Nový vývoj v případu Meas Muth potvrzuje dlouhodobé obavy ohledně schopností tzv. Mimořádných senátů soudů v Kambodži dokončit vyšetřované případy. Činnost hybridní instituce ohrožuje především postup kambodžské části funkcionářů, jejichž rozhodování odráží rétoriku kambodžské vlády.

Totalitní režim Rudých Khmerů v Kambodži nastolil tzv. období teroru, které se odehrálo v letech 1975-1979. Vláda Rudých Khmerů byla nechvalně známá pro věznění a vraždění osob, kteří byli komunistickému režimu nepohodlní. Tato genocida si vyžádala na 1,5 až 2 miliony obětí, což je téměř čtvrtina tehdejší populace Kambodži.

Meas Muth byl vysoce postaveným členem kambodžské Revoluční armády Kampuchea během vlády Rudých Khmerů. Na starost měl především velení námořnictva. V této pozici se měl údajně dopustit zločinu genocidy proti Vietnamcům a zločinů proti lidskosti v podobě vraždy, vyhlazování, uvěznění, zotročení, mučení a perzekuce z rasových a politických důvodů.

Kambodža, která byla až do roku 1989 pod nadvládou Vietnamu, prvotním snahám OSN o zajištění soudního procesu s Rudými Khmery vzdorovala, ale v roce 1997 nakonec sama požádala o pomoc. Výsledkem bylo vytvoření Mimořádných senátů soudů v Kambodži (Extraordinary Chambers in the Courts of Cambodia, dále jen „ECCC“) jako smíšeného trestního tribunálu, který se skládá z vnitrostátních a mezinárodních soudců a žalobců.

Struktura kambodžského tribunálu

ECCC má velmi specifickou strukturu, která se inspiruje v kambodžském právním systému. Nejprve probíhá předběžné vyšetřování žalobci. ECCC má kvůli své hybridní povaze hned dva společně pracující žalobce (co-prosecutors), národního a mezinárodního.  Žalobci zkoumají přítomnost důkazů svědčících o zločinech v rámci jurisdikce ECCC a označí potenciální podezřelé a svědky.

Vyšetřovací fáze zde vychází z francouzského modelu vyšetřujícího soudce, který provádí předsoudní vyšetřování případu. Žalobci předají svá zjištění společným vyšetřujícím soudcům (co-investigative judges). Vyšetřující soudci mají na starost sběr důkazů. Následně rozhodují, zda údajné zločiny náleží do věcné a osobní jurisdikce ECCC a určují, zda dojde k obžalobě podezřelých nebo zamítnutí případu. Případné spory v průběhu předběžného řízení řeší tzv. přípravný senát (pre-trial chamber).

Snahy o stíhání Mease Mutha maří politika

V roce 2018 vyšetřující soudci vydali odlišná závěrečná stanoviska. Mezinárodní vyšetřující soudce žádal o obžalobu Mease Mutha, zatímco národní vyšetřovací soudce žádal o zamítnutí pro nedostatek osobní jurisdikce, protože podezřelý podle něj nebyl vrcholným představitelem režimu Rudých Khmerů.

V dubnu 2021 na tuto skutečnost odpověděl přípravný senát ECCC ve formě úvahy (considerations), protože pro vydání rozhodnutí by musela panovat shoda alespoň čtyř z pěti soudců. Všichni soudci přípravného senátu se shodli pouze na tom, že přijetí dvou rozdílných závěrečných stanovisek vyšetřujících soudců bylo protiprávní.

V takové situaci pak tři kambodžští soudci shledali, že jsou platná obě stanoviska a zbývající dva mezinárodní soudci přípravného senátu označili za platné pouze závěrečné stanovisko mezinárodního vyšetřujícího soudce, které žádá obžalobu Mease Mutha.

K úvahám přípravného senátu se později vyjádřili také žalobci. Zatímco kambodžský žalobce usoudil, že v řízení nelze pokračovat, mezinárodní žalobkyně na základě úvahy přípravného senátu došla k opačnému názoru, protože shledala, že se všichni soudci shodli na platnosti závěrečného stanoviska mezinárodní vyšetřujícího soudce, které navrhuje obžalobu.

Rozhodnutí vyšetřujících soudců se rozcházejí

Není to poprvé, kdy se názory kambodžských a mezinárodních funkcionářů ECCC liší. Přestože instituce v minulosti úspěšně odsoudila tři představitele Rudých Khmerů (viz Bulletin prosinec 2018, s. 18),[1] již několik let je činnost soudu blokována v případech velitelů Meas Muth, Yim Tith and Ao An.

Poslední ze zmíněných případů byl v roce 2020 zamítnut a druhý stále čeká na další řízení. Nic však nenaznačuje, že by v případu Yim Tith a Meas Muth mělo dojít k jinému závěru než v případu Ao An.

Snahy mezinárodního žalobce a mezinárodního vyšetřujícího soudce maří opačné názory jejich kambodžských protějšků. Ti podle pozorovatelů svým postupem odráží veřejný postoj kambodžské vlády. Politická garnitura míní, že nejvyšší představitelé odpovědní za zločiny sedmdesátých let byli již odsouzeni a je čas instituci zrušit.

Blíží se konec kambodžského tribunálu?

Také postup OSN v souvislosti s Mimořádnými senáty soudů v Kambodži je terčem kritiky. Již desetiletý trend ukazuje, že kambodžští představitelé ECCC rozhodují podle veřejného přání vlády. OSN by podle expertů měla především zajistit transparentní strategii odchodu, která umožní obyvatelstvu pochopit, proč se nepodařilo odsoudit více odpovědných osob.

Konec ECCC by mohl znamenat také možnost vnitrostátního procesu s představiteli Rudých Khmerů. Byť je tato varianta za současných politických podmínek v zemi nepravděpodobná, ECCC svým nedávným rozhodnutím tuto variantu umožnily. Je však nutné brát na vědomí vysoký věk představitelů Rudých Khmerů. Dva ze tří odsouzených jsou již po smrti, a tak se kambodžská společnost spravedlnosti v dalších případech nejspíše nedočká.

Poznámky

[1] Khieu Samphan, Nuon Chea a Kaing Guek Eav, známý jako „soudruh Duch“ (poslední dva jmenovaní jsou již po smrti).

Zdroje

Mimořádné senáty soudů v Kambodži. Office of the Co-Prosecutors. Phnom Penh. https://www.eccc.gov.kh/en/organs/office-co-prosecutors.  

Mimořádné senáty soudů v Kambodži. Office of Co-Investigating Judges. Phnom Penh. https://www.eccc.gov.kh/en/organs/office-co-investigating-judges.

Mimořádné senáty soudů v Kambodži. 2021. Pre-Trial Chamber of the ECCC Issued its Considerations on the Appeals Against the Co-Investigating Judges’ Closing Orders in Case 003. Phnom Penh. https://www.eccc.gov.kh/en/articles/pre-trial-chamber-eccc-issued-its-considerations-appeals-against-co-investigating-judges.  

Khemara, Sok. UN Tribunal Split Could Signal End of Case Against Former KR Navy Commander. The Voice of America Khmer Service. 2. května 2021. https://www.voacambodia.com/a/un-tribunal-split-could-signal-end-of-case-against-former-kr-navy-commander/5875201.html.

Fotografie

[1] Muzeum Genocidy. Day 12-5 Phnom Penh Genocide Museum Q22A3862, autor: Graham Duggan, 29. prosince 2015, zdroj: Flickr, CC BY-ND 2.0, editace: ořez.