Jedná se například o zvláštní zpravodaje OSN, Amnesty International nebo Human Rights Watch. Peking veškerá obvinění popírá.

Čína vrací úder

Uvalení sankcí téměř po třiceti letech nenechalo Čínu chladnou. V prohlášení vydaném vzápětí po přijatých restrikcích kritizuje důvody k jejich vydání. Označila je za lživé, založené na dezinformacích a zkreslených podkladech. Opatření považuje za zásah do vnitřních záležitostí státu, zjevné porušení mezinárodního práva a podkopávání bilaterálních vztahů.

Kromě slovní kritiky jako odpovědi uvalila Čína také sankce na konkrétní jedince a další subjekty. V Evropské unii zasáhla omezení deset zákonodárců a čtyři další subjekty, mezi něž patří i Podvýbor pro lidská práva Evropského parlamentu.

Čínská omezení obsahem reflektují ta unijní. Subjektům uvedeným na seznamu sankcí je zakázáno vstoupit do Číny, Hongkongu a Macaa a nadále nesmí obchodovat s Čínou. Uvedená omezení se na rozdíl od unijních sankcí týkají kromě zacílených subjektů i jejich rodinných příslušníků či partnerských institucí.

Čína pohrozila také další eskalací v případě nežádoucího vývoje této situace. Za zmínku stojí, že v projevu směrem k USA a Kanadě zvolila Čína poněkud ostřejší rétoriku a zdůraznila, že pokud nepřestanou zasahovat do vnitřních záležitostí státu, spálí si prsty.

Přesah do soukromé sféry

Problematika Číny a porušování lidských práv podněcuje diskuzi nejen ve veřejné sféře, ale i mezi nadnárodními společnostmi v soukromém sektoru. Minulý rok vyšla zpráva, že několik globálních značek využívá k produkci bavlnu z čínského regionu Sin-ťiang, která je získávána za velmi špatných pracovních podmínek.

Značky jako H&M, Nike a další světoví hráči na trhu s oblečením vydali prohlášení, ve kterém vyjádřili znepokojení nad nucenými pracemi Ujgurů a distancovali se od využívání bavlny z této oblasti. Proběhlá aféra nevyústila v okamžitou reakci Pekingu.

Ve světle nedávné eskalace ohledně práv Ujgurů však Čína podnikla kroky i vůči těmto společnostem. Pomalu ale jistě dochází k jejich vytlačení z čínského trhu, který je i pro takové obchodní giganty stále zásadní. Cenzura se týká jejich kamenných prodejen, online obchodů, vyhledávání na internetu či rozmazávání log v televizních pořadech.

K bojkotu se přidávají i někteří občané Číny vyjadřující svou kritiku na sociálních sítích. Zda soukromé společnosti ustojí vzniklou situaci uvidíme nejspíše v následujících měsících.

Význam sankcí

Přestože se adresované sankce dají označit za spíše symbolické, jedná se o důležité gesto ukazující západní hodnotová východiska. Koordinace a společný postup zemí Západu ukázal zároveň jejich vůli vystupovat v zásadních otázkách ochrany lidských práv jednotně. 

Sankce vůči Číně však poukázaly také na široký rozsah této problematiky, která se dotýká veřejné i soukromé sféry společnosti, a to napříč kontinenty. Otázkou zůstává, zda udržení tohoto směru bude mít zásadní vliv na zlepšení situace v Sin-ťiangu nebo dojde jen k dalšímu ochlazení vztahů s Čínou.

Zajímavé bude také v tomto kontextu sledovat další vývoj investiční dohody (Comprehensive Agreement on Investment) vyjednávané mezi EU a Čínou. Dohoda připravovaná téměř sedm let by měla usnadnit investorům různých odvětví vzájemný přístup na trh obou regionů. V rámci schvalovacího procesu se však mimo jiné diskutuje i nad nucenými pracemi Ujgurů v provincii Sin-ťiang, což by mohlo ohrozit její ratifikaci. Napjaté vztahy s Čínou této dohodě nepomáhají.

Zdroje

Aljazeera. Western sanctions on China over Xinjiang trigger furious response. 22. března 2021 (https://www.aljazeera.com/news/2021/3/22/eu-rolls-out-sanctions-on-chinese-officials-over-uighur-abuses).

BBC. Uighurs: Western countries sanction China over rights abuses. 22. března 2021 (https://www.bbc.com/news/world-europe-56487162).

BBC. Nike, H&M face China fury over Xinjiang cotton 'concerns'. 25. března 2021 (https://www.bbc.com/news/world-asia-china-56519411).

BBC. Uyghurs: Xinjiang cotton ban is self-defeating, China tells H&M. 29. března 2021 (https://www.bbc.com/news/world-asia-china-56568422).

Business & Human Rights Resource Center. China: 83 major brands implicated in report on forced labour of ethnic minorities from Xinjiang assigned to factories across provinces; Includes company responses. 1. března 2020 (https://www.business-humanrights.org/en/latest-news/china-83-major-brands-implicated-in-report-on-forced-labour-of-ethnic-minorities-from-xinjiang-assigned-to-factories-across-provinces-includes-company-responses/).

Council of the EU. EU imposes further sanctions over serious violations of human rights around the world. 22. března 2021 (https://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2021/03/22/eu-imposes-further-sanctions-over-serious-violations-of-human-rights-around-the-world/).

Euractiv. Unie se dohodla s Čínou na investiční dohodě. 30. prosince 2020 (https://euractiv.cz/section/ekonomika/news/unie-se-dohodla-s-cinou-na-investicni-dohode/).

Goodman, Peter S., Wang Vivian a Paton Elizabeth. Global Brands Find It Hard to Untangle Themselves From Xinjiang Cotton. The New York Times. 6. dubna 2021 (https://www.nytimes.com/2021/04/06/business/xinjiang-china-cotton-brands.html).

Liboreiro, Jorge a Pitchers, Christopher. EU-China: Sanctions, threats and boycotts see relations enter downward spiral. euronews. 31. března 2021 (https://www.euronews.com/2021/03/31/eu-china-sanctions-threats-and-boycotts-see-relations-enter-downward-spiral).

MFA China. Foreign Ministry Spokesperson Announces Sanctions on Relevant EU Entities and Personnel. 22. březen 2021 (https://www.fmprc.gov.cn/mfa_eng/xwfw_665399/s2510_665401/2535_665405/t1863106.shtml).

MFA China. Foreign Ministry Spokesperson Announces Sanctions on Relevant US and Canadian Individuals and Entity. 22. března 2021 (https://www.fmprc.gov.cn/mfa_eng/xwfw_665399/s2510_665401/2535_665405/t1864787.shtml).

Smith-Spark, Laura a Griffiths, James. UK lawmakers declare China's treatment of Uyghurs is genocide. CNN. 22. duben 2021 (https://edition.cnn.com/2021/04/22/world/uk-china-uyghur-genocide-motion-gbr-intl/index.html).

Fotografie

[1] Demonstrace za práva Ujgurů. Uyghur protest in Munich 2008, autor: Пакко, 21. srpna 2008, zdroj: Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0.