V průběhu října 2021 si před německými soudy vyslechli obžalobu z napomáhání k vraždě několika tisíců lidí dva bývalí pracovníci koncentračních táborů. Někdejší sekretářka Irmgard Furchner a dozorce Josef S. jsou po téměř 76 letech od skončení druhé světové války souzeni za svou údajnou roli v nacistické vyhlazovací mašinerii.

„Sekretářka zla“ ze Stutthofu

V druhé polovině října 2021 byl v německém Itzehoe zahájen proces s Irmgard Furchner, dnes již šestadevadesátiletou bývalou sekretářkou koncentračního tábora Stutthof. Vzhledem k obviněním, kterým Furchner před soudem čelí, ji některá německá média označují za „sekretářku zla”. Jde také o první ženu, která je po desetiletích stíhána za nacistické válečné zločiny.

Irmgard Furchner byla obžalována z napomáhání k vraždě více než 11 tisíc vězňů koncentračního tábora Stutthof, kde údajně pracovala jako sekretářka, písařka a stenografka pro tamního velitele SS Paula Wernera Hoppeho. Dle prokuratury mimo jiné přepisovala rozkazy k popravám a seznamy vězňů určených k deportaci do Osvětimi. Furchner je i přes svůj vysoký věk souzena soudem pro mladistvé, neboť v době, kdy v táboře pracovala, ještě nedovršila 21 let.[1]

Do konce druhé světové války zemřelo ve Stutthofu celkem přes 65 tisíc Židů, polských partyzánů, sovětských válečných zajatců a dalších pro nacisty „nežádoucích“ skupin. Vězňové byli zabíjeni v plynových komorách, zastřeleni, oběšeni či usmrceni vpichem jedovaté látky fenolu do srdce. Tisíce z nich zemřely také v důsledku vyhladovění, nemocí, nucených prací či lékařských experimentů.

Prokuratura staví obžalobu Irmgard Furchner na argumentu, že její administrativní práce „zajišťovala hladký chod tábora“ a poskytla jí „znalosti o všech událostech ve Stutthofu“ včetně masového vyvražďování vězňů. Státní zástupce obžalobu podpořil tvrzením, že výkřiky a utrpení vězňů poslaných do plynových komor musely být „jasně slyšitelné“ pro všechny v táboře.

Obhájce Furchner zpochybňuje, že by musela ze své pozice sekretářky o masových vraždách nutně vědět. Dle jeho slov je proces s ohledem na pokročilý věk obžalované nepřiměřený. Před soudem pak uvedl, že Furchner nepopírá holokaust ani zločiny spáchané ve Stutthofu, odmítá však vlastní trestní odpovědnost. Pro její případné odsouzení bude v průběhu plánovaného několikaměsíčního řízení nutné prokázat, zda a do jaké míry svou prací sekretářky přispěla k masovým vraždám v táboře.

Bývalý dozorce hlásá svou nevinu

V říjnu byl zahájen také proces proti bývalému příslušníkovi SS a dozorci koncentračního tábora Sachsenhausen Josefu S.[2] I přes svůj věk 100 let byl pro účely soudního řízení shledán zdravotně způsobilým a čelí tak obžalobě z napomáhání k vraždě 3518 osob. Je dosud nejstarším obžalovaným za zločiny spáchané v době nacistické vlády.  

Josef S. údajně pracoval v Sachsenhausen od svých jednadvaceti let jako člen polovojenského křídla nacistické strany. V táboře bylo mezi lety 1936-1945 drženo přes 200 tisíc vězňů, z nichž desítky tisíc byly systematicky zavražděny v plynových komorách, zastřeleny či oběšeny. Další pak nepřežili v důsledku nelidských podmínek, jež byly nacisty v koncentračních táborech záměrně udržovány.

Státní zástupce Cyrill Klement u soudu pronesl, že „obžalovaný k tomu vědomě a úmyslně přispíval alespoň tím, že svědomitě vykonával svoji službu dozorce, která byla dokonalou součástí vraždícího systému. Josef S. byl konkrétně obžalován ze spoluúčasti na zastřelení sovětských válečných zajatců a vraždě dalších osob smrtícím plynem Cyklon B. K žalobě se připojilo i několik přeživších a příbuzných obětí.

Stejně jako v případě bývalé sekretářky, Josef S. vědomost o systematickém masovém vyvražďování v Sachsenhausen popírá a hlásá svou nevinu. Řízení by mělo pokračovat do ledna 2022, avšak i v případě, že by byl odsouzen, je s ohledem na jeho vysoký věk spíše nepravděpodobné, že by svůj trest vykonával ve vězení.

Závod s časem 

Oba procesy se opírají o nepromlčitelnost válečných zločinů a o právní precedens z přelomového případu odsouzení jednadevadesátiletého bývalého dozorce Johna Demjanjuka (viz Bulletin květen 2011, s. 7). Na jeho základě může být každý, kdo se podílel na fungování nacistických koncentračních táborů, stíhán za napomáhání k vraždám tam spáchaných, a to i bez prokázání přímé účasti na konkrétní vraždě.

Po odsouzení Demjanjuka byla před německé soudy postavena řada dalších bývalých nacistů nižšího postavení. Mezi ně patřil také známý „účetní z Osvětimi“ Oskar Gröning, kterému byl v roce 2015 uložen trest čtyř let vězení (viz Bulletin červenec-srpen 2015, s. 14), či někdejší dozorce z tábora Stutthof Bruno Dey, jemuž soud vyměřil v červenci 2021 dvouletý podmíněný trest odnětí svobody.

Německá prokuratura se i nadále snaží obžalovat hrstku posledních žijících pachatelů nacistických zločinů. Jejich případné odsouzení však bude záviset především na tom, zda budou s ohledem na svůj vysoký věk schopni stanout před soudem. Dle Thomase Willa, vedoucího německého Centrálního úřadu pro objasňování nacistických zločinů, je to „závod s časem“.

I přesto, že tyto procesy mohou být s ohledem na věk údajných pachatelů některými považovány za spíše symbolické či dokonce zbytečné, účast a ochota přeživších u soudu svědčit dokazuje opak. Pro ně a rodiny obětí holokaustu jsou procesy poslední příležitostí k dosažení alespoň určitého stupně spravedlnosti za zvěrstva, která byla na nich a jejich příbuzných nacisty za druhé světové války napáchána.

 

Poznámky

[1] Dle německého zákona o soudnictví ve věcech mládeže (Jugendgerichtsgesetz) je na osoby, jež byly v době spáchání protiprávního činu ve věku 18 až 21 let, nahlíženo jako na tzv. mladé dospělé (Heranwachsender). Na jejich činy se mohou za určitých zákonem stanovených podmínek vztahovat ustanovení zákona o soudnictví ve věcech mládeže a mohou tak být souzeni jako mladiství.

[2] V souladu s německými zákony na ochranu soukromí byl obviněný identifikován pouze jako Josef S. 

Zdroje

BBC News, Nazi trial: 100-year-old SS guard in court in Germany, BBC, 7. 10. 2021, (https://www.bbc.com/news/world-europe-58826189).

Christoph Hasselbach, 100-year-old Nazi concentration camp guard goes on trial, Deutsche Welle, 7. 10. 2021, (https://www.dw.com/en/100-year-old-nazi-concentration-camp-guard-goes-on-trial/a-59424608).

ČT24, V Německu stojí před soudem někdejší dozorce jednotek SS, je mu 100 let, Česká televize, 7. 10. 2021, (https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3382210-v-nemecku-stoji-pred-soudem-nekdejsi-dozorce-jednotek-ss-je-mu-100-let).

ČT24, Německá policie zadržela bývalou sekretářku z koncentračního tábora, utíkala před soudem, Česká televize, 30. 9. 2021, (https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3378726-nemecka-policie-zadrzela-byvalou-sekretarku-z-koncentracniho-tabora-utikala-pred-soudem).

Joe Sommerlad, Irmgard Furchner: The 96-year-old alleged Nazi war criminal on trial in Germany, The Independent, 28. 10. 2021, (https://www.independent.co.uk/news/world/europe/irmgard-furchner-murder-trial-nazi-camp-b1946441.html).

Nadine Schmidt, Frederik Pleitgen, 100-year-old goes on trial in Germany accused of 3,518 Nazi war crimes, The Cable News Network, 7. 10. 2021, (https://edition.cnn.com/2021/10/07/europe/germany-centenarian-war-crimes-trial-scli-intl-grm/index.html).

Rachel Bunyan, Nazi 'secretary of evil', 96, was informed 'down to the last detail' of every murder method used at Stutthof concentration camp, trial hears as she denies complicity in more than 10,000 deaths, Mail Online, 27. 10. 2021,

(https://www.dailymail.co.uk/news/article-10136797/Nazi-secretary-evil-informed-murder-method-camp.html).

Fotografie 

[1] Strážní věž v koncentračním táboře Stutthof. KL Stutthof, autor: Mariusz Cieszewski, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland, 1. srpna 2013, zdroj: Flickr, CC BY-ND 2.0, editace: ořez.