Lednový Bulletin přináší lahůdku v podobě rozhovoru Moniky Marekové, která využila své stáže v Haagu a vyzpovídala hlavního žalobce Mezinárodního trestního soudu Luise Moreno-Ocampa. O stavu disciplíny mezinárodního práva referuje z Washingtonu DC Lukáš Hoder, jenž působí na prestižní Georgetown University a navštívil konferenci slovutné American Society of International Law.

Uplynulý měsíc nabídl zvýšené množství pozoruhodných případů s českou přítomností před evropskými justičními orgány, o nichž referujeme. Zároveň by vás mohla zaujmout reportáž o studiu mezinárodního práva na prestižní univerzitě v Leidenu.

V aktuálním čísle upozorňujeme zejména na dvě exkluzivní reportáže. Díky českým zástupkyním v Benátské komisi, Veronice Bílkové a Kateřině Šimáčkové, se můžete z první ruky dozvědět o činnosti této v odborných kruzích ceněné, ale veřejnosti neznámé instituci. Lukáš Hoder zase využil svého studia na renomované Georgetown University a vydal se na jednání Nejvyššího soudu USA v jednom z nejsledovanějších letošních případů. 

V aktuálním čísle se můžete těšit zejména na rozhovor s Manfredem Nowakem a na reportáž ze zasedání Výboru OSN pro lidská práva.

Hlavním trhákem aktuálního čísla je jednoznačně dotazník pro tři české kandidáty na soudce Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Nové číslo Bulletinu přináší zejména dlouho slibovaný rozhovor s právním poradcem Radovana Karadžiće Peterem Robinsonem, který pořídila během své stáže v Haagu Monika Mareková. Americký právník otevřeně hovoří například o tom, jestli jej občas netrápí svědomí, když zastupuje světově proslulé „zlé muže“. A také přiznává, že některé případy by asi nevzal, ačkoliv je přesvědčen, že právo na obhajobu má každý.

Díky naší spolupráci s Veronikou Bílkovou a Kateřinou Šimáčkovou se můžete dozvědět o dalším zasedání Benátské komise přímo z klávesnic jeho účastnic. Rozhodně se jedná o zajímavé počtení, díky kterému zůstanete v obraze současného ústavněprávního dění v Evropě.

V konkurenci tuzemských politických skandálů mohl vaší pozornosti lehce proklouznout varovný vývoj týkající se možnosti zakázat jednotlivci pobyt na území obce a v případě neuposlechnutí jej dokonce trestně stíhat. Ačkoliv s novelou přestupkového zákona nesouhlasil Senát a vetoval ji prezident, Poslanecká sněmovna si zatím trvá na svém a vážně hrozí, že si ji i prosadí. A konečně, resuscitujeme rubriku Recenze, tentokrát přišla na přetřes vydařená novotina Šárky Waisové nazvaná „Tíha volby. Česká zahraniční politika mezi principy a zájmy“, která studuje proč a jak se otázka lidských práv stala součástí české zahraniční politiky.

V letním Bulletinu bychom Vás rádi nalákali především na exkluzivní rozhovor s obhájcem Radovana Karadžiće Peterem Robinsonem. Dále si můžete přečíst, jak se studuje na letních školách ve Florencii či v českých Krkonoších a samozřejmě naleznete tradiční porci důležitých soudních rozhodnutí, týkajících se lidských práv.

Lukáš Hoder využil kontaktu s předními americkými odborníky na Georgetown Law a informuje o stavu debaty o lidských právech v boji proti terorismu. S radostí dále oznamujeme, že naše Centrum se stalo součástí mezinárodní sítě lidskoprávních institutů AHRI.

Právě vyšlo nové číslo Bulletinu Centra pro lidská práva a demokratizaci, těšit se můžete mimojiné na reportáž Veroniky Bílkové a Kateřiny Šimáčkové, které zastupovaly Českou republiku na zasedání Benátské komise.

V Bulletinu Centra pro lidská práva i tentokrát naleznete mnoho zajímavých reportáží, postřehů a aktualit reflektujících dění na poli lidských práv doma i v zahraničí. Doufáme, že Vám jejich čtení zpříjemní předvánoční čas a že nám zachováte přízeň i v nadcházejícím roce.

Co vás čeká v novém čísle Bulletinu? Díky již zaběhnuté spolupráci s Veronikou Bílkovou se přímo od české zástupkyně v Benátské komisi dozvíte novinky ze zasedání tohoto důležitého tělesa působícího v rámci Rady Evropy. Neminou vás tradiční souhrny o dění v Haagu, Štrasburku a Lucemburku a seznámíte se s obsahem řady nových zpráv a problémů. Jako překvapení jsme pro vás nachystali recenzi na novou knihu rozhovorů Tomáše Němečka s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským z pera Kláry A. Samkové, která se mnohých probíraných událostí přímo účastnila a jak je jejím dobrým zvykem, má na ně trochu jiný názor než ostatní protagonisté.