Zatykač na středoafrického důstojníka křesťanské ozbrojené milice Edmonda Beinu byl šest let po jeho vydání Mezinárodním trestním soudem zveřejněn. Beina je stíhán za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti spáchané během občanské války ve Středoafrické republice v roce 2014.
Mezinárodní trestní soud (MTS) 7. listopadu 2024 zveřejnil zatykač na Edmonda Beinu - vůdce ozbrojené milice aktivní ve Středoafrické republice. Zatykač byl vydán již v roce 2018 a vztahuje se k událostem z roku 2014, kdy v zemi eskalovala probíhající občanská válka.
Konflikt v roce 2014 probíhal především mezi muslimskou povstaleckou skupinou Séléka a ozbrojenými křesťanskými milicemi Anti-balaka, ovšem tomuto sporu předcházelo více jak desetiletí nepokojů a občanských válek. V březnu 2013 hnutí Séléka dobylo hlavní město Bangui a dosavadní prezident François Bozizé uprchl ze země. Vlády se ujali představitelé Séléky v čele s vůdcem hnutí Michelem Djotodiou, který se stal novým středoafrickým prezidentem.
Nástup vlády primárně muslimských představitelů ovšem značně eskaloval konflikt mezi křesťanskou Anti-balakou a zbytky muslimských povstalců. Spor mezi ozbrojenými skupinami si vyžádal vysoké ztráty na životech civilistů a během roku 2013 překročil počet vnitřně vysídlených lidí hranici 200 tisíc.
Situace se během roku 2014 začala mírně zlepšovat, a to i díky rezignaci dosavadního prezidenta a vůdce skupiny Séléka Michela Djotodia. Důležitou roli hrála i přítomnost mírových sil OSN, Africké unie a Francie. Mezi ozbrojenými povstaleckými skupinami a vládou se v červenci 2014 podařilo vyjednat křehké příměří.
Beinovy zločiny
Edmond Beina byl dle zatýkacího rozkazu vůdcem jedné z jednotek křesťanské milice Anti-balaka. Jeho jednotka čítala něco mezi 100-400 muži, kteří pod jeho vedením v únoru 2014 obsadili malou středoafrickou vesnici Guen. Dle zatykače zavraždil Beina a jeho muži přes 30 muslimských civilistů a přes stovku jich donutili z vesnice uprchnout.
V té době se v usedlosti Guen ukrývalo přes 300 žen a dětí, které byly kvůli válce v zemi nuceny opustit své domovy. Ty se během tří měsíců, kdy Beina a jeho muži okupovali vesnici, staly obětmi znásilňování, utlačování a fyzických trestů. Dle zatykače zavraždila Beinova jednotka jen během prvního dne 22 muslimských mužů a chlapců mačetami.
Během následujících dní počet zabitých muslimských mužů či chlapců překonal třicet a zatykač zmiňuje, že několik z nich bylo zastřeleno přímo Edmondem Beinou. Beina a jeho muži se dle zatykače dopouštěli porušování lidských práv a utlačování muslimského obyvatelstva na západě Středoafrické republiky.
Aktuální řízení před Mezinárodním trestním soudem
Vláda Středoafrické republiky v dubnu 2014 předložila MTS případy porušování lidských práv spojené se situací probíhající v zemi od srpna 2012. MTS poté vydal v prosinci 2018 zatykač na Edmonda Beinu, jejich obsah byl však utajen. Dle zatykače se měl dopustit vraždy a pokusu o ní, znásilnění, včetně pokusu o něj, drancování, nuceného vystěhování a deportace středoafrických civilistů, vyhlazování, úmyslné vedení útoků proti civilnímu obyvatelstvu, ničení majetku a pronásledování.
Po vydání zatykače Středoafrická republika zareagovala zpochybněním přípustnosti věci v říjnu 2024. Námitka přípustnosti znamená, že jedna ze stran se ohradila vůči oprávnění soudu věc projednávat. V listopadu 2024 dodala Středoafrická republika, v reakci na výzvu MTS, materiály podporující jimi zdviženou námitku. Pár dní poté byl zatykač na Edmonda Beinu bez uvedení důvodu Mezinárodním trestním soudem odtajněn.
Další případy před Mezinárodním trestním soudem
S událostmi ve Středoafrické republice mezi lety 2012 a 2014 jsou spojené tři další případy, které aktuálně projednává MTS. Dva obžalovaní jsou, podobně jako Edmond Beina, bývalí vysoce postavení důstojníci z hnutí Anti-balaka.
Případy Alfreda Yekatoma a Patrice-Edouarda Ngaïssony MTS řeší již od roku 2018, kdy byl na oba obžalované vydán zatykač a Ngaïssona i Yekatom byli téhož roku zatčeni. Více informací o těchto případech najdete v článku na blogu Centra.
Obviněn je i bývalý velitel skupiny Séléka Mahamat Said Abdel Kani. Said byl zatčen v roce 2021 a je momentálně souzen pro podezření z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Je prvním z vysoce postavených členů Séléky souzeným MTS.
Odtajnění případu Edmonda Beiny by mohlo umožnit rychlejší postup soudního procesu a přenést pozornost na zločiny proti lidskosti spáchané před deseti lety, které stále nedosáhly potřebné spravedlnosti. Je otázkou, zda námitka přípustnosti vznesená Středoafrickou republikou celý soudní proces nezkomplikuje.
Zdroje
Berg, S. (2024). International Criminal Court unveils arrest warrant for Central Africa militia leader. Získáno z https://www.reuters.com/world/africa/international-criminal-court-unveils-arrest-warrant-central-africa-militia-2024-11-07/.
ICC issues arrest warrant for Central African Republic militia leader, Beina. (2024, listopad, 8). TRT Afrika. Získáno z https://trtafrika.com/africa/icc-issues-arrest-warrant-for-central-african-republic-militia-leader-beina-18229790.
ICC judges unseal arrest warrant for alleged Central African Republic rebel. (2024, listopad, 7). Voa News. Získáno z https://www.voanews.com/a/icc-judges-unseal-arrest-warrant-for-alleged-central-african-republic-rebel-/7855489.html.
International Criminal Court. (2024). Beina. Získáno z https://www.icc-cpi.int/defendant/beina.
International Criminal Court. (2024). Central African Republic II. Získáno z https://www.icc-cpi.int/carII.
International Criminal Court. (2024). Central African Republic II situation: ICC Pre-Trial Chamber II unseals an arrest warrant for Mr Edmond Beina. Získáno z https://www.icc-cpi.int/news/central-african-republic-ii-situation-icc-pre-trial-chamber-ii-unseals-arrest-warrant-mr.
International Criminal Court. (2024). Order on the reclassification of the warrant of arrest for Edmond Beina and on other procedural matters. Získáno z https://www.icc-cpi.int/sites/default/files/CourtRecords/0902ebd1809f1931.pdf.
Šťastná, T. (20.7.2020). Jaké nové případy čekají Mezinárodní trestní soud v druhé polovině roku 2020? Centrum pro lidská práva a demokracii. [příspěvek na blogu] Získáno z https://www.centrumlidskaprava.cz/jake-nove-pripady-cekaji-mezinarodni-trestni-soud-v-druhe-polovine-roku-2020.
Wakabi, W. (2019). Confirmation of Charges Hearing for Two Central African Militia Leaders Set for This Week. Získáno z https://www.ijmonitor.org/2019/09/confirmation-of-charges-hearing-for-two-central-african-militia-leaders-set-for-this-week/.
Fotografie
Vnitřně vysídlení lidé museli kvůli válce přežívat v provizorních táborech UNHCR. Central African Republic: Torn Apart by Violence. autor: S. Phelps, 20. prosinec 2013, zdroj: Flickr, CC BY-NC 2.0