Koncem září pozastavila indická sekce Amnesty International veškeré své aktivity v Indii. Důvodem jsou dle organizace, která dlouhodobě poukazovala na porušování lidských práv v zemi, neustávající represe a obtěžování ze strany vlády. V ohrožení je také činnost dalších lidskoprávních nevládních organizací působících v Indii.

Po více než 50 letech byla zastavena činnost indické pobočky Amnesty International (AI). Hlavním důvodem je zmrazení veškerých bankovních účtů ze strany indické vlády, konkrétně Ředitelstvím pro prosazování práva (Enforcement Directorate), což je orgán, který se věnuje vyšetřování hospodářské trestné činnosti a je součástí Ministerstva financí. Organizace proto byla nucena propustit více než 150 zaměstnanců a pozastavit probíhající výzkum v zemi. 

Podle indického Ministerstva vnitra porušila AI zákon, jelikož údajně získala finanční prostředky z přímých zahraničních investic, což je ale v případě neziskové organizace zakázané. Vláda proto zmrazila její bankovní účty, činnost organizace však oficiálně zakázána nebyla. Dle ministerstva může AI pokračovat v humanitární práci. Dále ministerstvo obviňuje organizaci z nelegálního vnášení zahraničních financí do země a nedodržování zákonů.

Amnesty International poukazuje na to, že útoky ze strany vlády probíhají již několikátým rokem a zmrazení účtu je pouze vyvrcholením tohoto obtěžování. V srpnu 2016 byla organizace obviněna z pobuřování, jelikož údajně na jedné z jejích akcí byla vznesena protistátní hesla. Trestní řízení bylo o tři roky později zastaveno soudem.

Od roku 2018 se vládní orgány snaží stíhat organizaci za údajné praní peněz, což AI označuje za „nepřetržitý hon na čarodějnice“. Za tyto dva roky došlo v kancelářích organizace a také v domovech vedoucích AI k několika útokům ze strany mnoha vládních agentur. Organizace veškerá obvinění z finančního pochybení popírá a uvedla, že je její fungování v souladu s veškerými zákony.

Zprávy Amnesty International o porušování lidských práv v Indii

Amnesty International dlouhodobě upozorňovala na porušování lidských práv v Indii. Ve zprávě vydané minulý měsíc uvedla, že policie v hlavním městě Dillí porušila lidská práva během nepokojů mezi hinduisty a muslimy, které proběhly v únoru. Dle AI policie bila demonstranty, mučila zadržené osoby a občas se účastnila nepokojů spolu s hinduistickými skupinami. Během těchto protestů zemřelo více než čtyřicet lidí. Policie jakékoliv provinění popřela.

Důvodem nepokojů byl kontroverzní zákon o občanství. Tento zákon upravuje indické občanství nelegálním migrantům (vyznáním hinduisté, sikhové, džinisté, parsi, buddhisté a křesťané), kteří do Indie vstoupili před rokem 2014 z Afghánistánu, Bangladéše a Pákistánu kvůli náboženskému pronásledování. Zákon však opomíjí muslimy a další komunity, jež uprchli ze stejných nebo sousedních zemí. Proto byl zákon označen za diskriminační vzhledem k muslimům. Ti se nyní obávají, že budou zbavení státní příslušnosti a zadrženi. 

AI se dále se věnovala oblasti Kašmíru. V loňském roce svědčila před Výborem pro zahraniční věci USA o bezdůvodném zadržování, používání nadměrné síly a mučení v Kašmíru. Začátkem srpna u příležitosti prvního výročí zrušení zvláštního autonomního statusu Kašmíru vyzvala AI k propuštění všech zadržených politických lídrů, aktivistů a novinářů.

Ohrožení lidskoprávních nevládních organizací

V ohrožení jsou ale také ostatní lidskoprávní neziskové organizace. Vláda v nedávné době přijala změny v Zákoně o zahraničních příspěvcích (Fair Credit Reporting Act, FCRA) a stanovila nové podmínky pro nevládní organizace. Mezi nejzásadnější změny patří zákaz převodu zahraničního příspěvku. Dříve mohly obdržet příspěvek osoby, které byly registrovány a byl jim udělen certifikát nebo povolení. Zároveň tato novela rozšířila seznam osob, kterým je zakázáno přijímat zahraniční příspěvky o státní zaměstnance, soudce nebo zaměstnance jakékoliv společnosti ovládané nebo vlastněné vládou. Další změnou je snížení limitu zahraničních příspěvků, jež lze použít na pokrytí administrativních výdajů z 50% na 20% (z výše příspěvku) a další. Aktivisté tvrdí, že změna zákona má za cíl omezit vliv nevládních organizací působících v zemi.

Zároveň uvádějí, že veškeré kroky vlády (zásah proti AI a přijetí novely FCRA) jsou součástí širšího plánu – vysílají jasný signál všem nevládním organizacím, že by měly pouze zajišťovat své služby, nikoliv hrát roli hlídacího psa. Nevládní organizace vystupují proti změně zákona a tvrdí, že tato novela bude mít dopad na lidi pracující s malými nevládními organizacemi, a to v konečném důsledku povede k odstranění celého sektoru.

Kavita Krishnan z Asociace indických progresivních žen (All India Progressive Women's Association) uvedla, že zákon omezující přístup k cizímu financování byl často využíván k pozastavení fungování organizací upozorňujících na porušování lidských práv. Jednou z nich může být i Populační nadace (Population Foundation), která se zaměřuje na vzdělávání žen a dívek ve zdravotnických službách. Novela zákona totiž činí nemožné pokračovat v její činnosti.

 

Zdroje

Amnesty International (2020, 29. září). Amnesty International India halts its work on upholding human rights in India due to reprisal from Government of India. Amnesty Interational. https://www.amnesty.org/en/latest/news/2020/09/amnesty-international-india-halts-its-work-on-upholding-human-rights-in-india-due-to-reprisal-from-government-of-india/.

BBC (2020, 27. srpna). Delhi 2020 religious riots: Amnesty International accuses police of rights abuses. BBC. https://www.bbc.com/news/world-asia-india-53891354.

Ellis-Petersen Hannah a Doherty, Ben (2020, 29. září). Amnesty to halt work in India due to government 'witch-hunt'. The Guardian. https://www.theguardian.com/world/2020/sep/29/amnesty-to-halt-work-in-india-due-to-government-witch-hunt?CMP=Share_iOSApp_Other.

Jones, Timothy (2020, 28. srpna). India: Amnesty accuses police of human rights abuses at February riots. Deutsche Welle (DW). https://www.dw.com/en/india-amnesty-accuses-police-of-human-rights-abuses-at-february-riots/a-54724582.

Krishnan, Murali (2020, 1. října). Why is India cracking down on human rights groups? Deutsche Welle (DW). https://www.dw.com/en/why-is-india-cracking-down-on-human-rights-groups/a-55105954.

Lexology (2020, 14. října). Regulating the foreign contribution: Changing regime. Lexology. https://www.lexology.com/library/detail.aspx?g=f20f8e5d-bcb7-434a-904c-a40f00c7024f.

Limaye, Yogita (2020, 29. září). Amnesty International to halt India operations. BBC. https://www.bbc.com/news/world-asia-india-54277329.

Fotografie

Locals in New Delhi protest against CAA CAB NRC, autor Sanjeev Yadav, DiplomatTesterMan, 14. prosince 2019, zdroj Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0, editace: ořez.